Kedim Hep Mama Yiyor

nilayduru34

Kedim hep mama yiyor ,yumurta haşlaması,yoğurt ,tavuk gibi yiyecekler koyuyorum önüne, takviye edici olsun diye,hiçbirini yemiyor mamadan başka, nasıl alıştırabilirim, değişik yiyecekler de yemesini istiyorum

9 CEVAP

IIREMMM

ev yemeklerine çok alıştırmamalısınız "eskiden kediler her şeyi yerdi mama mı vardı " cümlesi halk ağzında yer etmiş fakat bilimsellikten uzak kalıyor artık maalesef, yumurtanın sarısı ve yoğurdu karıştırabilirsiniz ya da arada sade kefir olabilir ama yemiyorsa da zorlamamak lazım her kedinin damak zevki farklı neticede, kediniz kısır mı ve hangi marka mamayı kullanıyorsunuz?

IIREMMM

takviye edici olmasını istiyorsanız vitaminler kullanılabilir ama hekime de danışmak gerekli ve çeşitlilik olması ve bağırsak sağlığı ve düzeni açısından yaş mama da verin muhakkak (N&D,Acana,Schesir gibi markalar olabilir, Schesir direkt suda pişirildiği için bir tık daha doğal kalıyor ama her kedi sevmeyebilir, kendi yaptığınız tavuk haşlaması yerine Schesir tavuklu yaş mama alabilirsiniz, petlebide de dönem dönem çok uyguna geliyor konserve fiyatı).Acana konserve fiyatı 19,95 hatta şu an petshoplarda çok daha pahalı.Me-o da olabilir o da güzel. Yalnız felix,gourmet,whiskas,felicia gibi yaş mamalar içerik olarak iyi değil çok fazla şeker ve koruyucu içeriyor,uzak durmanızı öneririm

Ahudr

Arkadaslar evet eskiden mama yoktu ve kediler cook daha uzun arti saglikli yasarlardi bunun bilimsellikle vs alakasi yok kendimizi kandirmayalim lutfen. Mamanin ilk cikis hikayeleri hakkinda bir cok belgesel mevcut onlarida izleyerek bu konuda daha genis bilgiye sahip olabilirsiniz.Bizler maalesef isin kolayina kactigimiz icin kendimizi bu sekilde kandiriyoruz ve yine maalesef minik dostlarimizi her turlu saglik sorununa acik hale getiriyoruz.

Mivia

Kesinlikle ev yemekleri vermeyin ve alıştırmaya çalışmayın. Kedinize mama,yaş mama, ödül maması, malt verebilirsiniz onun dışında ev yemeklerini karıştırmayın

Fistik23

Ev yemekleri vermeyin

aslihan_e

Tavuğu belki alışırsa yer ama yoğurt ve yumurtayı her kedi sevmez zaten. Gözlemlerime göre kediler çok az pişmiş sıvı haldeki yumurtayı katı haşlanmış yumurtaya tercih ediyorlar. Yumurtayı 2 dk haşlayıp şırıngaya çekip ağzına çok az sıkarsanız tadını alır, öyle az az içirin. Zamanla tadına alışabilir. Yavru kedilere öyle yaparım, gıdanın tadını bilmezlerse yemekten çekinebilirler, az az tadına baktırırım zamanla alışırlar. Çocuklar için de mesela uzmanlar hepsini zorla yemesini istemek yerine sadece tadına bakmasını isteyin diyorlar. Kedi de sizi pek anlamayacağına göre ağzına bir iki yudum koymanız iş görür. Bazıları en iyisi mama diyor ama ben bu konuda çok uzman yazısı okuyorum. Mama satıcılarının ya da bizim kulaktan duyma ezberleriyle konuşan veterinerlerin değil, dünyadaki prof.'ların yazılarını okuyorum. Onlar mesela "Kuru mamayla beslemenin sağlıklı olduğunu düşünen kesim" diye hitap ederler ve sadece kuru mama ile beslemenin zararlarından bahsederler. Yaş mama ise konserve gıda olduğu için aslında yararı kadar zararlıdır da. Bu durumda evde pişmiş gıdaya kimse zehir gözüyle bakamaz. Uzmanlar çiğ beslenmeyi uygun görüyor aslında ama onun da sterilizasyonunu biz evde yapamıyoruz. Dediğim gibi siz kediye yiyeceğin tadına baktırın, zamanla alışır. Başlangıçta çoğu kedinin kuru mamaya alışması da zor oluyor. Kediler bilmedikleri yiyeceğe temkinli yaklaşabiliyorlar. Ev yemeği ayrı, kedi için hazırlanmış yiyecek ayrı. Geçen youtube da ünlü bir veterineri izledim, o bile "Mama da neymiş ben kedime kendim hazırlarım" derseniz anlarım diyordu. En kaliteli kuru ve yaş mamayla beslerseniz tamam ama uygun fiyatlı-orta segment mamaya göre ek olarak haşlanmış et yemesi bin kat daha faydalı kediye. Yoğurdun da tadına parmağınızla ağzına burnuna değdirip baktırabilirsiniz ancak ya probiyotik yoğurt ya ev yoğurdu olsun yoksa midesini rahatsız eder laktoz yüzünden ve pek faydası olmaz.

GeceFanzini

@ahudr eskiden kediler çok sağlıklı ve uzun yaşamazlardı. Sokak kedilerinin ortalama yaş ömrü en fazla 3 yıl. çoğunlukla da bir çok bağışıklığa dayalı hastalığa maruz kalmaktalar. Hem insanlar hem de hayvanlar için bilimsel gelişmeler ve tetkikler ortalama yaş ömrünü uzatır. Antik Mısır ve Yunan toplumlarında (ki dönemlerinin en gelişmiş, kayıt tutan medeniyetleridir) bile ortalama insan yaş ömrü, günümüze kıyasla çok daha az. Bu durum hayvanlar için de geçerli. Özellikle evimize alıp kısırlaştırdığımız zaman, kedilerin bağışıklık sistemi ve değerlerine çok dikkat edilmesi gerekir. Yaşamsal kalitesini artıracak, dengeli beslenme bu canların, kaliteli yaşam sürelerini uzattığı bilimsel bir gerçektir.

Cennet29

Ev yemeğine alıştırmayın diyebler olmuş. Ztn ev yemekleri yedirmeye çalışmıyor tavuk falan da yesin istiyor. Bunda cok haklı cnkü bende sadece kuru mama ile beslemem. Yağsız tuzsuz kırmızı et pişiririm, yağsız tuzsuz tavuk eti haşlarım suyuyla veririm, ciğer, ev yoğurdu falan ara sıra veririm. Sadece kuru mama ile beslemekte doğru değil kediler ztn aşırı su içmiyolar sonra hastalıklar başlıyo. Sıvı alımı için evde yaptığımız kediye özel tarifler tada içeriği temiz yaş mamalar mutlaka kullanılmalı.

IIREMMM

@cennet29 ama hanımefendinin kedisi yemiyor sonuçta haşlanmış tavuk ,yoğurt ya da yumurta da olsa ev yemeği de olsa yemiyor. Yemiyorsa ısrar etmeye gerek olmadığını düşünüyorum, çeşitlilik olmasını istiyorsa bağırsak sağlığı için de kaliteli bir yaş mama vermesinin uygun olduğunu düşünüyorum