Acil!Bahçede Beslediğim Kedi Tuvaletini Kapatamıyor

Durukj

Merhaba bahçede beslediğim bir yavru kedi var 7 aylık aslında yan bahçede yalayan kafıj korumaya almıştı ama onların bahçesindeki kedilerle anlaşamadığı için hep bizim bahçeye geliyor annesinden erken ayrılmış tuvaletini kapatmayı bilmiyor tuvaletini yapıp gidiyor her yer çok kötü kokuyor bunu nasıl önleyebilirim komşular kızıyor baya ama birleyen yapamıyorum bazen köpek sahiplerinin yaptığı gibi toplasam diyorum ama erişemeyeceğim yerlere yapıyor

8 CEVAP

Merhabalar, serbest dolaşan kedilerin dışkısını kapatmaması diğer yırtıcıların veya yabancı kedilerin kedinin varlığını (yani dışkı kokusu) algılamasını ve onu güvende tutması için koruyucu bir mekanizma olarak görülür. Eğer kedinin etrafında başka kedi veya köpek varsa bu yüzden kapatmıyor olabilir çünkü kedilerde kapatma eylemi içgüdüsel olarak var ve kediniz 7 aylık normal şartlarda kapatıyor olması lazım :)

aslihan_e

Komşulara ne oluyor anlamıyorum ya, hayvan bu gelir yapar. Sokak köpekleri de kapatmıyor. Her kedi kapatmaz ki, bazıları da özellikle kapatmaz kendi bölgesi olduğu belli olsun diye. Bazıları da toprak sert olunca kapatmaya uğraşmaz. Kedi kumu ve tuvaleti alın ya da plastik bir kutuya koyun, ona gösterin, size tutulursa tutup koyun içine, koklatın, patileriyle eşelettirin. Alışırsa oraya yapar hep. Kokusuz kum olsun.

Durukj

Cevaplarınız için teşekkürler 3 aylıkken geldi bizim bahçeye o zamandan beri kapatmıyor bende diyorum kedi bu anlamaz ama anlamıyorlar bazı komşular kavga çıkarttı işte kovarız sizi siteden bunları daha fazla besleme aç bırak bi daha gelmezler diye
Sizin dedikleriniz yapmaya çalışacağım çok teşekkürler

Emirrckr

Kediler normalde çok çabuk kavrıyorlar,
Dilerseniz geniş bir kaba kum koyun,
Patileriyle hem kazma hareketi yaptırın hem de tuvaletini yaptıktan sonra da aynı şekilde patileriyle kapattırın.
Ya da bahçede de eğer toprak bolsa deneyebilirsiniz.
Yapıp kapatmadığı anı kestirin ve kucağınıza alıp patileriyle destekleyerek kapattırın.
Mutlaka kavrar hatta diğer kedileri görüp kavramamış olması bile hayret verici bence.

Durukj

Aslında eskiden kapatmaya çalışıyordu ama yanlış yeri kapatıyordu delik açıp delik açtığı terin yanına yapıyordu sonra o deliği tekrar kapattırırdı ama yanlış yeri kapattığı için olmuyor

huqi

Bazı kediler kapatmıyor maalesef. Benim kedim bebekken kapatmıyordu diğer kedimden kapatmayı öğrendi ama hâlâ idrarını kapatmıyor. Hayvan düşmanı komşulardan ben de çok çekiyorum, besleme yapıyorum diye erkek kedilerin koku bırakma olayını bile bana söyleyip bana şikayet ediyorlar. Hâlbuki mahalledeki kedilerin hepsini kısırlaştırdım, bebek kedi yok şu an kediler çoğalmıyor ama sırf besleme yapıyorum diye her şeyi benden sorumlu tutuyolar, bıktım gerçekten. Kimseyi alttan almıyorum cevap veriyorum yoksa daha çok üstüne giderler. Siz beslemesenizde kediler kaka yapacak yani ne sanıyor bu insanlar...

huqi

Kedi'nin sahiplendirilme imkanı varsa sahiplendirmeye çalışın bence, bazıları zarar bile verebilir😞

Ahraz

Aslında kediler çişini hemen kapatır. Ogretilmeden yapıyorlar bunu.Bazan yavru kediler yanlış yeri oyup yanlış yeri örtüyorlardı. Zamanla öğrendiler.