Kedimi Kısırlaştırdım Bakımı Hakkında Birkaç Sorum Var

fatmazel

Arkadaşlar bugün kedimi belediyede kısırlaştırdım. Birkaç sorum var:
1)Veteriner elizabeth takmadı siz takarsınız dedi ama kedim şu an kafasını çok zor kaldırıyor takmak için ne zamanı bekleyeyim hala narkoz etkisinde onu incitmek istemiyorum
2)Ara ara titriyor dikişlerine değmeyecek şekilde üstünü örttüm bi sorun olur mu
3)Mama ve suyu ne zaman vermeye başlayayım
4)Dikişlerinin üstünde ufak kan damlaları var yayılmadı normal mi
5)Veteriner 2 gün sonra gelin antibiyotik verelim dedi ama bu 2 gün içinde vermemiz gerekmiyor mu
Yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler şimdiden

14 CEVAP

Fistikpasa

Merhaba öncelikle bu zor bir süreç anladığım kadarıyla kediniz dişi bende yakın zamanda dişi kedimi kısırlaştırdım. Bizede yakalık takılmamıştı biz de petshoptan aldık ama hiç takmadık. İşten birkaç gün izin alıp sürekli kedimin yanında durdum ve böylelikle o yakalık stresini ona yaşatmadım. Hiç bir sorun çıkmadı zaten yalamaya çok yeltenmedi. Ama tabii her kedi farklı eğer yalamasını kontrol edemiyorsanız mutlaka yakalık takın derim. Bazıları elbise giydirmeyi tercih ediyor ama bu iyileşme süresini uzatıyor ameliyat bölgesi kapalı olduğu için.
Anestezinin etkisiyle ilk gün soğuk olurlar, elinizden geldiğince sıcak durmasını sağlayın.
Dikişlerinin üstünde kan bence çok normal bir durum değil gibi, batikon veya crystalin ile hafif temizlemeye çalışın yine kanarsa bu kesinlikle veterinere gidilmesi gereken bir durum..
Mama ve su konusuna gelince ben eve geldikten 2-3 saat sonra biraz su ve yaş mama verdim, ama ilk saatlerde kesinlikle birşey yemesin. Bizde 2şer gün arayla 2 defa veterinere gittik ve iğne oldu. İlk haftada kesinlikle antibiyotik alması şart, kontrollerini aksatmayın gidin. Geçmiş olsun.

fatmazel

@Fistikpasa bizimki de yakalıktan aşırı rahatsız oldu sıçradı hatta çıkartmak için ben de korktum dikişleri açılır diye çıkardım mecburen bu sefer dikişlerinin üzerini sardım ama süründüğü için sargı da kayıyor napıcam bilmiyorum siz nasıl engel oldunux

bbars

1 veterinerimiz yakalik takmamizi onermedi yalamaya calistiginda dikkatini dahitin dedi ben kucuk bebekler icin olan bodylerden alip kesip giydirmistim
2 ustunu ortmenjzde sorun olmayacaktir
3 veterinermiz 6 saat sonra su ve mamasini koyabilirsin demisti ama yemesi icin ugrasmayin eger varsa sivi odul mamalarindan yedirmeui deneyebilirsiniz
4 kan damlalari gayet normal ameliyat sirasinda oldugu icin
5 bizimki de aynisini soylemisti ama kedinin duruma gore hetir demisti benimki ertesi gun sivi odul mamasiylw biseuler yemisti ve herhangi bir aksi durum yasanmadigi icin goturmemistim bir sorun da olmadi

bbars

1 veterinerimiz yakalik takmamizi onermedi yalamaya calistiginda dikkatini dahitin dedi ben kucuk bebekler icin olan bodylerden alip kesip giydirmistim
2 ustunu ortmenjzde sorun olmayacaktir
3 veterinermiz 6 saat sonra su ve mamasini koyabilirsin demisti ama yemesi icin ugrasmayin eger varsa sivi odul mamalarindan yedirmeui deneyebilirsiniz
4 kan damlalari gayet normal ameliyat sirasinda oldugu icin
5 bizimki de aynisini soylemisti ama kedinin duruma gore hetir demisti benimki ertesi gun sivi odul mamasiylw biseuler yemisti ve herhangi bir aksi durum yasanmadigi icin goturmemistim bir sorun da olmadi

bbars

1 veterinerimiz yakalik takmamizi onermedi yalamaya calistiginda dikkatini dahitin dedi ben kucuk bebekler icin olan bodylerden alip kesip giydirmistim
2 ustunu ortmenjzde sorun olmayacaktir
3 veterinermiz 6 saat sonra su ve mamasini koyabilirsin demisti ama yemesi icin ugrasmayin eger varsa sivi odul mamalarindan yedirmeui deneyebilirsiniz
4 kan damlalari gayet normal ameliyat sirasinda oldugu icin
5 bizimki de aynisini soylemisti ama kedinin duruma gore hetir demisti benimki ertesi gun sivi odul mamasiylw biseuler yemisti ve herhangi bir aksi durum yasanmadigi icin goturmemistim bir sorun da olmadi

bbars

1 veterinerimiz yakalik takmamizi onermedi yalamaya calistiginda dikkatini dahitin dedi ben kucuk bebekler icin olan bodylerden alip kesip giydirmistim
2 ustunu ortmenjzde sorun olmayacaktir
3 veterinermiz 6 saat sonra su ve mamasini koyabilirsin demisti ama yemesi icin ugrasmayin eger varsa sivi odul mamalarindan yedirmeui deneyebilirsiniz
4 kan damlalari gayet normal ameliyat sirasinda oldugu icin
5 bizimki de aynisini soylemisti ama kedinin duruma gore hetir demisti benimki ertesi gun sivi odul mamasiylw biseuler yemisti ve herhangi bir aksi durum yasanmadigi icin goturmemistim bir sorun da olmadi

bbars

1 veterinerimiz yakalik takmamizi onermedi yalamaya calistiginda dikkatini dahitin dedi ben kucuk bebekler icin olan bodylerden alip kesip giydirmistim
2 ustunu ortmenjzde sorun olmayacaktir
3 veterinermiz 6 saat sonra su ve mamasini koyabilirsin demisti ama yemesi icin ugrasmayin eger varsa sivi odul mamalarindan yedirmeui deneyebilirsiniz
4 kan damlalari gayet normal ameliyat sirasinda oldugu icin
5 bizimki de aynisini soylemisti ama kedinin duruma gore hetir demisti benimki ertesi gun sivi odul mamasiylw biseuler yemisti ve herhangi bir aksi durum yasanmadigi icin goturmemistim bir sorun da olmadi

Ozlemcakil

Gecmis olsun yemek icin biz 8 saat bekleyin demislerdi, narkozluyken yerse yutma refleksi olmayabileceginden bogulabilir diye kendi refleksle mamaya yalpalayarak gitmisti ben hatavyaptim kiyamadim yedirdim 2 defa kustu dikisleri acıdı mama kabini kaldirip zaman dolunca koymustum ,ilk gun feciydi ama bizde depo antibiyotik yapilmisti tekrar gitmedik, dikisinin birini 3.gun kendi cikartti yine acidi halinden anladim :( digerini 6.gun cikartti ilk gunler cok dikkat edin , krem dikisi sulandirip kaynamayi engeller diye surmeyin dediler , zaten o gece sabaha kadar kendini temizlemisti ilk geceden sonra daha rahattik.yakalik takilmadi ama rahat durmadigi icin 3 gun evde nobetlese basini bekledik

aslihan_e

Belediyede katı anestezi yaptıkları için kendilerine gelmeleri daha uzun sürüyor. Bu durumda yeme içme de geç oluyor. Akşam 10'dan sonra su, ertesi güne mama diyor burdaki veteriner. Gaz anestezi olsa öyle 6 saat sonraya falan mama olur. Ben şırınga ile biraz su içiriyorum gece, kendileri içmiyorsa eğer. 2 gün sonra falan gitmiyoruz onlar depo antibiyotik yapıyor ama sizinkilerin kullandığı antibiyotik farklı demek ki. Haline tavrına bakın, tam dikiş yerini yalamak isterse yakalık takın. Normalde üstüne sıktıkları sprey acı oluyor, yalamaya çekiniyorlar ama sizinkinde bir de kan varmış, ilginç. Mutlaka sıcak tutun, gerekirse bir ısıtıcı kullanın. Narkoz sonrası vücut ısıları aşırı düşüyor, hipotermi ihtimali bile var. Kulaklarına bakın, soğuk olması zaten vücut ısısının düşük olduğunu gösterir. Onu ısıtmalısınız.

Ahudr

Evet kesinlikle sabah anestezinin etkisi gectiginde vermelisiniz su ve yemek bu sekilde sarhosken sakin vermeyin.Benim kedimde yakalik takmamistik yaladida hatta ama bir sey olmadi cok sukur siz yine de surekli kontrol edin kanama vs olursa veterinere goturun mutlaka aneztesi etkisi gectikten sonra hic bir sey kalmayacak rahat olabilirsiniz bu konuda

Ahudr

Sicak tutmanizda çok önemli

fatmazel

yardım eden herkese teşekkür ederim uygulayacağım dediklerinizi 💕24 saati geçti kedimde anestezinin etkisi geçti yalpalayarak ve devrilerek yürüyor baya ama çok acı miyavlıyor dikişleri acıyor 🥺😞 normal diyorlar ama ben cok korkuyorum yaş mama da verdim yemedi yemeye calisiyo gibi ama ağzını acmıyo burnuna ve kenarlarına değdiriyor sadece. suyu da şırıngayla zorla verdim...

aslihan_e

Yaş mamanın suyunu da şırıngayla biraz verin o zaman. Sizinki daha zor geçiriyor demek ki. Çok hareket etmesin, kucaklamayın, bir yerden atlamasın. Daha çok ağrı yapar.

Ahudr

Normal bir veterinere goturebilseniz keske bu kadar uzun surmesi pek normal degil acikcasi.Sizi korkutmak istemem istemem ama her kediye anestezi uygulanmaz o yuzden veterinerler genelde kan tahlili yaparlar beledilerde bu durum gecerli degil maalesefki o yuzden lutfen mumkunse bir veterinere gosterin