Sevimli dostunun her ihtiyacında petlebi.com hep yanında!

PETLEBİ GÜVENCESİYLE, HIZLI KARGO ve EN UYGUN FİYATLAR

kızgınlık zamanını nasıl anlarım?

DEMET92
DEMET92

17261


Merhabalar;
Kedim yaklaşık 5 aylık. Dişi
kızgınlığa girip girmediğini anlayamıyorum.
onu okşayınca poposunu yukarı kaldırıyor. sürekli bir yerlere sürtünüyor.
ve bazen miyavlıyor uzun süre.
daha küçük olduğu için ihtimal vermedim ama anlamadım.


14 Cevap

TheCatLovesHim
TheCatLovesHim

2014


Uzun uzun ve yüksek sesle miyavlıyorsa kızgınlığa girmiş demektir.


Mischka
Mischka

105252


Mischka 6 aylıkken veteriner ziyaretimizde kızgınlığının yaklaștığı söylenmiști. O zamanlar ben de ne zaman girdiğini nasıl anlarım diye düșünüyordum ama girdiğinde kesinlikle kendini çok belli etti bizimki :) 9 aylik ve ilk kızgınlıktan yeni yeni çıktı, bir gece bağrınmaya bir bașladı 8-9 gün boyunca gece gündüz ara ara belki 10 belki 5 dk susarak ama geri kalan zamanda asla susmadan feryat figan kıyameti kopardı minik cadi. Öncesinde aynı șekilde kuyruk popo kaldırmalar vardi ama miyavlama yoktu. Kizginlik esnasında bu davranıșları bir anda șiddetlendi. Biraz da ağır yașadık bu durumu biz.


DEMET92
DEMET92

17261


peki ben bu durumda kısırlaştırma yapabilir miyim?


DEMET92
DEMET92

17261


bir de 15 gün sonra kuduz aşısı var. veterinere söylesem muayeneyle anlar mı


kedilimadam
kedilimadam

114398


5ay çok erken kısırlaştırma için. Biraz daha beklemenizi öneririm. Anestezi alacak ve sonuçta açık bir operasyon geçirecek, erkek kedilere göre çok daha ağır bir operasyon. O yüzden en azından 10 aylık olana kadar hatta mümkünse yaşını doldurana kadar beklemelisiniz.


Mischka
Mischka

105252


Doğrusu ben "gelișimini tamamlaması için en az bir defa kızgınlık yașamalı" șeklinde kulaktan dolma bir bilgiye inanarak ilk kızgınlığı bekledim :( kısırlaștırma için ise farklı farklı klinikler olsun veterinerlik fakultesi vs. Görüșmeler yapıp bilgi edindim. Geçen gidip konuștuğum klinikteki hekim bu güya bilgi(!) nin çok çok eski olduğunu, öyle bir șeyin söz konusu dahi olmadığının bayağıdır bilindiğini, hatta kısırlaștırma düșünülüyorsa vücudun o hormanlar ile hiç tanıșmamasının daha bile iyi olacağını söyledi. Fakat bizimki 9.ay bitmek üzere 10 aylık olacak. Ayrıntılı görüșmenizi tavsiye ederim, en erken kaç aylık iken yapılıyor bu konuda fikrim yok.


kedilimadam
kedilimadam

114398


Gelişimini tamamlama konusunda Mischka'nın da dediği gibi çok farklı görüşler var. Beklemenizi önerme nedenim 5aylıkken fiziksel olarak böyle bir operasyonu kaldırmakta zorlanma ihtimali yüzünden. Erkek kedi operasyonuna göre daha ağır bir operasyon olduğu için ben erkek kedimi 6,5aylıkken kısırlaştırmışken dişi kedim için cesaret edemedim mesela.Zaten bir ay önce de doğum yaptı, bebekler sütten kesilip yeterince kilo aldığından emin olduğumda kısırlaştıracağım.Çünkü basit bir operasyon değil, operasyonu ve sonrasını da iyice hesaba katarak karar vermek gerekli.


DEMET92
DEMET92

17261


peki kısırlaştırmazsam ne yapabilirim kedim için .


DEMET92
DEMET92

17261


3-4 ay daha bekleyebilmemiz için ona nasıl bir bakım uygulamam lazım :(


Mischka
Mischka

105252


Yani eğer demek istediğiniz kızgınlığın bastırılması ve ya ertelenmesi ise (bu șekilde anladım yanlıșsa düzeltin lütfen) operasyondan ziyade bunun için kullanılan bazı ilaç hormon tedavileri vs. Var fakat ben hangi hekim ile konușsam hiç biri bunu tavsiye etmemekte, hatta bazıları bunu uygulamamakta, ben de pek sıcak bakmıyorum. Bu tarz takviye hormonlar vb. her șeyden önce, direk kist olușumuna sebep olmaktaymıș.


Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız: Üye Ol Giriş Yap
278 Görüntüleme
14 Cevap
1 Pati

Sorunuz mu var?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor