Kedi İç-Dış Parazit

huqi

Kedilerinize düzenli iç-dış parazit aşısı yaptırıyor musunuz? Ya da kaç ayda bir yaptırıyorsunuz. En son getirdiğim hekim 2 ayda bir yapılması uygun dedi ama bana çok kısa geliyor bu süre.
Bir kedime 5 senedir diğerine de 4 senedir bakıyorum şimdiye kadar hiç düzenli yaptırmadık. Sokak hayvanlarıyla çok fazla ilgilendiğim için pireleniyorlar, Tomris'in bazı tüyleri beyaz olduğu için pirelendiğinde görüyorum hemen kliniğe getiriyoruz. Bir de düzenli yaptırmadığım için yaptırdığım zamanda Bayer tercih ediyoruz, etkili olsun diye. En son gittiğimizde iç parazit için caniverm hap yutturdu hekimimiz Tomris son zamanlar çiğ şeyler yemesine rağmen kakalarını kontrol ettiğimde parazit göremedim. Sizce düzenli yaptırılmalı mı?

9 CEVAP

huqi

Açıkçası kedi tamamen evdeyse bahçeye, sokağa çıkma gibi bir durumu yoksa 2 ayda bir yaptırmak çok gereksiz geliyor bana. Özellikle iç parazit, hiçbir zaman kakalarında parazit görmedim. Dediğim gibi bu aralar annem Tomris'e salam gibi şeyler vermesine rağmen paraziti yoktu. Tomris çok fazla apartmana kaçıyor o zaman pireleniyor, pirelendiği zaman hemen belli oluyor zaten biz de getiriyoruz. Cevaplar için teşekkür ederim, sağlıklı, uzun ömürleri olsun çocuklarımızın🌸💖

3 ayda bir broadline yapıyorum ben klinikten alıp. 2 ay çok erken gibi geliyor pire parazit sorunu da görmedim. yaşadığınız yere bağlı biraz zemin katlardasınızdır balkonda çok vakit geçirirler bir şeyler biner üstlerine olabilir. sokaktakilere de mama koyup geçerseniz çok temas etmezseniz veya gelince direkt çıkarıp makineye atarsanız belki daha risksiz olur. sık yapılınca da böbreklerini yorduğu söyleniyor ben o yüzden 3 bazen 3.5 ayda bir broadline uyguluyorum genelde bir de advantage multi stoklamıştım zam öncesi. broadline iç dış bi arada pire görürseniz sadece dış parazit damlası yapılabilir belki ya da parazit görünce tek iç parazit hapı. düzenli 3 ayın dışındaki durumlarda. sıcak aylar hariç pirelendiklerini sanmıyorum zaten

Ozlemcakil

Benim nisanlimin kedisi gezen kedi bahceye cikip eve geliyor ona bile 2 ayda yapiliyor benimkine 3 ayda 1 , dis paraziti sadace yazin yaptiriyorum 🧿kisin 1 defa yaptiriyorum o kadar

simbakedi

ben yazın düzenli yaptırmaya özen gösteriyorum çünkü bir şekilde ayakkabılığa giriyor vs o yüzden yazın düzenli yaptırıyorum. kışın pek sallamıyorum açıkçası param oldukça lksdjşlaksjda

stellabennett

benim kedimin ayak fetişi var eve girenlerin ayağına sürtünüyor çoraptan ayakkabıdan da parazit falan girebilir o sebepten dolayı 3 ayda bir düzenli yaptırıyorum yaz kış

KimJeongguk

3 ayda bir yaptırıyoruz biz. Bahar ayları çok tehlikeli aylar aslında her yerden böcek vs. giriyor çıkıyor. Sıkıntı yaşamamak için düzenli yaptırmak gerek.

Mirabonibon

2 ayda 1

bobby34

kedimde kaşınma-pire görüyorsam eğer yaptırıyorum ama pire kaşınma olmadığı zaman yaptırmıyorum o yüzden düzensiz bizimki 2 ayda 1 yaptırmak gereksiz bence hem böbrekleri yorar

Mmtklndr

Benim kedim balkona dahi çıkmıyor çok fazla hareketli yüksek katta oturduğumuz için korkuyorum bırakmıyorum. Dışarıdan gelincede kıyafetlerimizi değiştirip ellerimizi yıkayıp öyle seviyoruz zaten bizimki temastan hoşlanmıyor sevilmekten bile hoşlanmaz hemen sıkılır kaçar eve gelen yabancılardan saklanır. Bazı sebeplerden dolayı benim ikinci iç dış parazit tedavisi 4 aydan sonra oldu aşıdan sonra da hiçbir şekilde parazit görmedim kusmadı dışkısında koku dahi yoktu ama en sağlıklı olanı 3 ay aralıklarla yaptırmak 2 ay gibi bir süre az bence de