1.5 Ay Önce Kedi Sahiplendim Ama Huzursuz Hissediyorum. Yardımcı Olabilir Misiniz?

KnYrn

Merhabalar. Ben 22 yaşında tek başına yaşayan birisiyim. Kendimi bildim bileli kedileri çok severim ve hep kedi bakmak istemişimdir. İlk kedimi 2022 Eylül ayında sahiplenmiştim, çok sakin, uslu, sürekli etrafımda dolaşan ve benimle uyuyan bir kediydi. Kasım ayında kötü bir veteriner hekimin ihmalsizliği onu benden ayırdı. Psikolog ve başka bir hekimin de önerisi daha küçük/yavru bir kedi sahiplenmemdi. Kasımdan mart ayına kadar önceki kedimin ölümü ve sonrasında gelen kötü ruh haliyle yaşadım. Mart ayında arkadaşım 5 aylık ayağından yeni ameliyat olmuş bir yavru ile tanıştırdı beni ve içim çok ısınmıştı ona. Mart ayından beri birlikte yaşıyoruz ama yaptığım seçimden çok pişman hissediyorum. Çok fazla hareketli, çok fazla yapmaması gereken işlere karışıyor, etrafta hiç bir şey bırakamıyorum ısırır yer diye. Odalar sürekli kapalı kalmak zorunda ve saçımı yemeğe çalıştığı için gece yanıma alamıyorum. Sabah miyavlaya miyavlaya kapımda uyandırıyor. Bir türlü alışamadım ona. Bir sürü oyuncak aldım eşyalarımı kemirmesin diye ama yok kesinlikle durmuyor ve bu durum beni sinirlendirmeye başladı. Yanlış anlamayın, onu cidden çok seviyorum, oyunlar oyunuyorum ödül mamaları ve haşlanmış tavuk veriyorum bakımlarını yapıyorum. Sakin olduğu ve birbirimize sarılıp uzandığımız anlarda vs içim sevgi doluyor. Ama son zamanlarda onu eski kedimle kıyaslamaya başladığımı fark ettim ve bu beni çok üzüyor. Bu konu hakkında ne yapabilrim ne yapmalıyım bilmiyorum. Çok uzun uzun yazdım ama umarım birisi ilgilenip bir tavsiyede bulunabilir.

17 CEVAP

aslihan_e

Büyüyünce durulur o, sabredin. Başka yorumda küçükken alsanız eğitirdiniz denmiş ama eğer bir kedi oyuncuysa onu değiştirmeniz imkansız gibi. Sadece büyümesini beklersiniz. Ben kaç yaşında kedi oğullarımı kızlarımı kaybettim, hiçbir yeni kedim eskisinin hissini vermedi. Ancak emin olun yavruyken böyle çok yaramaz falan diyorsunuz ya, o yetişkin olduğunda huyu suyu oturuyor, öyle alışıyorsunuz ki, aranızdaki bağ da gelişiyor. O zaman iyi ki onu almışım diyeceksiniz. Kedi sahiplenmek evladının olması gibi, bazı çocuklar, özellikle erkek çocuklar çok hareketli, yaramaz olabilir. Sizi çıldırtabilir ama evladınızdır vazgeçemezsiniz. Kediye de aynı şekilde katlanacaksınız. En azından kediler çok çabuk büyüyor, 1 yaşını geçtiğinde akıllanmaya başlar. Elinizden geldiğince eğitmeye çalışın, zararlı şeylere gittiğinde sesinizi sert kullanmaktan çekinmeyin. Kediler ses tonunu çok iyi anlarlar. Şişşşt, hayır falan deyin, eğitilir o zamanla. Daha 1,5 ay geçmiş çok erken her şey için.

Fistik23

Bakışlarları çok tatlı yaramaz bir çocuk gibi Yapmamasını istediğiniz şeyler için alternatifler sunup onu ödüllendirin mesala koltugu mu kemiriyor dişleri çıktıgı kalındığı için gayet normal ona kemirecek bir oyuncak alın mesela tırmalıyor mu tırmalama tahtası alın ona kutudan ev yapım mesela oyuncaklar alın mesala pinpon topu oynamayı çok sever parkede fayansda çıkardığı sesten dolayı onunla oynar kedilerin huyları karakterleri farklıdır

Sezgek

Ne yazık ki her kedi ay ı değildir kimi kedilerin enerjisi içine sığamaz deli dolu olurlar benim çılgın kızım gibi yani eğer karakteri böyleyse büyüdükçe sakinleşir falan gibi bir şey de diyemeyeceğim ne yazık ki benim kuzum 5 yaşına geldi hala aynı deli evet biraz daha azalıyor enerjisi gençlik zamanı gibi 7/24 enerjisi olmuyor ama günlük bir doz atması gerekiyor o enerjiyi üzgünüm ama onu eski kedinizle kıyaslamanız çok yanlış onu bu karakteriyle kabul edip sevmeniz gerekiyor eğer bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız en kısa sürede size daha fazla aşılmadan onu bu haliyle kabul edecek birine sahiplendirirseniz ikiniz için de daha iyi olacağını düşünüyorum sizi rahatlatacak şeyler söylemek isterdim ama ne yazık ki yazdıklarınızdan yapabileceğim çıkarım bu

Seker8695

öncelikle bir kediye alışmak için bir buçuk iki ay çok az bir süre ve kediniz çokta büyük değil. biraz daha büyüyünce sakinleşir ve sizin koyduğunuz kurallara uymaya başlar .Mesela yerde yememesi gereken bir şeyi yediğini gördüğünüzde kediyi çok korkutmadan ve kesinlikle bağırmadan ona onu yememesi gerektiğini öğretebilirsiniz benimde kedim maalesef vefat etti bende yaklaşık iki ay önce yeni bir kedi sahiplendim . Bu yeni kedimde de ilk başlarda bulduğu her şeyi yeme sorunu vardı fakat şu anda gayet iyi öğrendi her şeyi yiyemeyeceğini. Umarım yorumum faydalı olmuştur

Emirrckr

Her kedinin karakteri birbirinden farklı maalesef,
Hiçbir kedi eskisinin yerini tutmaz,şu anki baktığınız kedinizde dahil.
Bu hayatta özellikle sokak beslemelerinde çok kedi hayatımda iz bıraktı ve her birini farklı karakterleriyle anıyorum,
Son olarak hamile bir kediyi sahiplenmem ve eve almam sonucunda bana kattığı bir kızım da var :)
Bu kız şu ana kadar tanıdığım tüm kedilerden kat be kat daha hareketli.
Ama alıştık,adapte olduk.
Aşırı renk katıyor hayatımıza,yaptığı her şeye gülüyoruz :))
O baya moduna göre takılıyor,canı isterse sevdirir istemezse sevdirmez.
Sürekli ilgi bekler,yerlerde yuvarlanır arada gider annesine sataşır :)
Eğitmek gerçekten zor ama biz yine de bir yol katettik gibime geliyor.
Mesela ismini daha vurgulu bir şekilde söyleyince kızdığımızı anlıyor.
Şşt vs.deyince hemen o işi bırakıyor.
Bu şekilde belli yollar geliştireceksiniz zamanla.
Ama emin olun,hayatınıza renk katacak ona da bir şans verin.

Mivia

Merhabalar maalesef tüm kediler aynı huyda değil... Bu kedicik sizin eski kedinizin yerini tutamaz onu tamamen yeni kedi olarak düşünmeniz ve eski kendinizle kiyaslamak çok mantıklı değil. Küçükken alsaydiniz hem eğitim hemde alışma konusunda daha rahat olurdu ama yinede 5 aylık büyük bir rakam değil. Onun karakterini değiştiremez ve eski kedinize benzetemezsiniz ama kendinizi değiştirebilirsiniz'

Fistik23

Zamanla alışacaksınız birbirinize onu iyi ve kötü yönleriyle sevin oda sizi iyi ve kötü yönlerinizle sevecektir başka sorularınız olursa sormaktan çekinmeyin

Superisi814

Merhaba,
Bu hepimizin zaman zaman kendi kendine yaptığı bir adaletsizliktir.Bir kişiyi severiz ve onu kaybedince, başkalarının da onun gibi olmasını bekler dururuz.Kedinizlenaranizda yaşadığınız da aynısı.. Önceki can ile yaşadığınız tat ve lezzzetin aynısını bu can ile de yaşamak istiyorsunuz belki ki.O.maalesef gitmiş ama siz onu uğurlayamamissiniz.Bu kedicik ona benzemiyor ki bu çok normal.Hepsi başka karakter.Siz de şimdi eski, alışılmış tadı alamadığımız için simirleniyorsunuz.Beklentiniz çok fazla ..
Kedicigi ozgurlestirin beklentilerinize, alışkanlıklarınıza, eski kediniz ile aynı olmasını istemekten.
4 sipam var , Allah sağlık versin, hepsi ayrı karakterde ve hiç birini birbiri ile karsilastirmiyorum.
Geçmiş yaşadıklarımızı tesirini bu kedide yaşama arzunuzdan vazgecmezseniz, ona da size de yazık olur.
Sevgi olduğu gibi kabul etmektir önce..Bu kedisi hakikaten sevmeye ve onu olduğu gibi kabul etmeye kendinizi açın.Can onlar, yaramaz da olsa bizim canımız.

IIREMMM

öncelikle kaybınız için çok üzgün olduğumu belirterek başlamak istiyorum cümlelerime, ben de psikoloji bölümü son sınıf öğrencisi olarak en başta yeni bir kedi sahiplenmeden önce size şunları söylerdim: yas sadece sevdiğimiz bir insanı kaybetmemiz sonucu ortaya çıkmaz .evcil hayvan kaybı, iş kaybı, alışkanlıklarımızın kaybı vb. gibi aslında gündelik olaylara baktığımızda bir kayba denk geliriz. Her şeyden önce yasınızı yaşamanız çok önemli ve değerli, yasınızı azaltması umuduyla ya da bir zorunluluk gibi değil de ne zaman kendinizi hazır hissederseniz o zaman bir kedi sahiplenmek de çok önemli(ama bazen acımız ve yaşadığımız yas döneminde yaşadıklarımızın üstesinden gelebilmek ve acımızı daha hızlı dindirebilmek için kaybımızın manevi yerini olmasa da belki maddi yerini daha hızlı olarak doldurmaya çalışabiliriz ,bu da son derece insani ve olağan bir tepki, kendimiz için bir savunma mekanizması belki de) yeni sahiplendiğiniz kedinize hemen alışamamanız ve kaybettiğiniz kediniz ile ister istemez karşılaştırma yapmanız ,kendinizi huzursuz hissetmeniz de son derece doğal ve anlaşılabilir bir durum, kendinize ve ona zaman tanımanız, birlikte daha sık vakit geçirmeye çalışmanız ikiniz için de çok daha iyi olur diye düşünüyorum. Hayvanlar gerçekten mucizevi varlıklar. Kaynağını tam bilmesem de kediler ile ilgili de " bir kedi eninde sonunda kendine ihtiyacı olan bir insanı bulur" şeklinde bir söze denk gelmiştim ve bana çok anlamlı gelmişti, zamanla birbirinize iyi gelmenizi tüm kalbimle diliyorum, umarım birlikte güzel zamanlarınız olur.

Anonymus683514

Çok klasik bir yavru kedi anlatmışsınız, büyüyünce büyük ölçüde durulur

huqi

Ben de ilk yetişkin bir kedi sahiplendim ve bence yetişkin kedi sahiplenmek çok daha kolay. Yavru kediler bebek olduğu için tabii ki çok oyuncular. İlk kedim Huq çok uslu bir kedi, eşyaları tırmalamaz tezgaha, masaya çıkmaz uyurken bizi rahatsız etmez. Aradan 1 sene geçti ve ikinci kedim Tomris'i bulduk ben de sizin gibi şoke olmuştum ilk defa yavru kedi bakıyordum çünkü ve ister istemez Huqla kıyaslıyordum. Tomris gerçekten çok yaramazdı asla uyutmazdı bizi, uyuduğum zaman kafama çıkıyordu, bebek olduğu için sürekli ısırıyordu, zaten evdeki deri olan şeylerin (tabii ki suni deri) hiçbiri sağlam kalmadı. Şarj aletimi ısırdı, kulaklığımın kablosunu ısırıp bozmuştu. 1 yaşına doğru daha sakin karakterli olmaya başladı. Hâlâ diğer kedim kadar sakin değil ama sonuçta her kedinin karakteri farklı. Yani demek istediğim biraz zamana ihtiyacınız var kediniz hala yavru olduğu için bu şekilde davranıyor.

AhsenAise

O henüz bebek , büyüdüğünde bugünlerini çok ozleyeceksiniz,ilk kediniz için üzüldüm ama unutmamamiz gereken husus yaşamımıza giren insan/hayvan her canlının Bir gün ölebilecegi gerçeği,bunu bilmek de şunu getirir beraberinde,yaşamımıza ait canlılar ile geçirdiğimiz her an çok kıymetli,her anın keyfini çıkarmalı .
bu yeni kedicik ile de aranızda bir bağ oluşmuş ,şimdi onun zamanı ,sevginize ilginize ihtiyacı olan bir bebek o,zamanla aranızdaki bağı daha da kuvvetlenecek

Asiluzn

Kediler sonradan değişebiliyorlar çok kez kedi baktım ve sonradan değiştiler hep büyümesini bekleyin bence :)

tengrist

Sizi iyileştirsin diye eve hayvan alıp odaların kapılarını kapatıp alanını kısıtlıyorsunuz, uyurken kapının ardında bırakıp canı sıkılıp sizi yanında isteyip miyavladı diyerek şikayet ediyorsunuz.. Hareketliliği beni sinirlendirmeye başladı ne demek biblo mu aldınız siz eve? Adı üstünde yavru koşacak oynayacak dağıtacak kaldıramıyorsanız ve onları kabullenemiyorsanız sorumluluğuna girip veballerini almayın

Minminik

Merhaba bi 6-7 ayiniz var durulmasi icin kisirlastirin 7-8. Ay gibi
Bizimkide full yaramaz bi ara ne yapacagimi sasirmistim sakinlestirici bile kullandik simdi birazda olsa duruldu hala kuduruk full yaramaz isirio kihhliyor ama alistik