Kedimin Dişleri Çürük Mü?

SiskoKedy

İran kedisi ve sokaktan bulalı 3 ay olacak, önceden baktığımda bir sorun göremedim. Ancak son aralar kötü koku gelmeye başladığı zaman bir sorun olduğunu farkettim. Ağız temizleme solüsyonu ve macunu aldım, en kısa zamanda temizliğe başlıyorum.
Dişleri çürük mü yoksa plak ve tatar mı var?

8 CEVAP

ağzı bayağı kötü görünüyor vet görmezse yakında mama yerken acı çeker ya da zaten çekiyordur. diş etleri kıpkırmızı ilk fotoğraf yoğun çürük gibi. mutlaka vet hekime götürün onun önerdiği tedaviyle ilerleyin. bulduğunuzdan beri hekim görmedi mi bu çocuğu bulur bulmaz çipi var mı yoksa da sahipleniyorsanız genel muayene çip için götürmediniz mi?

SiskoKedy

@whereisthepo0p
İlk bulduğumuzda çok kötü bir haldeydi genel ve bunun üstüne hamileydi. Doğum yaptıktan hemen sonraki gün kısırlaştırma operasyonu oldu, ağzına baktıkları zaman sorun yok dediler sadece hafif bir enfeksiyon var dediler. Bunun için antibiyotik tedavisi olduk.
Çipi yok ve en yakın zamanda taktırmayı düşünüyorum.
Başta hamile ve belki sahibi bulurum diye taktırmadım. Şimdi toparladı ancak daha yeni diş problemi olduğunu farkettim🥲

HaydutveNazli

Daha oncesinde guzel beslenmemisse dis kosullarda kaldiysa, dogum ve kisirlastirma surecinde stres olduysa olabilir :( yavrunun kaderine cok uzuldum bunu yapan insanlar nasil rahat uyuyor

SiskoKedy

@whereisthepo0p
İlk bulduğumuzda çok kötü bir haldeydi genel ve bunun üstüne hamileydi. Doğum yaptıktan hemen sonraki gün kısırlaştırma operasyonu oldu, ağzına baktıkları zaman sorun yok dediler sadece hafif bir enfeksiyon var dediler. Bunun için antibiyotik tedavisi olduk.
Çipi yok ve en yakın zamanda taktırmayı düşünüyorum.
Başta hamile ve belki sahibi bulurum diye taktırmadım. Şimdi toparladı ancak daha yeni diş problemi olduğunu farkettim🥲

SiskoKedy

Kısırlaştırma operasyonu yapan veteriner rahminin kist dolu olduğunu, kediyi üretim için kullandıklarını söyledi. Tam kan, biyokimya ve patoloji sonuçları temiz çıktı ancak ağzındaki sorunu görememeleri kötü oldu.
Cins kedi beslemedim şimdiye kadar evdeki kediler tekir birisi 13 yaşında şimdiye kadar ne çürük ne tartar ve plak sorunu oldu..

SiskoKedy

@HaydutveNazli
Maalesef😢
Bulduğumuzda karnı sırtına yapışıyordu, ilk günler yemek yiyemedi. Su burnundan kaçtı.
Yavrusu ölü ve sorunlu çıktı.
4 tane veteriner gördü hepsi çok kötü bakılmış dedi.
Büyük ihtimalle doğum, kısırlaştırma ve beni bir ay görememesi stress yaptı😔
Çünkü önceden baktığımda öyle sorunlar fark edemedim..

SiskoKedy

Ya da ağız yapısı yüzünden arka dişlere hiç ilgi göstermedim, ön dişlerde sarı kir var ve onu bulduğumuzda öyleydi. Arka dişlerine bakmak için tüm ağzını açmak gerekiyor ve kedi bundan nefret ediyor.
Resimleri zaten çok çektim.

Gamzecs

bu bebişin başından geçenlere gerçekten çok üzüldüm insanlar ne kadar vicdansız size önerim veterinere götürün ilk fotoğraftaki diş çürük büyük ihtimalle o dişi çekerler diğerlerinde tartar var şuan fırçalasanız bile geç olmuş maalesef hekiminiz tartarları temizler ve tedavi uygular ondan sonra fırçalarsınız umarım hemen sağlığına kavuşur bebişin iyileşmiş fotoğraflarını bekliyoruz 🥰❤️