Mantar Aşısı Sonrası Tüylerin Çıkması Ne Kadar Zaman Alır?

EdaTugce

4aylık erkek bi kedim var. Yaklaşık 4hafta önce kulağında küçük bi bölgesel tüy dökülmesi oldu veterinerimiz alerjiye benzetti ve mama değişikliğine gittik. Düzelme olmayınca mantar için baticon ve krem tedavisine başladık ama işe yaramadı perşembe günü mantar aşısının ilk dozu yapıldı bu süreçte baya dökülme oldu tahmini olarak tüylerin tekrar çıkması ne kadar zaman alır?

14 CEVAP

aleyn

uzun süreli tavuk içerikli mamalarla beslemek -özellikle yazın deri hastalıklarına yol açabiliyor..

Ceronimo-

Biz yaklaşık 1,5 aydır mantar tedavisi altındayız. Kulağının içinde başlayarak tüm vücuduna yayıldı ama en büyük alan kafası, özellikle gözlerinden kulağına kadar.
3. ve son aşıyı 3 hafta önce olduk, vücudunda epey tüy çıktı ama malesef kafasındaki büyük bölge ve kulaklarında çok yavaş çıkıyor.

EdaTugce

Çok teşekkür ederim. Kremler karnında işe yaradı gibi ama kulaklar bizde de sorun maalesef. Bi an önce iyileşir ikisi de inşallah

EdaTugce

Pek bi bilgim yok benim kedim pek dışarıyla teması olan bi kedi değil. Yavru kedilerin bağışıklık sistemleri daha zayıf olduğu için mantar olduklarını okumuştum. Onun dışında stres, başka bi hastalık geçirmeleri, başka hasta kedilerle temas sebep oluyo sanırım

SelinTuksal

@aleyn'e katılıyorum. hatta kurmayı planladığım cümle aynı ama odak noktası farklı. uzun süreli tavuk vs içerikli ''mamalarla'' beslemek

EdaTugce

@dilex hayır kullanmamıştım ama calicivirus enfeksiyonu tanısıyla tedavi görmüştü sahiplendiğim hafta. Hastalığın ve tedabinin

Ceronimo-

Bizimkini malesef erken anne sütünden kesmişler, onların dediklerine göre sözde kedi kendi emmeyi bırakmıştı...
Anne sütünü az aldıkları için bağışıklıkları zayıf olduğundan çok kolay mantar olduğunu söylemişti veteriner bize.
Biz mantar olmadan önce ve mantarı en ağır geçirdiği dönemler tavuklu mama vermiştik o da çok etkiliyormuş. Son 2 haftadır balıklı mama yiyor.

aleyn

mamanızın markası ne bilmiyorum ama mama neli olursa olsun içeriğini tamamen okumanızı tavsiye ederim, birçok mamanın ana protein kaynağının tavuk oldugunu ama az miktarda katılan diğer protein kaynaklarının ismiyle satıldıgını yahut ana kaynak olmasa bile et miktarını artırmak için tavuk ürünleri katıldıgını görüyoruz çünkü..

dilex

Arkadaslar gecmis olsun oncelikle,benim sorum su ki ,mantar neden oluyor? Olusmadan onlemini almak icin soruyorum,tecrubelerinizden yararlanip.

dilex

@EdaTugce peki mantar olmadan once herhangi bir vitamin takviyesi,bagisiklik guclendirici kullnmis miydiniz?

EdaTugce

Etkisiyle bağışıklığının zayıflamış olabileceğini düşünüyorum

Ceronimo-

Evet öyle malesef...
Tavuklu maması N&D narlı&tavukluydu, şu anda portakallı&balıklı olanını yiyor.

EdaTugce

Veteriner royal canin mamalarını önermişti ama onlar da mamalarında kümes hayvanlarının etini kullanıyo uzun süreli kullanımda sorun yaratır mı acaba

SelinTuksal

RC iğrenç bir mama... içinde et yok sayılır onun