Kısırlaştırılmış Kedi Maması Önemi - Tavsiyesi

Anket

Kısırlaştırılmış mama şart
(11 oy)
Şart değil
(2 oy)
Toplam (13 oy)

4 yaşında 6.3 kilo kısırlaştırılmış bir kedim var. Veteriner mama olarak proplan önerdi fakat internette çok kaliteli olmadığını duydum. Bir kaç sorum olacak lütfen bilenler, deneyimli olanlar yazsın.

  1. Kısırlaştırılmış mama şart mı? Kedim kısır olsa bile normal mama kullanmak sorun çıkartmaz tarzı yazılar okudum doğruluğu nedir?

  2. Uygun fiyatlı mama tavsiyesi, proplan yerine daha uygun ve kaliteli mama önerir misiniz? Her segmentte bir kaç tavsiye verirseniz müteşekkir olurum.

  3. Yaş mama alınmalı mı? Bunun kısırlaştırılmışa özel bir mama olması gerekli mi? Bunun için de bütçe dostu tavsiye verir misiniz?

9 CEVAP

IIREMMM

kısırlaştırılmış mama şart çünkü kısır bir kedi ile kısır olmayan bir kedinin protein ve enerji ihtiyaçları farklı oluyor, sosyal medyada bir veteriner hekimin gönderisinde de denk gelmiştim, kısırlaştırılmış bir kedi uzun süre normal mama ile beslendiği için idrar yolunda sıkıntılar( kristalleşme ve taş oluşumu)başlamış ve kanlı idrar yapmaya başlamıştı tedavi sonrası normale dönmüş bence hiç riske atmaya gerek yok,kısırsa kısır mama kullanılmalı, yaş mama da bağırsak fonksiyonları için öneriliyor ve bence de kullanılmalı örneğin bizim veterinerimiz kısırlaştırma operasyonu sonrası bağırsak düzeni için birkaç gün yaş mama tüketilmesini tavsiye etmişti (N&D,Acana,Schesir gibi konserve yaş mamaların içeriği son derece kaliteli aralarında en uygun fiyatlısı da N&D bazı yaş mamalarda sterilised yani kısırlaştırılmış ibaresi oluyor ama çoğunda adult/ yetişkin olarak belirtiliyor ,yavru ise de zaten kitten şeklinde, whiskas,felix gibi yaş mamaların konservelerinin de 10-15 tl olduğu göz önünde bulundurulursa kaliteli mamaların konservesi de indirim döneminde 20-25 tlden başlıyor örneğin petlebide acana konserve yaş mama şu an 19,95 tl bakabilirsiniz eğer alacaksanız da çoklu almak yerine tek tek alıp kediniz tadını beğenirse stok yapmak daha iyi olur, çünkü bazen her ne kadar kaliteli mama da olsa her kedinin damak zevkine uymayabiliyor kuru mamada hangi aromayı seviyorsa yaş mamayı da o aromada alabilirsiniz bence

IIREMMM

kuru mamaya gelirsek de size segment olarak yazıyorum:
**üst seviye mamalar: orijen,acana,mera, N&D Ocean,Nature's Variety,Virbac,Sanabelle (Britcare de bu segmentte geçiyor ama birçok kedide ishale sebep olmuş)
üst-orta seviye mamalar: Advance,Hills,Unique,Proplan,Exclusion,Bozita
orta seviye mamalar: Royal Canin, Felicia,Purina One,Brit Premium, Golosi
orta-alt seviye mamalar: Vancat, Prochoice,Spektrum,Molly,Natura
alt segment 1.seviye mamalar: reflex plus, lavital,proline
alt segment orta seviye mamalar: reflex, bonacibo,
mystic,friskies,whiskas,micho,petline,dr.sacchi,catty
Alt segment alt seviye mamalar: enjoy,milo,mio,appetite,trendline,pure life,mercy,petline
en düşük seviye mamalar: pawpaw, goody,econature,tasty,goody,pawmas
Kaynak: @ humuslublog

IIREMMM

en kalitesiz mamaların fiyatı bile alıp başını gitti maalesef o yüzden hiçbiri için tam anlamıyla uygun fiyatlı diyemeyeceğim ama bence önemli olan içeriğinin kaliteli olması çünkü mamadan kısıldığında veteriner masrafı olarak çıkabiliyor acısı maalesef ki, biz şu an için N&D düşük tahıllı somonlu ve portakallı kısır kedi maması ile devam ediyoruz ve memnunuz, eğer siz de kullanırsanız bence düşük tahıllı olmasına dikkat edin protein oranı açısından ( mama paketinin üzerinde sterilised yerine neutered ibaresi yer alıyor her ikisi de kısırlaştırılmış demek biri ingilizce biri italyanca, eğer bu şekilde görürseniz şaşırmayın bilginiz olsun)

Cevaplarınız için teşekkür ederim Exclusion adında bir mama buldum fiyatı birazcık daha uygun ama asıl içeriği çok zenginmiş somonlu ve sığırlı birer kilo alıp kedimin sevip sevmediğine bakacağım. Bu marka hakkında bilginiz var mıdır acaba? @IIREMMM

IIREMMM

exclusion üst-orta seviye olarak geçiyor ben de listede belirtmiştim hiç denemedim ama denenebilir diye düşünüyorum, eğer denerseniz belli bir zaman sonra düşüncelerinizi de paylaşırsanız çok sevinirim :)

TATA4242

Eğer kedinizi tahilsiz bir mama ile besler ve normal kediye kıyasla daha az verirseniz sıkıntı yaşamazsınız.Kisir kedi maması bu düzeni uygulayamacak insanlar için şart kediler için değil.