Lutfen Yardim !!!

2.5 aylik korat cinsi bir kedi sahiplendim fakat cok tecrubesizim bu konuda bir defa kuru mama saglikli fakat yemiyor asla başka ne verirsem yiyor yaklasik 1 hafta oldu geleli ilk geldiginde tuy sorunu yoktu simdi az da olsa tuy dokuyor mutfakta birsey yaparken sirtima zıplıyor heryere cikiyor hircin olsun istemiyorum ne yapmaliyim nasil egitmeliyim

1 CEVAP

Sutunannesi

Şimdi öncelikle tüy dökme konusuna gelirsek evden verilen gıdalar tüy dökmeye, dışkı kokmasına , alerjiye ortam hazırlar ve zaten sağlıklı bir besleme türü olduğunu düşünmüyorum. Mamada bir kedinin alması gereken her türlü besin vs bulunuyor tabi içeriği iyi bir mama seçiminde. Kediniz daha çok küçük. Kuru mama tecrübesi olmuyor olabilir. Ya da sahiplenmeden önce hangi mamayı kullanıyorsa o mamaya alışmıştır ve onu yemek istiyordur bazı kediler seçicidir. Okulumuzda beslediğimiz kedimizde kuru mama yemiyordu ama ne zaman aç kalmaya başladı bizden ona yemek gelmedi hapur hupur kuru mamayı yemeye başladı. Kuru mamayı değiştirebilirsiniz araştırarak ve yorumları okuyarak seçici kedilerin iştahla yediği mamaları tercih edebilirsiniz. Ya da baktınız ki kuru mamayı asla yemiyo aç kalsa dahi o zaman yaş mamayla beslemeye başlamalısınız evden tecrübesiz bir şekilde Gıda vermemelisiniz. Burda evde gıda Yapımında tecrübeli olan arkadaşlarımız var onlar size evde Gıda hazırlama konusunda yardımcı olabilirler. Ve kediniz daha 2,5 aylık yani bebek daha ordan oraya zıplaması atlaması o kadar normal ki yani zaten dddiğim gibi olması gereken Budur. Belli bir yaşa gelince zaten onların çoğunu yapmayacak. Kediler eğitilmez yani eğitilmez derken her istediğimizi onlara yaptıramayız çünkü kediler köpeklere nazaran daha çok kendilerine münhasırlardır ve istediklerini yapmak için çokta sabırlıdırlar çoğu zaman sizin sabrınızı kırıp galip gelirler. Eğitemezsiniz ama uğraşlar sonucu öğretebilirsiniz. Mesela yemek mamasına çıkmaması gerektiğini her masaya çıktığında aşağı indirerek ve bu konuda sabırlı olarak, parmağınızı şşşşş diyerek sallayarak, hayır hayır hayır diyerek bira yüksek bir tonda ama onu korkutacak şekilde bağırmadan, o her masaya çıktığında bir limon kesip limonun kokusunu alması için ona yaklaştırarak. Sabrın sonunda oraya çıkmaması gerektiğini öğrenecektir.