3 Renkli Erkek Sokak Kedisi

zgfdn

merhabalar, bildiğiniz üzere 3 renkli sokak kedilerinin çoğunluğu dişi olmakta. fakat istisnai durumlarda erkek olarak da doğabiliyorlar. veterinerlik fakültesi doktora eğitiminde bu kedilerin genetiği araştırılmak üzere; 3 renkli erkek kediniz varsa 2 tüp kan alıp fotoğraflarını çekmek istiyoruz. çevrenizde ya da sizde böyle bir kedi varsa lütfen profilimden bana ulaşır mısınız? şimdiden teşekkürler

3 CEVAP

turkuaz66

pardonda deneyin amacı ne farzetki 3renkli kediler dişi doğuyor. sana bana kediye ne faydası var siz önce deneyin asıl amacını söyleyinde bilelim

deniz_berkan

sonra ne olacak böyle bir durum var ise ?

zgfdn

niçin erkek doğdukları şeklinde dna sarmaline bakılacak. "neredeyse tüm calico kedileri dişidir. Bunun sebebi şudur; anne ve baba kedi birer X kromozomu verdiklerinde dişi yavrular dünyaya gelir. Eğer yavru anneden X babadansa Y kromozomu alırsa erkek olur. Calico kedileri 2 X kromozomu taşıyan dişi kedilerdir ve bu kromozomlar aynı zamanda tüylerinin rengini de belirler; X kromozomlarından biri siyah renk için bir gen taşırken diğeriyse turuncu ya da sarı renk için bir gen taşır ve böylelikle calico olarak adlandırılan renk şablonu ile dünyaya gelirler. "
yani bu şekilde biliniyor fakat çok az sayıda oldukları için çok fazla da araştırılma yapılmamış bu kedilerin cinsleri ile ilgili net bir bilimsel veri oluşturulması amacıyla sizlerden yardım istiyorum.
yazının devamı şu linkte: http://ukalahayvan.com/calico-kedileri-hakkinda-6-ilginc-gercek/