Sevimli dostunun her ihtiyacında petlebi.com hep yanında!

PETLEBİ GÜVENCESİYLE, HIZLI KARGO ve EN UYGUN FİYATLAR

Veganlık hakkındaki düşünceleriniz?

pistan32
pistan32

105967


Anket

Veganım
(2 oy)
Vegan değilim
(15 oy)
Vegan olmayı düşünüyorum
(8 oy)
Vegan olmayı düşünmüyorum
(26 oy)
Toplam (51 oy)

Vegan değilim.Uzun süredir veganlıkla ilgili araştırmalar yapıyorum.(Veganların aç kalmadığını,hayvansal ürün yemedende yaşanacağını,hayvan endüstrisindeki zulmü,şuan için azınlık olan veganların gelecekte çoğalacağını öğrenecek kadar fazla araştırma)Sitedeki çoğu insanın sadece kedi ve köpeği canlıdan sayıp diğer canlıları görmezden geleceğini sanmıyorum.Vegan olan veya olmayı düşünen varmı?Bunun cevabını almak için bu anketi yapıyorum.Veganlıkla ilgili düşüncelerinizi yorum olarak belirtirseniz sevinirim.Veganlıkla ilgili bilginiz yoksa belki araştırmak istersiniz.Bende teşvik etmiş olurum.Amacım bu dünyaya nasıl daha çok fayda sağlıyabilirim.Saygı çerçevesi dışında yorum yazacaklar yazmasın.

23 Cevap

Reyaura
Reyaura

14492


Vegan degilim olmayı düşünmüyorum. Vejetaryan olmaya çabaladim ama balık etinden vazgeçemiyorum. Balık dışında hiç bir et ürünü tuketmiyorum. Neden vegan olmayı dusunmuyorum Süt ve süt ürünleri tuketilmediği için.

BanuYuzgec
BanuYuzgec

2252


Vejetaryenim kendimi hazır hissedince vegan olmayı da istiyorum

suslucat
suslucat

291


Vejetaryen olmayı düşünüyorum ama vegan olabileceğimi sanmıyorum. süt ve süt ürünlerini tüketmeden yaşayamam herhalde

nyancat
nyancat

9130


Yaklaşık 3 senedir vejetaryenim vegan olmayı düşünüyorum ancak maddi açıdan bayağı masraflı oluyor ki veganlık sadece yeme-içmede de değil giydiğiniz kıyafetten kullandığınız deterjana kadar dikkat edilmesi gerekir ülkemizde bu konuda yetersiz kalıyor ama ben elimden geldiğince içinde hayvansal madde olan hiçbir şeyi tüketmemeye çalışıyorum hayvansal hiçbir şey vazgeçilmez değildir tersine size mutluluk verir 1 tane hayvanın kurtulması bile çok önemli değil mi?Yani sokakta kediye köpeğe mama vermekle olmuyor işte bir de böyle gerçekler var lafım ben şöyle hayvanseverim böyle hayvanseverim diyenlere bu hayvanseverlikten çok canlının yaşama hakkına saygı duymaktır çünkü onlar da bizim gibi duyarlıdırlar hissederler severler üzülürler inekte bir köpek gibi hisseder sever kuzuda bir kedi gibi duyarlıdır koyun, kuzu yiyipte çinde köpek yiyenleri eleştirenler var hani...Konunun biyolojik kısmına da biraz değinirsek insan vücudu eti sindirecek bir yapıda değildir çene yapımız bir eti parçalayacak yapıda değildir eğerki etçil olsaydık aynı etçil hayvanlar gibi avlanıp eti çiğ bir şekilde ağzımızla parçalayıp yememiz gerekirdi, bağırsaklarımız etçil hayvanların bağırsaklarına göre çok daha uzundur ve et vücuttan atılana kadar bakteri üretir bunun gibi birsürü neden var sadece biraz üzerine düşünüp araştırmaya bakar vazgeçemiyorum demekte biraz midem vicdanımdan ağır basıyor :(

Reyyanhan
Reyyanhan

123982


Vejetaryen olmayı bile başaramıyorum. :/ çok mu pislik insanım sanki .

pistan32
pistan32

105967


Evet veganlık bi yaşam şekli onu yazmamışım.Makyaj yapmıyorum.Deri ve kürke nefretle karşıyım.Tabi bunları kullanmamakla iş bitmiyor farkındayım.Bende günlük hayatimda eti ve balı fazla tüketmeyen; hayvansal süt ürünlerini ve yumurtayı çok sık tüketen bir insanım.Fakat vazgeçilmez olduklarını sanmıyorum.Çünkü birçok alternatif gıda var.(Yulaf sütü,badem sütü,soya sütü,kaju peyniri,tofu,keten tohumu vb.)Sebze,meyve,baklagil,tohum ve yemişleri çok severim.Tam anlamıyla hazır hissettiğimde vegan olmak istiyorum.Benim yüreğim dayanmadı izlemeye ama siz belki izleyip ne kadar kötü bir dünyada yaşıyoruz görmek istersiniz.https://m.youtube.com/watch?v=giHWqogLzlQ

dollfacepersian
dollfacepersian

131980


Veganlara ve vejetaryenlara çok saygı duyuyorum. İnsanın yeme alışkanlıklarını değiştirmesi bence çok zor. Çünkü vücut bir şeye alışınca sürekli olarak istiyor. Bununla savaşıp kazanmak herkesin yapabileceği bir şey değil bence. Vegan/vejetaryen olmayı başarmış arkadaşları tebrik ederim:)Ben vegan değilde vejetaryen olmayı istiyorum ama yapamıyorum bu sebepten. Umarım bir gün olabilirim.Birde arkadaşların dediği gibi bu bir yaşam stili,sadece yemekle ilgili değil. Gerçek kürk kullanmamak, kozmetik ürünler alırken hayvan deneyleri yapılıp yapılmadığına, hayvansal şeyler içerip içermediklerine de bakmak gerekiyor. Benim gibi yeme alışkanlığını değiştirmekte zorlanan arkadaşlar en azından bunlara dikkat edebillirler.Hayvan deneyleri ile ilgili bana çok yardımcı olan bilgilerin linklerini yazacağım. Umarım yardımı olur sizlere de:) Sayfayı da Instagram'dan takip etmenizi kesinlikle tavsiye ederimCruelty free rehberlerihttps://www.instagram.com/p/BWpUjugAUpe/ (Cruelty free nedir?)https://www.instagram.com/p/BWr7fgHgIUr/ (Markalar nasıl cruelty free olurlar?)https://www.instagram.com/p/BWvGxikgz9h/ (Gri bölgeler)https://www.instagram.com/p/BWxHM63gBjo/ (Markaların cruelty free olduğunu nasıl anlarız?)https://www.instagram.com/p/BWzzcZJg-O4/ (Çin'in hayvan deneyleri politikası)https://www.instagram.com/p/BW47GQ_g3o_/ (Doğru sanılan yanlışlar)https://www.instagram.com/p/BXKfPohgKyY/ (Vegan ürünler)https://www.instagram.com/p/BXNqs4oAg07/ (Yardımcı uygulamalar, bloglar, siteler)https://www.instagram.com/p/BXZyUQegdp_/ (Cruelty free marka listesi)

prtkl123
prtkl123

298


Merhaba; yaklaşık 3 senedir vejetaryenim.Öncelikle eğer gerçekten karar vermişsen alışma problemi yaşamazsın.Ben ilk önce 1 hafta dayanabildim.Ailem tarafından da pek hoş karşılanmıyor. Ancak sonra acı gerçekler yüzüme daha sert çarptı ve 3 senedir vejetaryenim.Vegan olmayı çok istiyorum ancak masraflı ve dengeli beslenemeyeceğimi düşünüyorum.Ancak dünyadaki hayvan sektörü her geçen gün vicdanımı dahada rahatsız ediyor. Umarım ileride veganlığa adım atabilirim.:)

eltarcin
eltarcin

116136


Reyyan Abla'ya katılıyorum. Maalesef ki, vejetaryen olmayı bile başaramıyorum :/ İleride düşünüyorum. Ama hiç emin değilim :((

aleyn
aleyn

112611


öncelikle insanoğlunun biyolojik açıdan et tüketimiyle ilgili bi sorunu oldugunu düşünmüyorum, atalarımız binlerce yıl avcı-toplayıcı olarak yaşadı, önce leşlerle sonra kendi avladığı hayvanlarla beslendi, etçil hayvanlar gibi büyük olan çenelerimiz ateşi bulduktan ve eti pişirmeyi öğrendikten sonra küçüldü ve beynimizin büyümesi için alan tanımış oldu, yine eti pişirerek yememiz bakterilerinin ölmesine ve uzun sindirim sistemimizin et tüketmekle sorun yaşamamasına sebep oldu. doğada etçil ve hepçil birçok hayvan var, doğanın düzeni bu şekilde işliyor, kedilerimize tahılsız bol etli yemekler yedirmeye çalışıyoruz, neden? çünkü etçil olduklarını kabul ediyoruz kendimiz hakkında da önce doğruları kabul etmeliyiz bence diğeri kendini kandırmak olur..insanların et tüketiminin doğal oldugunu düşünüyorum, doğal olmadıgını düşündüğüm şey endüstriyel üretimler sırasında hayvanların çok kötü koşullarda yaşaması ve hayatlarına son verilmesi.. hayvanlar canlı varlık olarak değil sadece mal olarak görülmesi.. bizi sürekli tüketmeye yönlendiren bi dünyada yaşıyoruz, çoğalıyoruz ve bizi bir şeyleri ucuz yiyebilmemiz için böylesi olması gerektiğine ikna ediyorlar.. yumurtasını yediğimiz tavukların, sütünü içtiğimiz, etini yediğimiz ineklerin feci koşullar altında güneş yüzü görmeden, eşinecek gezinecek bir alan bulamadan bir hayvan olarak değil sadece kazanç olarak görülüp yaşadığı gerçeği yüzümüze yüzümüze çarpıyor. insan kendisi farklı bi bilinç türü ve zekaya sahip oldugu için her şeyin hakimi ve hakedeni olarak görüyor. karşı çıkılan da sadece et yemek yumurta yemekten ziyade bu anlayış..ben vejetaryen ya da vegan değilim ama bi süredir minimalist yaşamaya çalışıyorum, yani her alanda tüketimlerimi azaltarak, ihtiyacım olmayan hiçbir şeyi almayarak, işlenmiş ürünlerden uzak durmaya çalışarak mümkünse direkt sağlıklı ve zararsız üretim yaptıgını bildiğim üreticiden alarak.. vegan olabileceğimi sanmıyorum vejetaryenlik için zihni yapımı hazırlamaya çalışıyorum ama esas hedefim her alanda giderek daha az tüketmek..

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız: Üye Ol Giriş Yap
690 Görüntüleme
23 Cevap
1 Pati

Sorunuz mu var?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor