Evcil Kedi Ve Köpek Kısırlaştırılmalı Mı?

Dilaysaatci

Arkadaşlar merhaba 14 aylık dişi köpeğim var ilk çiftleşmesini yaşayacak şu an kızgınlık döneminde fakat ilk çiftleşmeden sonra köpeğimi kısırlaştırmalı mıyım köpeğimin sağlığı ve psikolojisi açısından doğru olur mu gerçekten bilen biri varsa yardımcı olabilir mi?

7 CEVAP

Alika

Merhaba
Hayvanların elinden bazı hakları alıyormuşuz gibi düşünür bir cok insan. Seçme hakları yom, onlara sorduk mu üremelerini ellerinden alıyoruz. Babalik-annelik duygusunu tatsinlar gibi gibi düşüncelerimiz var. Yaklaşık yirmi adeti geçkin kedinin hayatına ortak oldum. Hepsinde tekrar tekrar tecrübe ettim e gerçekte suki; hayvanlar sadece hormonları yüzünden çiftleşmek isterler. Amaçları asla vede asla "anne-baba olmak istiyorum" degildir. "Bu benim yavrum!" mantığını benimseyen, biraz daha insanlar gibi hareketler sergileyen oldukça nadir.
Sağlık açısından bakacak olursak da hayvanların üreme sistemi insanlarinkine mikrobiyolojik açıdan pekte benzer degil. Vücut üreme gerçekleşmediği zaman kendisinde bir sorun olduğunu algılayıp bazı sıvılar salgılar. Buda tümöre kansere sebep olabilmektedir. Ki erkek cinsiyetindeki hayvanlar boşaltım sağlayamadıkları zaman ilgili organlarında ağrı hissederler

Ve hayvanlar insanlar gibi tek yavrulama yapmadığı icin bir üreme bile onların soylarının fazlasıyla vede fazlasıyla devam etmesini sağlayabilir.

Psikolojik acıdan ise hircinlik sebebiyetidir. Hircinligi kendisinden cok size zarar vermektedir.

Bu bilgiler ışığında ise karar vermek sadece vede sadece sizin ellerinizdedir.

pofik

ben kızımı kısırlaştırdım hiç anne olmadı..kızımda memnun görünüyor :) Hırçın değil,aksine sakin.Sokakta beslediğim canlar gelip camın önünde miyavladığı zaman onlara bakıyor ..komik bir söyleşi oluyor aralarında :))
sokaktaki canlardan -ferhunde kedimiz birden fazla doğum yaptı her doğum sonrası o kadar hırpalanmış oluyor ki :( yavrular sakat doğmaya başladı..onuda kısırlaştırdık.Keşke daha önce yapsaydık,kendine geldi kilo aldı :))
taktir gene de sizin ..sevgiler

Dilaysaatci

-Alika- çok teşekkür ederim çok açıklayıcı ve rahatlatıcı bir cevap yazmışsınız ben sağlığı açısından kısırlaştırmayı uygun buluyorum veterinerle de tabini görüşeceğim fakat dediğiniz gibi haklarını elinden alıyormuşum gibi düşünüyordum bir kez çiftleşsin doğum gerçekleştirsin daha sonrasında kısırlaştırma işlemini çok yüksek ihtimalle yaptıracağım çok teşekkürler.

Lula

erkek kedim var ve kısırlaştırmakla kısırlaştırmamak arasında kaldım. Hangisi onun için iyilik olacak emin değilim. yalnız 1 yaşından sonra evde belli yerlere koku bırakmaya başladı ve sanırım kısırlaştırmam gerekiyor:(

slifer

ucuz vet bilen var mı kısıraştırmak istiyorum ben de ama 400 lira istiyorlar çok pahalı geldi. benim maaşımın yarısı nerdeyse

Dilaysaatci

-Lula- erkeklerde sanırım mastürbasyon yoluyla yavrumuzu rahatlatabiliyoru fakat dişilerde böyle değil ve kısırlaştırmamanın ömrü kısalttığını hatta en kötü sonuçlardan olarak göğüs kanseri olabileceğini öğrendim o yüzden sormak istedim zaten sağlıkları her şeyden önemli

Dilaysaatci

-pofik- çok teşekkür ederim benimki şu an kızgınlık döneminde fakat yarım kilo kaybetti bile inanılmaz iştahsız ve halsiz oluyorlar sanırım bunları tekrar yaşanmasını hiç istemiyorum doğumun yıpratıcı etkilerinden de uzak durmasını istiyorum bende :) kısırlaştırmaya gideceğim sanırım