Kedi Koku Bırakma

Reyaura

Sanırım erkek kedim koku birakiyor. Ben fark etmedim . annemin dedigine göre baddaniyeye ve havluya koku bırakmış. Küçük bir islaklik görmüş. Okudugum kadarıyla bu koku çok ağır oluyormuş bana ağır bi koku gibi gelmedi evde fark etmedim bile sizce koku birakiyor olabilir mi ? 7Aylik .

3 CEVAP

Breda

Yok gercekten bende bi koku alamadim..

kedilimadam

İdrar püskürtme yoluyla işaretleme ve koku bırakma ile anal keseler yoluyla koku bırakma farklı şeyler.Bahsettiğiniz ağır koku genellikle anal keselerden bıraktığı koku olur. Bu da yaygın bilinenin aksine çiftleşme iç güdüsüyle sergilenen bir davranış değildir. Erkek kedilerde tuvaletlerini daha rahat yapabilmelerini sağlayan çift taraflı anal keseler vardır. Bunlardan salgılanan sıvılar tuvaletini rahat yapmasını sağlar. Ancak evde yaşayan kediler "genellikle" sindirim ya da boşaltım problemi çekmediklerinden anal keselerinde sıvılar birikir ve kullanılamaz. Zamanla biriken bu sıvılar kediniz çok mutlu olduğunda, aşırı heyecanlandığında, öfkelendiğinde ya da korktuğunda istemsizce boşalır ve bahsedilen ağır koku ortaya çıkar.Kısır erkek kedilerin hala neden koku bırakabildiklerinin açıklaması da budur.Bu nedenle düzenli olarak anal kese temizliği yapılması kedinizin o ağır kokuyu bırakmasını engellerken aynı zamanda kist, tümör vs gibi ciddi durumların oluşmasını da önler. Veterineriniz sizi bu konuda daha detaylı bilgilendirecektir. 7aylık bir erkek kedi idrar püskürtme yoluyla ya da anal kese salgısıyla koku bırakabilir. Anneniz ıslaklık gördüyse büyük ihtimalle idrar püskürtmüştür.O da zaten çok dayanılmaz ve kalıcı bir koku olmuyor anal kese sıvısı kokusuna göre.

Reyaura

Teşekkür ederim @kedilimadam