Struvite Cozum?

emsryl

Merhaba. Kedim erkek, 3 yasinda ve kisir. Kedim 1 aydir cisini az az yapiyordu ve kan da gordugumuz oluyordu. Veterinere goturduk, struvit seklinde minik kristaller oldugunu soyledi. Sondaya gerek gormediler tikaniklik yokmus. Kreatinine ve uresine bakildi, sonuclar temiz geldi. Beslenme kaynakli olabilecegini soyledi vetimiz. Synulox, piyeloseptyl ve kotervin verdi. 1 hafta kadar bu ilaclari kullandik, kanama kesildi ama kedim bir gun idrarini cok yapiyorsa diger gun yine az az yapiyor. Bugun yine kuma birkac kere gidip 3-4 kere tatli kasigi kadar yapip geldi. Solgar’in cranberry tableti var evde. Versem bir sey olur mu kizilcik iyi gelir yaziyor? Kedimin cok sik tuvalete gitmesi normal mi?
Vibrac u1 mamaya gectik bu arada.
Tesekkurler…

12 CEVAP

ürinovet kapsül her türlü üriner probleme destek diye biliyorum yine de danışın. günde iki kere sabah ve akşam kullanılıyor. benim çociim geçen yıl ekimden beri idiyopatik sistti maalesef. yazın enfeksiyonu düşmüştü hastalığın başı hariç hiç damla problemi olmadı çok şükür. idrarını başlarda ayda 1 götürüyordum sık sık. yazın enfeksiyon azalınca süreyi 2-3 aya çıkarmıştım. bu yıl aralıkta bir baktık yine yükselmiş bu sefer mesaneye bakıldı. kristaller vardı zaten üriner mama yiyordu üstüne ek olarak ürinovet başlattı hekimimiz. 1 ay sonra bayağı azalmıştı yoğunluğu 3 kez falan kontrol edildi fakat şehir değiştirdik burda götürdüğüm kliniğin ultrason cihazı çok kötüydü iyi görünmediğini düşünüyorum o yüzden başka yer bakacağım :') görünürde bir problemi yok çok şükür ve en son kristal yoğunluğumuz bayağı azalmıştı zaten ama çişini götüreceğim tahlile gerek varsa kendisini de. ama ürinovet klinik ürünü fayda sağlayacaktır mutlaka. çoğu klinikte 600 lira bazılarında 530 falan birkaç yeri arayıp fiyat alabilirsiniz öyle gidersiniz almaya. dediğim gibi ürinovet maması ve verebiliyorsanız şırıngayla ekstra su verin mutlaka.

ürinovet kullanın gerekirse ağzına gün içinde ara sıra da şırıngayla siz su verin. kristallerin yoğunlunu da kontrolde olursanız hekiminizle iyi olur biz öyle yaptık. ürinovet bir aydan sonra yoğunluğunu bayağı azalttı 4 kutu bitirdik şehir değiştirdiğimiz için çok iyi gösteren ultrasonu olan donanımlı bir klinik bulamadım arayacağım fakat bizde zaten damla problemi yoktu. klinik takviyeleri kullanırsanız daha faydalı olur. bir de ultrason ve röntgen ikisiyle de bakıldı mı büyük birleşmiş kristaller net bir şekilde yok mu damla yapması belki tıkanıklıktan olabilir mi? geçmiş olsun çok.

emsryl

yani bana mikroskopta da gosterdiler, dikdortgen seklinde ara ara vardi cok yogun kristaller yoktu. ph'ı da normal seviyedeymis gitmeden 2 gun once ne olur ne olmaz diye onceki kedimiz icin kullandigimiz idrar yolu rahatlatici ilaci vermistik. elimde birkac tahlil var ama anlayamiyorum ben maalesef... sizin cocugunuz tamamen iyilesti mi? ben diken ustunde uyuyorum her kuma gittiginde pesinden kosuyorum. urinovet ve mamasina devam etsek benim ekstra bir sey yapmama gerek var mi? birinin duzelir merak etme demesine gercekten ihtiyacim var psikolojim coktu artik

Lalis

Merhaba, uzun yıllardır struvit taşlarıyla mücadele eden biri olarak deneyimlerimi yazmak isterim, Virbac kullanıyoruz iyi geldi iyi ve kaliteli bir mama kanama dönemlerinde Kotervin sabah akşam 2cc yaş mamaya katarak veriyorum su içmesi en önemlisi çünkü taşları ancak idrar yolundan suyun supurerek atacağı söylendi taşlar büyümeden düzenli su icimiyle idrarla atılıyor çünkü ve mama dışı hiçbir şey vermiyoruz

Lalis

İdrar yapabilmesi iyi asıl sorun kuma girip yapamamasi, özellikle erkek kedilerde. Ağzının yan tarafından siringayla su verin mutlaka yavaş şekilde boğazına kaçmadan yaş mamaya su katarak da verirseniz sıvı alımı daha çok olur her kuma gittiğinde azar azar su verin lütfen.Cok gecmis olsun

Lalis

Üriner mamayı sürekli kullanmak gerekiyor ve veterinere danışarak C vitamini kullanabilirsiniz idrar ph ı için.

emsryl

cokkk tesekkur ederim, su alımını artırmaya calısacagım. simdi gittim hills c/d aldim. bir turk bir ithal ilac onerdiler, birinin fiyati 600 digerininki 390. bir iki gun daha gozlemleyip olmazsa onlardan birini almayi dusunuyorum. o surecte virbac ve su alimina devam edeyim. tesekkurler tekrardan herkese

Toscana

Yakın zamanda yaşadık aynı bahsettiğiniz gibi bir gün iyi bir gün kötü ilaçlar tahliller idrar yoluniçin özel mama kullandık kanlı idrar başladı ultrason bakıldı meshane minik taşlar doluymuş amilyat edildi öncesi sonda takıp eritmek için uğraştılar bazıları erimedi 6mm taş çıkardılar amilyat sonrası rahatladı şükür ilaçlara ve mamaya devam oğlum 6 yaşında

ay bir de şey demeye geldim tuvaleti tuvaletinin büyüklüğü konumu evin düzeni nasıldır bilmiyorum ama özellikle tek yaşayan kediler için tabanı oldukça geniş kolay girilebilen temiz tuvaletler çok önemliymiş. küçükse xxl alın mutlaka. bir de stresinizi yansıtmamaya özen gösterin çok etkileniyorlar inşallah önerilenlerin faydasını görürsünüz.

emsryl

tesekkur ederim. evet ultrason, rontgen ve ure/kreatinin icin ayri bir test yapildi. bobrekler temiz, sadece hastaliktan dolayi buyume varmis o da kendisini regule etmeye calistigi icin buyumus, normal boyuta doner dedi. sırıngayla su icirince gidip daha cok yapiyor. cisi geldikce gidip az az yapiyor olabilir mi? yani belki struviti cozulmustur ama kuma sık gitmeyi alıskanlık edinmis olabilir mi? miyavlama/kan yok cunku. urinoveti ne sıklıkla kullanmalıyım?

emsryl

yani bana mikroskopta da gosterdiler, dikdortgen seklinde ara ara vardi cok yogun kristaller yoktu. ph'ı da normal seviyedeymis gitmeden 2 gun once ne olur ne olmaz diye onceki kedimiz icin kullandigimiz idrar yolu rahatlatici ilaci vermistik. elimde birkac tahlil var ama anlayamiyorum ben maalesef... sizin cocugunuz tamamen iyilesti mi? ben diken ustunde uyuyorum her kuma gittiginde pesinden kosuyorum. urinovet ve mamasina devam etsek benim ekstra bir sey yapmama gerek var mi? birinin duzelir merak etme demesine gercekten ihtiyacim var psikolojim coktu artik

Lalis

Şunu da belirteyim ilk başlarda çok paniklemistim o açıdan sizi anlıyorum ancak artık kanama olduğunda sadece Kotervinle sorunu çözüyorum içeriğindeki bitkisel takviyeler hem kanama önleyici hem de ağrıyı ve yangıyı azaltıcı.👍