Fipli Kediye Dokunduktan Sonra

simbakedi

arkadaslar merhaba, ben sokakta bir kedi buldum ve fip’mis. bu nedenle elimi evde sirkeyle yikiyordum ancak veterinerde yetersiz oldugunu soylediler. nasil yikamam gerekiyor baska? gercekten korktum ki sirkeden once de elimi sabunla falan da yikamistim, kiyafetlerime dokundurtmadim vs. aklima takildi bu konuda bilgisi olanlar yazabilir mi

8 CEVAP

ertostos

merhaba, fipli kedim vardi daha sonra vefat edince kedi sahiplendim bu yuzden yeteri kadar bilgiliyim diye dusunuyorum. Fip yalnizca diskidan bulasmaz fakat diski en cok bulas yoludur bir kere bu bilgiyi bilin. Ben fipli kedimden sonra cok arastirip evi nasil temizleyecegim diye bakmistim cok sevdigim cok bilgi hekimimiz de evi bir kere camasir suyu bir kere de sirkeyle silmenin yeterli oldugunu cunku zaten klinikte de hekimlerin yalnizca alkolle sterilize ettigini soyledi. tedbiri elden birakmayalim fakat cok da panik olmayalim. ayrica butun kediler corona pozitiftir fip bulas harici de gorulebilir stres ve bagisiklik dusuklugu corona pozitif kediyi fipe cevirebilir. kedinizin bagisikligini guclu tutun kendiniz de onlem alip panik yapmayan stresinizden etkilenmesin.

Mivia

Merhabalar ilk olarak fip hastalığı dışkıdan bulaşır eğer kedinin partisine ağzına dokunmadiysaniz çok korkmayın. Ayrıca bu hastalık insana geçmez eğer evde kediniz yok ise ve sokak hayvanları ile çok yakın değil iseniz hiç bir sey olmaz.

Cennet29

Sokakta hasta kedi ellediysem Çamaşır suyuyla yıkıyorum ellerimi. Kendime çamaşır sulu bi su hazırladım şişeye koydum. Onunla el temizliğimi yapıyorum gerektikce

huqi

Arkadaşım iki tane fipli sokak kedisini tedavi etti. Evde kendi kedisi de var ama çok şükür bulaşma gibi bir durum olmadı. İyice temizlediyseniz ellerinizi, kıyafetlerinizi de makineye attıysanız korkmayın bence bir şey olmaz.

ertostos

bence montunuzu vs eve geldiginizde direkt yikayin kedinize asla temas etmeden simdilik kan testine gerek oldugunu sanmiyorum ellerinizi tekrar yikayin bir sure kedinizi cok sevmemeye calisin iciniz rahat etmeyecekse veterinere kac gunde fip pozitif ciksr diye danisip test yaptirabilirsiniz yine de fskat korona testi yaptirmayin zaten korona pozitif fip pozitif demek degildir yanlis hatirlamiyorsam biyokimyada yuksek oranli cikan bir degerden anlasiliyordu

Mivia

Merhabalar ilk olarak fip hastalığı dışkıdan bulaşır eğer kedinin partisine ağzına dokunmadiysaniz çok korkmayın. Ayrıca bu hastalık insana geçmez eğer evde kediniz yok ise ve sokak hayvanları ile çok yakın değil iseniz hiç bir sey olmaz.

simbakedi

@Mivia kendimden değil evdeki kedimden korkuyorum, ağzına bi kere dokundum ama dediğim gibi elimi dediğim gibi yıkadım ve telefonumu falan da dezenfekte ettim. içime kurt düşürdüler valla ya

simbakedi

@Cennet29 ya çamaşır suyunu bulamadım evde, ben de o yüzden sirkeyle yıkadım ama öncesinde su ve sabunla baya yıkamıştım zaten. sadece montuma falan bir şey yapmadım bilmiyorum niyeyse içime çok dert oldu.

@ertostos zaten bağışıklığı yüksek tutmaya çalışmak ve stresi engellemek sadece fip olmasın diye yapılan şeyler değil o yüzden yapıyoruz ama dedigim gibi niyeyse çok korkuttular beni. yarın tekrar fipli kediyi veterinere götürmem gerek ve temas halinde olucam, bu sefer montumu falan da mı yıkamam gerekecek? öncekilerde kedi montuma değdi tabi boxa falan koyarken ama yıkamadım onu, kıyafetlerimi direkt kirliye attım ve ellerimi dediğim gibi su sabun ve sirkeyle yıkadım. çamaşır suyunu bulamadığım için. bilemedim kan testi falan yaptırmalı mıyım sizce yakında? gerçekten beni öyle bi huzursuz ettiler ki kaç saattir tek düşündüğüm bu, biraz da takıntılıyım bu konularda. montumu yıkamadım bir şey olur mu, ellerimi daha nasıl iyi yıkayabilirdim bir şey olur mu diye düşünüp duruyorum. bu arada kedim 2.5 yaşında ve sağlık sorunu yok şükür