Doğum Yapan Anne

MrCaju

Merhaba, iyi geceler dilerim. Daha evvel kızı doğum yapmış bir ebeveynin bilgilerine ivedilikle ihtiyacım var. Vakit ayıracak arkadaşlara peşinen teşekkür ederim. Doğumu biteli 3 saat geçmiş bir annenin hızlı hızlı ve kesik kesik nefes alması olası bir şey mi? Bu böyleyse ne kadar süre takip etmeliyim? Değilse su an su dakika ev ortamin da nasıl bir tedbir almalıyım? Zira hekim için sabah 10:00' a anca randevu oluşturabildim, çünkü kırsaldayım. Bir diğer merak ettiğim konu ise, doğumu biten annenin karın bolgesin de hala şişlik ve sertlik bir süre daha devam eder mi? Yoksa yine ev ortamin da nasıl bir aksiyon alabilirim? Tekraren vakit ayıran herkese teşekkürler. İyi geceler.

9 CEVAP

Fistikpasa

Öyle bir şey yok. Benim kızım doğum aralarında yaş mama yiyip su içip diğer yavrusunu doğurmaya devam ediyordu fotoğrafları bile var :D çok yorgun düşüyorlar hele ki doğumu çok uzun sürüyorsa mutlaka su içip birşeyler yemeli bunun hiç bir zararı yok. Siz yanında kalıp durumunu takip etmeye devam edin, sakin kalın, tahminimce kediniz son yavrusunu da doğuracaktır. Sabah olunca veterinizle iletişime geçersiniz.

aytunccc123

Bizim baktigimiz kedinin dogumuda yaklasik 20 saat surdu uc yavrusunu o gece dogurmustu sabah üçünü gördük anne kedimiz kutudan çıktı yemek yedi tuvalet yapti sadece biraz gergindi gün içinde asla doğum olmadı ancak son yavruyu o günün gecesi saat 11de dogurdu çok sasirmistik

Fistikpasa

Merhaba. Kedilerin dogumu 24 saat sürebilir. Kedinizin karnı hala şiş ve hızlı nefes alıp veriyorsa hala içerde yavru var demektir. Muhtemelen kedinizin doğumu henüz bitmemiş çünkü kediler doğum bittikten sonra uyku moduna geçerler yoruldukları için. Dolayısıyla ev ortamınız sessiz sakin olmalı ki strese girmesin. Bu süreçte kedinizi yalnız bırakmamanız gerekiyor ben gece 5e kadar uyumamıştım kedimin doğumu bitene kadar.

Fistikpasa

Merhaba. Kedilerin dogumu 24 saat sürebilir. Kedinizin karnı hala şiş ve hızlı nefes alıp veriyorsa hala içerde yavru var demektir. Muhtemelen kedinizin doğumu henüz bitmemiş çünkü kediler doğum bittikten sonra uyku moduna geçerler yoruldukları için. Dolayısıyla ev ortamınız sessiz sakin olmalı ki strese girmesin. Bu süreçte kedinizi yalnız bırakmamanız gerekiyor ben gece 5e kadar uyumamıştım kedimin doğumu bitene kadar.

MrCaju

@fistikpasa değerli bilgilendirmeleriniz için teşekkürler. Peki kaç yavrunuz toplamda kaç saatte dünyaya geldiler? Yani doğum kaç saatte tamamlandı?

MrCaju

An itibariyle hızlı nefes almalar devam ediyor. Ama bununla da birlikte bol su ve kuru mama tüketiyor. Yavrularına da oldukça iyi bakıyor. Saatlerdir araştıriyorum. Kimi yer de, doğumu bitmeyen kedi mama su tuketmez, Yavrularına bakmaz gibi şeyler yazsa da... Kimi yer de ise 24 saat sürebilir yaziyor. Anlamadığım 24 saat sürebilme durumunda anne kedi mama su tüketmeyip yavrularıyla da ilgilenmezse nasıl olacak? Sanırım anlatamıyorum da artık. Çok karışık kafam kalbim sıkışıyor...

MrCaju

Dediğiniz gibi şu saat oldu bekliyorum yanın da. Gerçekten teşekkür ederim bu arada.

Fistikpasa

Yanlış hatırlamıyorsam öğen 1 gibi doğum belirtileri göstermeye başladı, ilk yavrusunu ise 5-6 civarında doğurdu. İlk yavrumuz ters geldi bu yüzden ilkinde zorlandı. Devamında yaklaşık 15 dakika arayla 4 yavrusunu doğurdu. Sonuncusunda ise ben doğumu bitti sanarken 1-1 buçuk saat sonra 5.ci yavrumuz gelmişti, o da ters geldiği için zorlandı. 10-12 saat sürdü diyebilirim tam anlamında ama kediden kediye değişiyor. Şu anda kedinizin durumu nedir doğum belirtileri devam ediyor mu?

Fistikpasa

Yanlış hatırlamıyorsam öğen 1 gibi doğum belirtileri göstermeye başladı, ilk yavrusunu ise 5-6 civarında doğurdu. İlk yavrumuz ters geldi bu yüzden ilkinde zorlandı. Devamında yaklaşık 15 dakika arayla 4 yavrusunu doğurdu. Sonuncusunda ise ben doğumu bitti sanarken 1-1 buçuk saat sonra 5.ci yavrumuz gelmişti, o da ters geldiği için zorlandı. 10-12 saat sürdü diyebilirim tam anlamında ama kediden kediye değişiyor. Şu anda kedinizin durumu nedir doğum belirtileri devam ediyor mu?