Kedim Artık Yatağında Yatmıyor

aysegulkrgz

herkese iyi günler dilerim kedimi sahiplenmeden önce yatağını almıştım:) ama ilk sahiplendiğimden beri hep yatağında yatar uyur oynar hatta. Yeni eve taşındık ve şu an yatağının yanından bile geçmiyor . Kedi spreyinden falan sıktım yok asla üstünden atlayıp geçiyor valla anlamadım sizce neden böyle yapıyor

8 CEVAP

aslihan_e

Kedi yavrularını anneleri belirli bir zaman sonra başka bir yere taşır, bu uzak olmak zorunda değil, yuvanın hemen yan tarafı bile olabilir. Yavrular yeni yuvaya geçtiklerinde artık eski yuvaya girmek istemezler. Anne de oraya girip uyumaz. Bu, eski yataklarını artık güvensiz buldukları içindir. Orayı uzun süre kullandıkları için düşmanları (çeşitli yırtıcılar) keşfetmiş olabilir. O yüzden orayı terk ederler. Bu içgüdüsel bir durum. Anlattıklarınız da bana kedilerin bu içgüdüsel davranışını hatırlattı. Bir kedinin yavruluktan itibaren yattığı yatağını ergenlikte veya yetişkin olduğunda kullanmak istememesi normal bir durumdur ancak ev değişimi ile birlikte olması dediğim duruma daha yakın geliyor. Bence kediniz bu içgüdü ile yaklaşarak artık o yatağa yatmıyor. Yine de yatmayı sevdiği bir yer varsa, yüksek bir yer (yükseği güvenli buldukları için) balkon pervazı mesela, öyle bir yere koyarsanız belki bir ihtimal yatabilir.

Haticetolga

Yeni eve taşındığınız için tedirgin olmuş olabilir, kendince daha güvenli bulduğu yerde yatmak istiyor olabilir:)

Lalis

Kediler genelde kendi istedikleri yerlerde yatarlar koltuklar yatağı battaniyesi varken benim bacağımda yatar benimki

Cennet29

Yatağı yatmayı sevdiği yerr koyup deneyebilirsiniz. Yada bir süre yatağı kaldırın unutsun sonra tekrar denersiniz

aysegulkrgz

Yorumlarınız bilgileriniz ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Yeni yatak alsam yatar mı acaba?

aysegulkrgz

Yorumlarınız bilgileriniz ve fikirleriniz için çok teşekkür ederim. Yeni yatak alsam yatar mı acaba?

Emirrckr

Yeni yatak alırsanız yatabilir evet.
Onun haricinde de @aslihan_e'e katılıyorum.

Ahraz

Bölündüğü yeri benimseyemedi büyük bir ihtimalle.Zaten kediler canları nereyi istiyorsa orada uyuyorlar. Bende kedimin sürekli yattığı bir yer vardı. Battaniye koydum,yastık koydum oraya.artik oraya hiç uğramaz oldu.Artik hep annemle uyuyor