Kedi İçin Prozac Kullanan Var Mı?

fatmazel

merhaba uzun araştırmalar sonucu kedim koku bırakıyor diye prozac kullanmaya karar verdim. kapsül şeklinde olan prozaci ufak ekmek içine koyarak kedime yedirttim ama kedim salya akıttı tükürdü etrafa. şu an düzeldi ama bi korkmadım da değil. kullanan var mı acaba?

14 CEVAP

gozdeyilmaz

Bunu neye dayanarak yaptınız hekiminiz mi önerdi? Kediniz şu an kısır olmadığı için böyle davranıyor zaten randevu almışsınız. Tabii bu süreçte kediyi zehirleyip öldürmezseniz. Hepimizin kedisi yatağa yorgana işedi.

huqi

Kafanıza göre kedinize nasıl ilaç verirsiniz? Bir de antidepresan...
Kedinizi kısırlaştıracakmışsınız zaten biraz daha sabredin.
Kedim depresyon'a girdi ve yemeden içmeden kesildi, kan tahlillerinde hiçbir şey çıkmadı yani stresli olduğu için sadece uyuyordu yemek yemiyordu. Hekimimiz bitkisel antidepresan verdi, ilaç değil hiçbir zararı yok benim kedim ağır şeyler yaşamasına rağmen önce bitkisel bir şey deneylim dedi. Siz de kafanıza göre ilaç veriyorsunuz🤦‍♀️

junie

Uzun araştırmalar yapmak yerine bir veterinere danışsaydınız. Siz tanı koymayı geçtim, ilacın dozunu bile kafanıza göre ayarlayamazsınız. Psikoloğum ve farmakoloji eğitimi aldım prozac sadece insan formülasyonda kullanılır veterinetler hayvanlar için reconcile kullanır. Kediler için kullanılan doz 2-5 mg iken insanlar için kullanılan prozac kapsülü 20 mg ve siz bunu verdim diyorsunuz doz aşımından ölmediğini şükredin. Kedilerde antidepresan davranış değişiklikleri, ayrılma kaygısı ve saldırganlık için verilir hiçbir tanıya uymadan kedinizin sağlıklı ve içgüdüsel olarak gösterdiği kızgınlık davranışlarını durduran kısırlaştırmadan başka herhangi bir yöntem yok.

simbakedi

kusura bakmayin da bebek buyuturken insanlar bebege cok agliyo diye prozac vermiyo kediye bunu yapabiliyosaniz kendinizi bi sorgulayin, insanlarin tepkisi gayet dogal tabi kedinize bir sey olmadigina sevindim. bir dahakine uzun arastirmalarinizi guvenilir kaynaklarla yapip veteriner gorusu almayi unutmayin

Ozgeeee1

Ya şaka mısınız siz prozac vermek ne dua edin kediniz ölmemiş

fatmazel

@junie @ozgeeee1 @huqi @gozdeyilmaz
haklisiniz dediklerinizde, yks öğrencisiyim ve 3 haftadir kedimin bağırışları yüzünden ders çalışmadığım için son çare onu kullandım. çok şükür kedimin bir şeyi yok. işemeyi bıraktı hatta kum kabına gidiyor ama bir daha asla vermemeyi düşünüyorum zaten ne olursa olsun.

bence kedi sahiplenmeden önce keşke bir kedi nasıl bakılır onu araştırsaydınız

Ozgeeee1

Kısırlaştırmadsn bu sorunu düzelmez öyle garip şeyler deneme hayvanın üzerinde ölümüne sebebiyet verirsin

fatmazel

@sedefdemirtas saldırmak yerine neden insanca bir dille uyarmayı denemiyorsunuz acaba? her insan hata yapabilir pişman oldum ben zaten. bir bebek bile büyütülürken ne tür hatalar yapılıyor kaldı ki bir hayvanın dilinden anlamak çok daha zor yanlış yaptım evet ama şu saçma sapan saldırganlıklarınızı rica ederim kesin. insanları bir kesimden soğutuyorsunuz.

fatmazel

@sedefdemirtas saldırmak yerine neden insanca bir dille uyarmayı denemiyorsunuz acaba? her insan hata yapabilir pişman oldum ben zaten. bir bebek bile büyütülürken ne tür hatalar yapılıyor kaldı ki bir hayvanın dilinden anlamak çok daha zor yanlış yaptım evet ama şu saçma sapan saldırganlıklarınızı rica ederim kesin. insanları bir kesimden soğutuyorsunuz.

fatmazel

@sedefdemirtas saldırmak yerine neden insanca bir dille uyarmayı denemiyorsunuz acaba? her insan hata yapabilir pişman oldum ben zaten. bir bebek bile büyütülürken ne tür hatalar yapılıyor kaldı ki bir hayvanın dilinden anlamak çok daha zor yanlış yaptım evet ama şu saçma sapan saldırganlıklarınızı rica ederim kesin. insanları bir kesimden soğutuyorsunuz.

fatmazel

@Ozgeeee1 pazartesi kısırlaştıracağız inşallah teşekkürler

saçma sapan saldırganlık mı? üzgünüm ama yaptığınız şey KESİNLİKLE kabul edilebilir bir durum değil. mantıklı ve savunulabilir hiçbir yanı yok. böyle bir şey yapmak yerine veterinere danışabilirdiniz. ben de yks öğrencisiyim benim de kedim kızgınlık dönemi atlattı her gece 4e kadar camda miyavlıyordu ama ben hiçbir zaman böyle bir şeyi aklımın ucundan bile geçirmedim.

aslihan_e

Bu da yeni moda oldu, geçen biri daha yazmıştı ordan mı gördünüz, nerden görüyorsunuz bilmiyorum. Geçen kimse tepki bile göstermemişti. Bence böyle ilaçların veteriner tarafından verilmesi bile pek doğru değil. Nasıl ki aile hekimi psikiyatri uzmanının yazacağı ilacı kendi kafasına yazamıyorsa bence veterinerler de çok mecbur kalmazsa yazamamalı. Kedi akli dengesi bozuk gibi davranır, depresyona girer çöker belki son çare hadi veteriner tavsiyesiyle uygun dozda ilaca başvurursun ama kızgınlık yüzünden ya da alışkanlık yüzünden koku bırakan kedinin durumu psikolojik değil ki ilaçla düzelsin. Yeşil reçeteli ilacı nasıl satın alıyorsunuz onu da anlamıyorum.