Scottish Fold Cins Kedilerin Üretimi Durmasi İcin Kisirlastirmak Dogru Mudur?

MRDUMAN

Veterinerime kisirlastirmalimiyiz diye sordugumda bence gerek yok torun seversiniz demisti, baska bir gün tekrar gittigimde esi vardi scottish fold larin aci cektigini duydum dedim o da malesef üretimi devam ediyor bu yüzden desteklemeseniz kisirlastirsaniz daha iyi olur dedi.. Kafam karisti sizce Dogru olan nedir ? Üretimi dursa iyi olur aslinda bence bilincsiz arastirmadan aldigim icin pismanim ama oglusumu cok seviyorum

20 CEVAP

MRDUMAN

Scottish ve british ciftlestiriliyor ama onda da scottish ortaya cikabilir deniliyor :-/

MRDUMAN

benim kedim disi degil zaten :D

Down sendormu benzeri belirtiler görülebiliyor. İnsanlarda görülen genetik bozuklukların bir farklı çeşidi foldlar sanırım. Ancak tam olarak bilmiyorum. Şurada ayrıntılı yazı var;
https://yavrukedim.com/kedi/down-sendromlu-kedi/

Peras

Biz 2 aylıkken sahiplendik. Bu eklem rahatsiligi konusunda hic bilgimiz yoktu ta ki sahiplenene kadar. Onceleri cok hareketliydi atliyordu sicriyordu. Kısa bi süre sonra yavaşladı ve onda ki değişimi farkettim. Veterinerde kontrollerden sonra malesef eklem sıkıntılarının olduğunu öğrendim. Bu çok üzücüydü. Çektikleri ağrıları azaltmak için sadece biseyler yap0
ılabilirmiş.yani tedavisi yok. Benim veterinerim birçok büyük şehirde bu cinslerin keyfi olarak uyutuldugunu onlara esya muamelesi yapildigini söyledi. Scotish ler malesef ciftlestirilmemeli.evet onlar çok sevimli ama acı çekiyorlar ve sokakta yaşamaya asla uyum sağlayamazlar.Ben bir sürü takviye özel mama ile onu daha uzun yaşatmaya çalışıyorum. Elimden başka hiçbirşey gelmiyor.
ben 1 yasina geldiginde kisirlastirdim. Neredeyse ameliyat sonrasi onu kaybediyorduk. Bagisikliklari düşük malesef .. bu hastaliginin etkilerinden biri sadece.. 😞
Onları sahiplenirken ya da ciftlestiriken lütfen bir kez daha düşünün

mehtapkaplan

Ben daha önce kedi bakmadım köpeğimiz vardı evlenince eşim kedi bakmak istediğini söyledi. İşin kısası tanıdık petshopa 3 aylık bırakılan bir kediyi aldık ücretsiz. İşin içinde ücret varsa cinsi ne olursa olsun ticaret oluyor zaten. Benimde bilgim yoktu bu cinsten ama ben 6.5 aylıkken oğlumu kısırlaştırdım. Eklem ağrıları oluyormuş ve çiftleşmeyince daha çok strese girip canı yanmaması için kısırlaştırdım. Diyelim çiftleştirdim çocuklar fold olmasa bile onlara bakma durumum yok. Bi başkasına versem çocukları ne kadar iyi bakabilcekler orasıda bilinmez bi durum. En iyisi erkenden kısırlaştırmak😊