30 Günlük Kediler Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlanmalı

aytunccc123

Anne ve 4 yavrusu var yavrular tam 30 günlük oldular ne zaman kum koymaya başlayalım artık koymak mı gerekir yoksa ne zaman mamaya geçerlerse mi?
Şu an anneleri yaptiriyor sadece anne sütüyle besleniyorlar

6 CEVAP

cerencetinc

benim işte baktığım yavrular 3 haftalık ve kuma koyunca kazıyıp yapabiliyorlar. Daha kum kabına gidip yapmayı öğrenmedikler ama yemek yedirdikten sonra koyunca kuma yapıyolarlar, kuma koymayınca da altına yapıyorlar :) Bence 1 aylık kedi için kuma alıştırmaya başlamak mantıklı

Emirrckr

Evet anneleri gerektiği zaman her şeyi öğretecek.
Kum kullanmayı,su içmeyi,mama yemeyi.
Ama tabiki civarda kum yoksa artık yakınlarına yerleştirin.
Mamaya biz hatırladığım kadarıyla 31-32.günler civarı başlatmıştık dilerseniz bir kase de mama koyun önlerine hatta su da koymalısınız.
Bundan sonrasını tamamen annelerine bırakın.
Eğer ısrarla dışarı tuvalet yaparsalar kuma koyup patileriyle kumu kazdırın.
Hatta bunu yemekten sonra yapın çünkü yavru kediler yemek yedikten hemen sonra tuvalet ihtiyacı hissediyorlar.
Kuma koyup kazdırın o zaten yapar.
Ardından da yine patileriyle kapattırın.

aytunccc123

Evet cok çabuk ogrendiler valla daha kaka yapan olmamış ama dün koydum bu sabah baktigimda küçük küçük çişler vardı topaklanmis
Mamadan sonrada hemen kuma gidip kazmaya basliyorlar sadece kum ayaklarına çok yapısiyor birde bazen kumun içinde oyun oynuyorlar bu yüzden yattıkları yerin örtüsü beyaz beyaz kum olmuş birde siyah battaniyeydi çok belli oluyor😅

eessmmaa

Benim bahçemdeki kedilerde 30 günlükler ben kum kabına alıştırdım şuan kuma yapıyolar

ugurcil

Onlar doğuştan şerbetli, hemen alışırlar ama ilk etapta yemeye kalkışıyorlar.

zey940

Mamaya geçerlerse kahverengi dışkılamaya başlarlar, çişlerini kendileri yapıyorsa/kaçırıyorsa tuvalet zamanı gelmiş demektir. Tuvalet eğitimi için katı gıdaya geçmeleri şart değil yani. Anneleri öğretir bence çok müdahale etmeye gerek yok ama istiyorsanız koyun bir tepkilerine bakın.