Eve Gelen 2. Yavru Kedi

MiskoBalim

Merhaba, bayramın ilk günü tahmini 2 aylık eve yeni yavru kedi geldi. Yolun ortasında bulduk ve annesi gözükmüyordu öylece bırakamazdım. Ev de ki kedim yaklaşık 3 yaşında ancak ilk günden itibaren bana tıslamaya başladı. Yavruyu ayrı odada tutuyorum. Gün içerisinde kafes ile karşılaşmalarını sağlıyorum. Henüz daha 4. Gün uzun bir süreç olabileceğinin farkındayım. Ama yavru henüz çok küçük olduğu için kafes dışında karşılaştırmaya da çekiniyorum. Büyük kedim normalde de biraz agresif ama en çok annemi seviyor. Annem 3 yaşında ki kızımızın ona da kötü davranmasından korktuğu için yavru kediyle fazla haşır neşir olmuyor. Alışmasını sağlamak için başka ne gibi yöntemler uygulayabilirim? Büyük kedimin ısırma huyu var yavruya ısırarak zarar vermesinden çok çekiniyorum.

3 CEVAP

aslihan_e

Anneniz haşır neşir olsun yavruyla, büyük kedi yavrunun güvenilir olduğunu anlar. Önünde sevin, elinizde tutup kuyruğunu falan az az koklatıp uzaklaştırın, kokusuna alışsın. Kokusuna alışınca sorun gittikçe azalır. Mesela anne kedi yavrusunu büyütüp tekrar doğurduğunda eski yavru civardaysa önce kardeşlerine yaklaşmaktan çekiniyor, sonra bakıyor annesi onunla ilgileniyor, o zaman yavruya güven duymaya başlıyor. Onların temkinli yaklaşmalarının bir nedeni de yavrunun annesi gelir de kendilerine saldırır diye korkmaları. Yeni doğmuş yavru bile görseler tıslayıp kaçarlar. Aslında kendileri de korkuyor yavrudan. Mükemmel geçinmelerini siz sağlayamazsınız kendileri karar verir ama önemli olan birbirlerine saldırmadan yaşayabilmeleri. Büyük kedinin yattığı örtü falan varsa onunla yavruyu sarın, kokusu ona geçsin. Büyük oyunu seviyorsa onlar en çok oyunda kaynaşıyor. Kıskanacak diye düşünmeyin, siz ne kadar severseniz o da o kadar alışır.

IIREMMM

instagramda humuslublog sayfasında 2 kediyi birbirine alıştırmak ile ilgili bir gönderi var ona bakabilirsiniz

Ahraz

Kediler eve başka bir kedi getirildiğinde evi terk ediyor küsüyor hatta depresyona giriyorlar. Ona ilgiyi çoğaltın.