Veganlık Hakkındaki Düşünceleriniz?

pistan32

Anket

Veganım
(5 oy)
Vegan değilim
(15 oy)
Vegan olmayı düşünüyorum
(11 oy)
Vegan olmayı düşünmüyorum
(26 oy)
Toplam (57 oy)

Vegan değilim.Uzun süredir veganlıkla ilgili araştırmalar yapıyorum.(Veganların aç kalmadığını,hayvansal ürün yemedende yaşanacağını,hayvan endüstrisindeki zulmü,şuan için azınlık olan veganların gelecekte çoğalacağını öğrenecek kadar fazla araştırma)Sitedeki çoğu insanın sadece kedi ve köpeği canlıdan sayıp diğer canlıları görmezden geleceğini sanmıyorum.Vegan olan veya olmayı düşünen varmı?Bunun cevabını almak için bu anketi yapıyorum.Veganlıkla ilgili düşüncelerinizi yorum olarak belirtirseniz sevinirim.Veganlıkla ilgili bilginiz yoksa belki araştırmak istersiniz.Bende teşvik etmiş olurum.Amacım bu dünyaya nasıl daha çok fayda sağlıyabilirim.Saygı çerçevesi dışında yorum yazacaklar yazmasın.

23 CEVAP

pistan32

Evet veganlık bi yaşam şekli onu yazmamışım.Makyaj yapmıyorum.Deri ve kürke nefretle karşıyım.Tabi bunları kullanmamakla iş bitmiyor farkındayım.Bende günlük hayatimda eti ve balı fazla tüketmeyen; hayvansal süt ürünlerini ve yumurtayı çok sık tüketen bir insanım.Fakat vazgeçilmez olduklarını sanmıyorum.Çünkü birçok alternatif gıda var.(Yulaf sütü,badem sütü,soya sütü,kaju peyniri,tofu,keten tohumu vb.)Sebze,meyve,baklagil,tohum ve yemişleri çok severim.Tam anlamıyla hazır hissettiğimde vegan olmak istiyorum.Benim yüreğim dayanmadı izlemeye ama siz belki izleyip ne kadar kötü bir dünyada yaşıyoruz görmek istersiniz.https://m.youtube.com/watch?v=giHWqogLzlQ

eltarcin

Reyyan Abla'ya katılıyorum. Maalesef ki, vejetaryen olmayı bile başaramıyorum :/ İleride düşünüyorum. Ama hiç emin değilim :((

Friolero

Ben vegan değil de vejetaryan olmak isterdim. Ancak başaramıyorum.

Ama şöyle bir örnek vereyim. Kız Kardeşim vegan. Evde ona karşı hep bir engelleme çabası var. Çünkü annem sürekli ona farklı yemek hazırlıyor ve yukarda da söylendiği gibi çok masraflı :)

Ailem kardeşime sürekli sağlıksız besleniyorsun diyor. Ancak kardeşim vegan olduğundan beri kendini daha rahat ve sağlıklı hissettiğini söylüyor.

pistan32

Sutunannesi evet haklısınız doğal satım yapan yerler var ama marketlerden satın aldığımız birçok ürünün içinde kötü şartlarla elde edilmiş hayvansal gıdaların olduğuda bir gerçek.

Bütün yaşam fonksiyonlarını barındırdığı halde sinir sistemlerinin olmayışı bitkilerin tüketilmesini olağan kılıyor öyle mi? Sizin bakışınıza göre sinir sistemlerini felç edebilecek herhangi bir kimyasalla bütün canlılar katledilebilir. Nasılsa acı çekmeyecek.
Ben bunu savunmuyorum tabii ki. Dolayısıyla bunu savunmak ne kadar saçma ise hayvanları da tüketmeye karşı olmak bu kadar saçmadır. İsteyen istediğini yer veya yemez. Sadece demek istediğim hayvanseverlik canlıların doğalarına saygı gösterip onları olması gerektiği şekilde doğal yaşam ortamlarını sağlamamızdır. Besin olarak tüketilmesinin hayvanseverlikle hiçbir ilgisi yoktur.

Mama önerirken önceliğin içinde et olmasını söylüyorsunuz. O mamaların içindeki hayvanlar gökten zembille inmiyor. Ayrıca vegan olmak istiyorsanız en başta kozmetik ürünlerini ve kimya sanayisinin ürettiği ilaçları kullanmayarak başlayabilirsiniz çünkü en büyük hayvan kıyımı bu sektörlerde yapılıyor hem de keyfi şekilde denek olarak kullanılarak. Bütün bunlardan sonra insan metabolizması için en temel ihtiyaçlardan biri olan proteinin kaynağı eti tüketmeyi bırakabilirsiniz.

Sözümü çarptırmayın lütfen. Et yegane protein kaynağıdır demedim ama az biraz araştırma yaparsanız etin insanlar için ne türlü aminoasitler minareller ve vitaminler ihtiva ettiğini anlardınız beni de bu açıklamayı yaptırmak zorunda bırakmazdınız. Kimse et ve türevlerini yemek zorunda değil tabii ki, ama yiyenlere de öcü muamelesi yapmak son derece saçmadır. Yumurta da yemeyin o zaman doğmamış bir canlının dünyaya gelmesine mani oluyorsunuz. Hatta bitkileri de tükeyip yemeyin. Bir ağacın yaprağını dahi kopardığınızda onu onarmak için ne türlü faaliyetlere giriyor. Hayvanseverlik canlıların tabiatlarına gereken saygıyı göstermek ve onların doğalarını korumaya yardımcı olmaktır. Herbir canlı doğada göreviyle yaratılmış. Nihayetinde biraz daha incelerseniz hepsi insanoğlunun dünyada rahat yaşayabilmesi için ekosisteme dahil edilmiş. Arılar olmasaydı canlılığın sona ereceği gibi kurbağalar olmasaydı sineklerin ekolojiyi mahvedeceği gibi hassas dengelerin sahibi bazı hayvanları da insanoğlu için önemli birer besin kaynağı olarak yaratmış. Bunu kabul etmek lazım diye düşünüyorum.

MinelG

Bir ilgisi olmamasını anlamıyorum.Bir hayvanın tadını çok sevdiğiniz için canlı canlı kesip yemek ne kadar doğru olabilir ki? Etin faydasından çok zararı var etteki proteinlerin daha fazlasını dahi bitkilerden elde edebiliyorken sırf damak zevki için hayvanları öldürmeyi doğru bulmuyorum.