Kedim Yeni Doğum Yaptı Acill!!

Tutu245

Merhaba kedim işten geldiğinde kendi yuvasına hazırladığımız yere değil kapının yanına doğm yapmıştı hemen yuvasına taşıdım geri kalanını orda doğurdu sonrasında göbek bağlarının 2 yavrununkini yemedi veteriner tarifiyle kesmek zorunda kaldık 1 tane de ölü doğum yaptı 6 tanesine iyi 7. Ölü doğdu ama yavrunun birtanesini 12 saatte 2 defa yuvanın dışına çıkarıp bırakıyor yavrunu emiyorda nabıcağımı bilemedim yanından ayrılamıyorum kalktığım gibi oda kalkıyor yabruların başından nabıcağımı şaşırdım

8 CEVAP

Fistikpasa

Anne kedi bulunduğu yeri güvenli bulmuyorsa yavrularını taşır. Sizin şuan yapmanız gereken yavrularını emzirdiğinden emin olmak ve kedilerin bulunduğu ortamın sıcak olmasını sağlamak. Anne kedi en güzel şekilde ilgilenecektir yavrularıyla endişe etmeyin. Kediniz yalnız başına doğum yapmış bir anda sizi görünce strese girmiş olabilir, yalnız doğum yapmış olması hoş olmamış. Ev kedisi olunca biraz sokaktakilerden farklı oluyor yanlarında sahibini ararlar.

ugurcil

Hasta, zayıf olanı ayırıyorlar diye biliyorum.

Fistikpasa

Kedim doğum yaptığı gün doğumu başlamadan aynı böyleydi, asla peşimden ayrılmıyordu odaya girdiğimde beni doğum yapacağı yere götürüyordu asla kıpırdayamıyordum. Sizinki yalnız yapmış doğumunu, muhtemelen bu yüzden böyle davranıyor diye düşünüyorum. Lütfen yalnız bırakmayın onu :)

Emirrckr

Evet normalde ev kedileri başında sahibini istiyor.
Bizimki de yuvasını beğenmeyip sürekli dolap içine doğru miyavlayarak bizi yanına çağırıp içine giriyordu sonra oraya yuva hazırlamıştık.
Son iki gününde sık sık oraya gidip bizi de çağırarak yatmıştı mesela.
Bizde her seferinde ha şimdi doğuracak galiba diye meraklanıyorduk :))
7 doğum gerçekten kolay değil,anne için de yorucu geçmiştir.
Eğer taşımak istiyorsa taşısın o en güvenli en uygun yeri bulacaktır.
Farklı yere bırakıyor dediğiniz yavrular ise diğerlerine göre daha zayıf veya hasta yavrular olabilir.
Akrabamın tatile gitmesi sonucu bir kez daha yavruları olan kediye bakma fırsatım olmuştu,
Anne kedi iki yavruyu sürekli kapı arkasına taşıyordu bırakıp gidiyordu diğerleriyle ilgileniyordu.
O bıraktığı iki yavru da maalesef birkaç gün arayla ölmüştüler..
Çokta bilinçli değildik belki veterinerden süt tozu falan alsaydık kurtarabilirdik bilemiyorum..

Donesylms

eğer bir yavruyu alıp dısarı bırakıp onunla ilgilenmiyorsa, zayıf veya hastadır. içgüdüsel olarak hasta veya zayıf olanları ayırırlar ki diğerlerini etkilemesin.

Fistikpasa

Ayırdığı yavruları kedi süt tozuyla hazirladığınız sütle beslemelisiniz şırınga yardımıyla.

Tutu245

Teşekkür ederim şuan beraber onun ıodasında duruyorum ben çıkınca yavrularını bırakıp kapıyı tırmalıyor açana kadar açıyorum yanımdan ayrılmıyor

Tutu245

Çalışıyor olmamdan dolayı öyle oldu maalesef ki ama izinime denk geldi en azındam yanındaydım bu gün iie gidicem bakalım nolur bilmiyorum normalde sürekli yanında oturuyorum emzirirken vs