Kızgınlık Tavsiyeleri

Sutunannesi

Dişi kedim kızgınlığa girdi ve bu sefer bayağı ağır geçiriyor :(( öğrenciyim, evde çalışan bireylerde var hepimiz erkenden kalkmak zorunda kalıyoruz. Ama kedim maalesef ki gece 2,3 gibi uykusundan kalkıyor ve sabaha kadar hatta annemin dediğine göre öğlene kadar hiç uyumadan bağırmaya devam ediyor. Benim için sorun değil bağırması hem ona üzülüyorum hemde evdeki bireyler artık sinirlenmeye başladılar ona değil tabiki bana. Kimseyi uyutmadığı için benim onu susturmamı istiyorlar gece. Ama ne yaparsam yapayım ilgisini dağıtamıyorum. Asla uyutmuyor bu şekilde de okula uyumadan gidiyorum. Üni sınavına hazırlandığım içimde eve geldiğimde uyuyamıyorum ders çalışmak zorundayım. Böyle garip içinden çıkılmaz bir döngüye girdik ne yapacağımı şaşırdım. Bu şekilde en az 1 hafta kadar devam edecek sanırım. Onu nasıl rahatlatırım ya da gece bağırması değilde uyuması için ne yapabilirim. Gümde 12 saat uyuyan kedi 5 saat kadar uyuyor artık. Onu böyle görünce çok üzülüyorum. Sınav bitiminde hemen kısırlaştıracağım ya da bu gidişle kızgınlıktan çıktıktan hemen sonra mecbur kalacağım. Tecrübeleriniz varsa benimle paylaşır mısınız :((

21 CEVAP

Sutunannesi

Mesai saati başlayınca kedimi almadan vete gideceğim yani kendisini götüremiyorum. Bizimki de 6 aylıkken falan girdi ama sadece miyavlaması vardı oda çok rahatsız etmiyordu yani yorulup uyuyordu sonunda. Bu 3 ya da 4.kızgınlığı ama ilk defa böyle bir şeyle karşılaşıyorum. eğer bu kızgınlıksa öncekiler neydi bilmiyorum. Öylece pozisyon alıyor ve bütün gün o şekilde inliyor yürüyemiyor poposu yukarıda emekliyor günde 5 saat uyuyor toplam oda zorla yoruyorum vs bundan önceki gün 3 saat uyudu. O kadar içler acısı ki durumu artık sesi çıkmıyor sanırım oda gırtlağından ilginç sesler çıkartıyor boru sesleri gibi. Yemesi içmesi normal ama doğası değişti resmen hayvanın. Yani bu şekilde günlerce nasıl dayanacak bilmiyorum. Komşumuz da akşam dediğim gibi sopayla vurdu yukarıya. Yöneticiye şikayet ederse bizim için kötü olacak :(( üstelik bu şekilde olması ne kadar sağlıklı yani hani hormon iğnesi değilde belki hormon hapı diye düşünüyorum haftaya da kısırlaştırırım. Ama tabi öncelikle veterinerim ne derse o. Şu durumdan kurtulsun ve hiçbir kedi sahibi böyle zor bir durum yaşamasın inşallah gerçekten zorlayıcı bir süreç. Üstelik onun o zavallı halini gördükçe iştah falan kalmadı bende çok üzülüyorum. Kızgınlığa 3 gün önce girdiğini düşünmüştük gece miyavlıyordu çünkü ama şimdiki haline bakınca onlar Faso fiso asıl kızgınlık bu diyorum:(( umarım bugün bir çözüme kavuşuruz yoksa komşu bizi zorlayacak çok

gunosari

Ya yukarda ağlayan bir çocukda olabilirdi nasıl bir tahammülsüzlüktür anlamak mümkün değil.Sopayla vurmak nedir ya sanki herzaman olan birşey mi belli ki var bir rahatsızlık.Anlayışsız insanlar.Onların yatmak için kullandığı değilde gece boş olabilecek bir odayı seçerseniz zaman geçirecek.Yani uyudukları kısımdan uzaklaşabilirseniz belki daha az gider ses.Hormon iğnesine gelince de dediğim gibi biz mecbur kaldık.Çok küçüktü hamile kalmasını göze alamadık.Veterinerinize danışın en iyisini yine o bilecektir. Umarım bugün daha iyi geçer.İyileşir kuzucuk.

Sutunannesi

Maalesef içlerinde gram anlayışı olmayan insanlar. Odam ve salon onların uyuduğu yere daha uzak kalıyor ama süt dışarı çıkmak için kapının önünde ağlıyor bu seferde bende açıyorum dayanamıyorum. Ne oyunlar ne şebeklikler neler neler ama ilgisiz çok aklı başka yerde. Gece boyu ıslattım durdum sıcak suyla tüylerini yalamakla meşgulken bağırmaz diye ama en fazla 5 dakika sürüyor yalanması zaten bir süre sonra yalanmayı da Bıraktı umrunda olmadı :(( şimdi veterinere gidiyorum bakalım ne diyecek veterinerimiz getir derse götürmeye çalışacağım inşallah bir çözüm buluruz

Sutunannesi

Veterinerimiz operasyonda olduğu için onunla görüşme sağlayamadık ama oradaki görevli arkadaşla konuştuk. İlaç kullanımını hiçbir şekilde tavsiye etmediklerini söyledi. İlerde sizi üzen bir çok sıkıntı çıkar dedi. Çok gerekli görüldüğü zaman ameliyata alabiliyorlarmış kızgınlık bitmeden. Veterinerimiz ameliyattan çıkınca görüşme şağlayacak ve bana geri dönüş yapacaklar. Dönemi bitmeden kısırlaştırmayı nasıl buluyorsunuz. Bu konu hakkında hiç bilgim yok kısırlaşacak ilk kedim ve onun için endişeleniyorum. Eğer veteriner uygun görürse yarın bile operasyona alınabileceğini söyledi. Ama getirin bile dese sanırım ben bekleyeceğim bir kaç gün dah. 3 gün önce başladı herhalde 4,5 gün kadar daha sürer. Ama şu son 2 gün bir ömr bedel gün gibiydi. 2 gündür 3 saatlik uykuyla duruyorum. Kafam çok dağıldı anlayışlı bir bireyim Allah’tan hani onunla güzel güzel konuşuyorum geçecek annecim haklısın seni anlıyorum diyorum ama takdiri şayan edersiniz ki bazen yoruluyorum. Hap ve iğne hakkında bende çok güzel şeyler duymadım yani yaptıranlar memnun ama yaptırılmaması gerektiğini savunan bir kesimde var. Bazı veterinerler bir sakınca olmadığını söylüyor bazıları da sakıncalı olduğundan bahsediyor. Çok şaibeli bir durum ama sonuç olarak her şey onun iyiliği için.
Edit: az önce bunu başka birinin başlığı altına dalgınlıktan yazdığım için utanıyorum

gunosari

Hormon iğnesi hakkında bizde bir şey bilmiyorduk ama veterinere güvenmek durumunda kaldık. Allah korusun ne diyelim mecburen yaptırdık.Veterinerimiz zaten bunu üçten fazla uygulanmasının sakınca doğurduğunu bazı çaresiz durumlarda geçici çözüm olarak başvurulacağını söyledi.Bizi 4 ay kurtardı kısırlaştırma zamanına kadar idare etti.Kızgınlık dönemi basit bir dönem değil yavrular için fiziksel olarak çok yıpranıyorlar bizimki 3 gün kaldı o halde yemeden içmeden kesildi.Ağzına zorla verdik suyu böbreklerine bir şey olmasın diye.Kızgınlık döneminde kısırlaştırmaya gelince o zaman bizde sormuştuk ameliyat olur mu diye veterinerimiz kızgınlıkta kısırlaştırma yapamayacağını söyledi.Kızgınlığı geçsin sonra isterseniz yapalım dedi ama çok küçük diye biz kabul etmedik.Siz yine de araştırın derim ben Ankara da Cat hospital var ücretsiz telefonla arayınca soruları cevaplıyorlar hekimler müsait olursa bir arayıp sorun isterseniz.

Sutunannesi

İnternette bende kılcal damarları genişlediği için kanama riski olduğundan veterinerlerin tercih etmediği ama yapılabilir olduğunu okudum. Bir kaç kişi de o şekilde kısırlsitırdığını bir sorun olmadığını yazmış. Ama ben zaten direk kısırlaitırmaktan korkuyorum birde bunun riskli haline kalkışamam hiç. Bana geri dönüş yapacak veteriner. İçime sinmezse de telefon görüşmesi çıkışta tekrardan gideceğim yüz yüze görüşmek için. Çünkü gerçekten halini görseniz hiç susmuyor ve devamlı ilişki pozisyonu alıp gırtlağından ilginç sesler çıkartıyor. Uyuyamıyor zaten. 3. Gün 10 güne kadar sürer dediler. Bilmiyorum halimiz ne olacak alt komşudan korkuyorum yakında yan komşu da isyan bayraklarını çekebilir gibime geliyor