Kedi Sürekli Kafa Sallama Neden Olur

aytunccc123

Gündüz problem yoktu az önce baktigimda 20 gunluk yavrular asiri derecede kafasini sallayarak yuruyorlar karanlık olduğu için telefon feneriyle mecburen bakıyorum acaba o mu rahatsız etti
Ya da kafa sallamanin diğer nedenleri nedir annelerine dış parazit uygulandi yavrulardada gözle görülür bi pire sorunu yok umarım da olmaz ama bu kafa sallama hareketi şüphe uyandirdi neyden kaynakli olabilir?

9 CEVAP

aytunccc123

Birde bugün yuvalarini degistirdim altlarina polar battaniye serdim temiz ama o battaniye alerji mı yaptı acaba cozemedim gündüz hicbir sorun yoktu cunku

aytunccc123

Yada mesela yeni ogrendikleri bir davranis olup o yüzden de yapıyor olabilirler mi iyimser tarafından bakarsak??

aslihan_e

Koku değiştiği için rahatsız olup yapıyor olabilirler, panik halinde koku almaya çalışıp başlarını sallayabilirler. Onun dışında eğer ki dış parazit ilacı yüzünden zehirlendilerse de yapabilirler. Kedilerim zehirlendiğinde tuhaf hareketler yapıyorlardı, başları dönüyor gibiydi. Nasıl sallıyorlar görmediğim için de bilemiyorum. Tek kedi olsa kulak problemi mi var dersiniz, bunlar çoklu şekilde sallamaya başlamışlar. Yıkamadıysanız sanmıyorum hepsi aynı anda kulak enfeksiyonu geçirsin.

aslihan_e

Hızlı şekilde, sanki üstlerinden su çırpar gibi mi sallıyorlar?

aytunccc123

Koku değiştiği için olabilir belki evet çunku paketli bir battaniyeydi dış parazit uygulamasini yapalı yaklaşık bir hafta oldu ondan kaynakli degildir diye saniyorum

aytunccc123

Tam olarak su cirpar gibi de değil aslinda ama yururken mesela hizla saga sola salliyorlar hatta dengeleri de yeni olusuyor oldugu için sallarken dusuyorlar
Hani normaldede kulaklarina bi şey deger sallarlar ya onun benzeri bi hareket

aytunccc123

Uzun sureli bi sallama da değil yani sağ ve sol yana çok hızlı bi şekilde iki üç kez sallamak gibi dusunun kafayı titretmek gibi

aytunccc123

Bu sabah bu hareket azalmış ama mesela kulaklarina hafifce deysem bile öyle yapiyorlar sanırım henüz çok hassaslar ondan kaynaklı
Dünkünun sebebide sizin dediginiz gibi battaniye değişti ortam degisti daha büyük yere aldık belki koku degistigi için öyle yaptilar

Emirrckr

Özellikle uykudan uyandıktan sonra hareketi doğru anladıysam bizimkilerde yapıyor.(yetişkin iki kedi.)
Ama aşırıya kaçarsa genelde kulak uyuzu ya da kulak enfeksiyonuna işaret diye biliyorum.
Gözlemlemeye devam edin.