Kedim Toka Yuttuktan Sonra Veterinerde Kusturuldu. Ama 1 Gündür Hiç Yemek Yemiyor

Mayucuk

Merhaba herkese. Biraz uzun yazacağım lütfen okur musunuz çok endişeliyim. Kedim dün akşamüstü biraz büyükçe bir toka yuttu hemen veterinere götürdüm. Orda film çekildi ve bakıldı. Sonra ilaçla kusturuldu ama kedim kendi kumu dışında hiçbir yere kusmaz. Kumu yoksa yakında kusmuğunu tutar. Orda da baya bi bekledik uğraştık ama sonunda çıkardı. Veteriner mide koruyucu da yaptı. Sabaha kadar bir şey yemesin birkaç saat sonra su içebilir ama dedi. Ertesi gün de kontrole çağırdı. Eve gidince 2 kere kustu. Kusmuğunda kan vardı biraz. Kaka da yaptı ve normaldi kakası. Su içti ama hiç mama yemedi. En sevdiği ödül mamasından da verdim yemedi. En son yaş mama verdim 1 çay kaşığı anca yemiştir. Bugün öğlen yine kontrole gittik. Yine film çekildi. Biraz gaz birikmiş dedi. Ağrısı vardır dedi. Kusmuğundaki kan kendini dün çok zorladığı için kılcal damarlardan geliyordur dedi. Özel bir yaş mama ve probiyotik toz verdi. Eve geldik. Gene yemiyor gene yemiyor. 1 çay kaşığı kadar yiyor ve öyle yatıyor. Ancak su içiyor. Endişelenmeye başladım ve çok üzülüyorum onun bu halsiz halini gördükçe. Veterinere tekrar götürmek de istemiyorum çünkü kedim dışarı çıkmaktan ölümüne korkuyor ve bu 2 gün üst üste boxına 1 saatte zorla sokup götürdüğüm için bana da güvenmiyor benden de kaçıyor. Veteriner de psikolojisini artı olarak bozuyor. Sizce napmalıyım. Ne kadar daha yemek yemezse veterinere tekrar götürmeliyim. Biraz evde kalsın toparlasın da istiyorum. Çünkü psikolojisi de bozuldu veterinere üst üste gide gele. Buraya kadar okuduysanız çok teşekkür ederim lütfen fikrinize ve rahatlatılmaya ihtiyacım var.

10 CEVAP

Ahudr

Merhaba
Öncelikle çok geçmiş olsun umarim en kisa sürede sağlığına kavusur yavrucak. Ama ben yine de farkli bir veterinere daha göstermenizi öneririm bu arada toka nasil bir tokaydi ve kediniz kaç aylık ?

Mivia

Merhabalar kedi ne kadar zorlasanizda yemez... Bir şırınga alın ve mamayı parçalayıp su katın ve şırınga ile azcık alın sonra probiyotiği alıp tekrar mama alıp kediye ağızını açıp zorla yedirmeniz gerek. Sonra tamamen şırınganız tamamını hazırladığınız mamayla doldurup verin ki ihtiyacı kadar enerjiyi karşılasın.Umarım iyileşir bol bol dua edeceğim...

huqi

Kediniz kusmaya devam etmiyor değil mi? Çünkü kusuyorsa tokayı çıkarmamıştır, toka da metal olmadığı için röntgende görünmez. Yani tokayı çıkardığına emin misiniz?
Kedinizi yemesi için zorlamalısınız gerekirse şırınga ile verin yoksa bağışıklığı düşer başka sorunlar yaşarsınız.

aybikeyyy

Kusma sonucu hem sıvı hem elektrolit kaybı oluyor. Halsizliğinin sebebi budur. Eğer yaş mamayla bir şekilde besleyebilirseniz toparlayacaktır. Bu arada arkadaşın da dediği gibi eğer metal bir şey yoksa lastik toka grafide görünmeyebilir

tengrist

Depresyon da olabileceği gibi en kötü senaryo ile sindirim sisteminde zedelenme, cismi çıkarırken zorlamaya bağlı yırtılmalar olmuş olabilir.
Buraya link atılıyor mu bilmiyorum fakat Sindirim Sistemi Yabancı Cisimler.pdf yazıp hayvan hastanesinin konu ile ilgili makalesini okuyabilirsiniz, makaleden alıntı yapıyorum;
"Gastrotomi sonrası oluşabilecek komplikasyonlar, sekonder özofajitten gastrik refluks ve kusmaya kadar varyasyon gösterebilir. Yabancı cisim olgularının prognozu, perforasyon ve obstrüksyonun olmadığı durumlarda çok iyi olarak kabul edilir" şeklinde yazıyor.

yırtılma ve bağırsakta tıkanma olmadığı sürece mide operasyonu sonrasında kusma, gaz sıkışması gibi durumların normal olduğu belirtiliyor. çok geçmiş olsun. ♥

Mayucuk

@tengrist çok teşekkür ederim 🧡 prognozunun iyi olduğunu görmek mutlu etti. Zamanla da toparlamaya başlıyor kedim inanıyorum

Mayucuk

Bilek çevresi kadar olan lastik tokalardandı. Hepsini kustu. Filmi de temiz çıktı bugün ama dediğim gibi 1 gün oldu hala yemek yemiyor. Kedim 2,5 yaşında

Mayucuk

Çok çok teşekkür ederim iyi dilekleriniz için @mivia. Biraz zorladım tüm güne yaya yaya yedi yarım paket mamayı. Yarın sabah da şırıngayla kalanını yedirmeye çalışacağım dediğiniz gibi. @huqi hayır kusmuyor. Zaten veterinerde kustuğunda çıkardığı lastik tokanın parçaları birbirini tamamlıyordu çok şükür.

Mayucuk

@aybikeyyy bu sabah da yaş mamayı tuttum ağzına biraz yedi çok şükür. Evet dediğiniz gibi toka lastik olduğu için filmde radyoopak değil de gölge gibi belli belirsizdi. Ama kusunca çıkanı görünce dedik ki evet tokanın hepsini bütünce yutmuş :(

Mayucuk

@aybikeyyy bu sabah da yaş mamayı tuttum ağzına biraz yedi çok şükür. Evet dediğiniz gibi toka lastik olduğu için filmde radyoopak değil de gölge gibi belli belirsizdi. Ama kusunca çıkanı görünce dedik ki evet tokanın hepsini bütünce yutmuş :(