Vücüdünda Yaralar Sürekli Kaşınma İsteği

arkadaşlar 8 aydır bu sorunla yaşıyoruz alışmakta istemiyoruz hakkıyla işini yapanda yok gıda alerjisi diye bir
ilet varmış okadar yorduki
bizi okadar mutsuzuz ki yani bir
ton para harcadık hala aynı kedim sürekli kendini kaşıyor yaralar açıyor zayıfladı ne vereceğimi şaşırdım artık bıktım yani usandım

11 CEVAP

Serkul

hipoalerjenik mama denediniz mi?

muratt_dgn

Gıda alerjisi varsa ve maması tavuklu mama ise mutlaka balıklı mamaya geçin.Tavuk ve türevleri asla vermeyin en çok alerji yapan tavuktur.Ördekli mama da kullanmayın.Benim kedimde de aynı sorun olmuştu royal canin tavuklu kullanıyodum,Hills ton balıklıya geçtim.kaşıdığı yerde kelleşme başlamıştı oraya da fucicort krem vermişti veteriner onu kullandım sabah akşam,ama kedinin yalamaması lazım veterinere sormadan da kullanmayın bu kredimi geçmiş olsun

Ahudr

Çok gecmis olsun benim kedimde de ayni sorun var hills hipoalerjenik mama aldim bir paket bitti su an ve kasintisinda bariz azalma oldu bu arada tavuklu yas mama vs de vermiyorum deneye bilirsiniz siz de

yüksek proteinden oldu arkadaşlar ben daha önce tavuklu mamada kullandım hils ton balıklı mama kullandıktan sonra kedimde bu oldu mamayı kullanmıyoruz ama ne versem ertesi günü yara yapıyor artık ne vereceğime şaşırdım yani bu gıda alerjisiyle ilgili adam akıllı bir hekim bilgi vermedi ki
sadece başlık var içeriği bunu vermeyin etmeyin ama sorun bu değil ki sorun tavuktan olmadı ki

gece18

Bu mamaların icine bizlerin bile bilmediği ve kendilerinin bile açıklamalara yazmadıkları cok sey var üreticilerin aslında. Acı ama gerçek.
Şunu her zaman belirtirim kedilerin almaları gereken besin kaynağı protein ve yağdır iki adet. Her zaman söyledim yine söylüyorum bir insana 300 yıllık yetecek proteini 1 günde yeseler yine bir sey olmaz diğer satırlarda yazdıgım gibi cünkü işlevleri böyle mide ph o kadar güçlü. Trdeki vetlerin ben beslenmeler konusunda bilgili olduklarını düşünmüyorum hiç. Sağlam bir kaynakta okumuştum endüstriyel mamaların içinde parapenler bulunuyormuş ve bizim bile bilmedigimiz sayısız hayvanların etleri...
Analiz değerleri zaten dağ gibi kimisi yüksek kimisi düşük kimisi dengesiz. İyot, sodyum, magnezyum vs değerlerine çok dikkat etmelisiniz. Özelliklede kedilerde tavuk değil daha çok balık alerjeni yüksektir balık, somon, süt ve süt ürünlerinin daha yüksek olduğu kanıtlanmıştır.
Benim arkadasım kedisine hep balıklı mama kullanır özellikle proplan somonlu mesela diğer markaların balıklarınıda denedi kedi nd balıklıyı yedi oluk oluk tüy döktü ama proplan balıklıda dönmüyordu. Olay aslında balık ve tavuk değil mamanın içindeki bir madde veya içindeki bir şey zarar veriyor ama ne? Bulmak çok güç..
Balıklı mamalar çok zararlı ton balıkları veyahut balık türevlerinin fazlası bile insanlar için zararlıyken kediler için riskli. Çünkü balık yüksek sodyum iyot tuz içerir. Bu yüksek tuz hastalıklara neden olur kedinin tuza ihtiyacı yoktur. Proplandaki kabız şikayetinin sebebi balık veya tavuk değil mesela.. magnezyumun cok cok düşük olmasından. Çünkü kabızlık magnezyum eksikliğinden kaynaklanır. Bunları neden anlatıyorum egzajerelerimden yola çıkarak kedinizin yediği mamalarının içeriğini karşılaştırın. Mesela bu durumu yaşamadan önce hangi mamayı kullandı? Sonra hangi mamayı yedi böyle oldu içeriklere bakın.

Ben kedime daima etli, tavuklu mamalar kullandım. Yavruyken gelişsin diye sadece bi acana pacificia kullandım sonra aroma çeşitleri tavuklarını kullandım. Yaş mamada balık çok nadir hatta hiç vermem. Balığı sadece kendim alır evde hazırlarım.
Hatta bir süre endüstriyel mamaları kesebilirsiniz imkanınız el veriyorsa farklı beslenme cesitleri deneyebilirsiniz. Eğer hala aynı ise bu durum psikolojik olabilir diye düşünüyorum.
Obsesiflikten yola cıkarak alışkanlık haline gelmiş olabilir bunun için ilaç kullanabilir.
Gecmis olsun.

Mia_____

Öncelikle çok geçmiş olsun bu illeti biliyorum biz de 3 ay falan yaşadık hâlâ da geçmedi az önce yaş mama sipariş vericektim korkuyorum yine kasinip kulaklarını kanatır diye. Bu arada biz hipoalerjenik mama aldık ama o bile geçirmedi yine kasıyordu yani. Ve mamayı asla yemedi zayıfladı küstü ben de geçen sene yediği mama olan Royal canin kısır mamasina geçtim ( kedim bu mamayı yerken gecen sene hiç kaşınmıyordu ) şuanda Royal kısır kullanıyoruz ve kaşıntısı azaldı maasallah. Ve maması tavuklu yani . Tam tersi balıklı yiyince kaşınmaya başlıyor birde tahilsiz mama yiyince. size tavsiyem et oranı yüksek ve tahilsiz mama kullanmayın. Çünkü et oranı yüksek mamaların proteini fazla geldiği için kaşınıyorlar ben buna emin oldum. Nd acana falan tercih etmeyin bence. Ben brit care e geçtiğim için kedimde bu sorun başladı içinde %50 den fazla taze et var. Demem o ki tahıllı mamalara bakın ve tavuk alerji yapıyor diye bi şey yok kediye göre değişiyor benimkije balık hiiic iyi gelmiyor mesela ayrıca ton balıklı mamalar çok zararlı ton balığı pislik yiyerek beslendiği için... Düşük proteinli tahıllı mama tercih edin ve hipoalerjenik mama çözüm değil bence normal mama kullanın yani bizde de aynı sorun var ama normal kullanıyoruz şuanda. Buraya kalırsak Royal canin proplan gibi markalar kötü sadece acana nd falan güzel ama alakası yok içinde et oranı fazla olunca kedilerin böbrekleri gereksiz yoruluyor çünkü bunlar yabani kedi değil ev kedisi. Siz zaten elinizden geleni yapmışsınız. Eğer mamadan olduğunu dusunuyorsaniz dediğimi uygulayabilirsiniz. Bağışıklığı yükselmesi için imuneks şurup ve kaşıntıları azalması için zyrtec öneriyorum. Veterinerler buna çözüm bulamıyor maalesef amaç artık yaraları en aza indirmek.. alerji şurubu ve bağışıklık güçlendirici deneyin ek olarak kefir verin. Ve yüksek proteinli mama kullanmayın geçmiş olsun umarım artık iyileşir

Sevimcolak

cemilgrgzgmailcom maddi manevi cok yipranmissinizdir bizde ayni seyi yasadik simdilik iyiyiz sukur. deriden ornek alinip mikroskopta bakildi mi veya biyopsi alinip incelendi mi bunu merak ettim sebep olan etkeni bulmadan mantar gida alerjisi demek e bi deneyelim su hypo mamayi da demek hayvana eziyet ve zaman para kaybi.Biz virbac Hypoallergy&Food Intolerance mama kullaniyoruz size tavsiyem eski yedigi mamalarin hepsinin arkasindaki analiz degerleri bi karsilastirin yazin yan yanyana ve hepsinde ortak olan ne ise (veteriner yardimiyla tabi bu degerler yorumlanacak) onu bulmaya calisin.
Bi de genel olarak soylemek istiyorum kedilerin tiras ettirilmesine karsiyim verilen anestezilerin vucutta birikmesinden dolayi ama yaptiranlar da tiras makinelerinden mantar uyuz gibi hastaliklarin gecebilecegini goz onunde bulundursunlar

izmirde gidebileceğim iyi bir klink tavsiyesi olan hayvan hastanesini öneren varmo

h2by

barf deneyin

Pamulkkk

Kedimde de oldu bunlar ilk önce mamayı hipoalejenik balıklı mamayla değiştirdim sonra hipoalerjenik kaşıntılara iyi gelen şampuan kullandım.yaraları kabuk bağlıyodu kaşıyıp açıyodu bende kısırlaştırılırken kullanılan boyunluk taktım bi süre ve yaralarına kantaron yağı sürdüm derken geçti . Sonra mamayı yememeye başladı bende tavuklu hipoalerjenik aldım onu yemeye başladı 6 aydır aynı mamayı kullanıyorum ama mesela şu 1 haftadır yine deli gibi kaşıntılar başladı

Pamulkkk

Kedimde de oldu bunlar ilk önce mamayı hipoalejenik balıklı mamayla değiştirdim sonra hipoalerjenik kaşıntılara iyi gelen şampuan kullandım.yaraları kabuk bağlıyodu kaşıyıp açıyodu bende kısırlaştırılırken kullanılan boyunluk taktım bi süre ve yaralarına kantaron yağı sürdüm derken geçti . Sonra mamayı yememeye başladı bende tavuklu hipoalerjenik aldım onu yemeye başladı 6 aydır aynı mamayı kullanıyorum ama mesela şu 1 haftadır yine deli gibi kaşıntılar başladı