Emziren Kedi Kisirlastirma

senaau

Merhaba 2 haftalık bebekleri olan bir kedi kisirlastirilirsa kaç gün bebeklerinden uzak durması gerekir? Ameliyattan kaç gün sonra bebeklerini emzirmeye devam edebilir? Ameliyat sonrası emzirme için bir süre beklenmesi gerekir yaziyor internette

8 CEVAP

Emirrckr

Biz veterinerimize danışmıştık,
Aciliyet yoksa yavrular en azından katı gıdaya geçene kadar bekleyelim demişti.
Çünkü gerçekten kısırlaştırma sonrası dişiler çok yorgun oluyor,dinlenmek istiyor.
Emzirmeyebilir,yavrular aç kalmasınlar.

Yavrular 2-3 hafta sonra kuru mama yemeye başlarlar o zaman kısırlaştırma takvimi oluşturabilirsiniz bence.

Emirrckr

Sizin durum farklıymış evet o halde kısırlaştırma yapılabilir rahatça ama dediğim gibi 2-3 gün dinlenmeye ihtiyaçları oluyor.
Yavruları anneye göstermeyin,o halde bile gitmek,emzirmek isteyebilir ama yorgun düşer zaten başka bir anne olduğu için yavrular birkaç gün onu emsinler.
Kısırlaşan anne 3-4 gün sonra normal hayatına dönecek sadece dikişlerine en azından 7-10 gün dikkat etmek gerekiyor.
Ama yavrular henüz küçük çok hareketli olmayacağından dikişlere zarar vermezler diye tahmin ediyorum.

senaau

Arkadaşım iki anne kediyi evine almış ikisi de 4 gün arayla doğurdu ve bebeklerini bir araya getirip beraber emziriyolar. Ve biri kızgınlığa girmiş şuan. Zaten toplam beş yavru var cifltesmeden en azından diğerini kisirlastirsin diye düşündük bu süreçte bebekler diğer anneyi emebilecek yani. Ama kendi anneleri kaç gün sonra yavruları emzirse iyi olur bilemedik

aslihan_e

Bizim veteriner kendine gelince emzirebilir demişti. Ama bebekleri eldivenle tutun ve mutlaka gözetimli emzirtin, narkoz etkisiyle yavruları tanımayabilir demişti. Tabi ilk gün emzirmesi zor olur, ertesi gün bile emzirebilir yani. Ama kızgın dişi kedi kısırlaştırmayı hiçbir veteriner önermiyor. Biz kızgınlığı geçince kısırlaştırdık. Eğer çiftleşme imkanı varsa bırakın çiftleşsin, birkaç gün içinde kızgınlığı geçer sonra hemen götürüp kısırlaştırın. İmkan yoksa da kısırlaştırın artık yapacak bir şey öyle durumda ama kızgınken ameliyat riskli oluyor.

aslihan_e

Bir de yandan açsınlar kesiği, bazıları karnının orta kısmından yapıyor, öyle emzirmesi daha zor olur.

senaau

Kizginken kısırlaştırılmıyor biliyorum. Teşekkürler yorumlar için. Zaten belediyede kisirlascak belediye yandan yapiyor

Fistikpasa

Bence kesinlikle bekleyin en azından kızgınlığı geçsin. Sonuçta kediniz doğum yapmış ve emzirme döneminde, bu dönemde bağışıklıkları düşer üstelil kızgınlıktayken kesinlikle bu operasyon önerilmiyor. Riske atmaya gerek var mı?

Operasyondan sonra ilk 5 gün yavrulardan ayrı da kalması gerekiyor bize veterinerimiz böyle söylemişti. Ayrıca gittiğiniz veteriner yandan kesik atmalı bu şekilde her veteriner yapmıyor diye biliyorum. Eğer alttan olursa ameliyat yeri bebeklerini emziremez, emzirirse dikişlerine zarar gelebilir. Her ne kadar küçük olsalar bile emerken dikiş yerine tırnaklarıyla zarar verebilirler. Lütfen bu riski almayın.

Ahudr

2 haftalikken girmemesi lazim aslinda ama yine de diger arkadaslarinda dedigi gibi kizginligi gecmeden kisirlastirmayin daha sonra farkli sıkıntıların cikması süpriz olmaz