Diş Eti Kanseri Ülseri

MinnaNur

+7 yaş kısır erkek kedim neredeyse 2 yıldır bu durumdan muzdarip mama yiyememesi ağız kokusu şikayetiyle gittiğimiz veteriner tüm dişlerinin çekilmesini söyledi ardından depomedrol kullanmaya başladık 2 3 ağrısını ve ağız kokusunu kesiyorsun tekrar ediyordu bugün başka bir veterinere danıştığımda ağız kanseri olduğunu ve artık geri dönüş olmadığını gittiği yere kadar gideceğini söyledi çünkü ilacın içerisindeki kortizon artık böbrekleri üretemezmiş o kadar üzgünüm ki hayatını mı kısaltılmış oldum diye düşünüyorum birden kaybedersem oğlumu diye korkuyorum arka dişleri çürük çene birleşim yerleri kızarık dişleri çekilse bir fayda eder mi bu durumu yaşayan var mı acaba

12 CEVAP

Sezgek

Ağız kanseri ne demek ki yani ağzı kanseri diye bir şey olmaz ağız da bir çok kanser çeşidi olabilir tükürük bezi tümörlerinden tutun da lenf kökenli yada cilt kökenli bir çok kanser var ama ağız kanseri diye bir şey yok kaldı ki eğer kanser olsaydı iki yıl gibi bir sürede inanılmaz ilerler hatta ölümle sonuçlanabilirdi bile bence ağız kanseri diyen vete çok güvenmeyin keza hiç bir hekim böyle bir tabir kullanmaz diye düşünüyorum farklı bir vete daha danışın bende sorunun kronik bir diş eti rahatsızlığı olduğunu düşünüyorum en kötü senaryo tüm dişlerim çekilmesi olacaktır bence diye düşünüyorum ama dediğim gibi diş konusunda deneyimli bir ver daha iyi bilgi verecektir tekrar o ağız kanseri diyen vete giderseniz patolog bir yakınım söyledi ağız kanseri diye bir şey yokmuş hangi tip kanser olduğunu daha detaylı söyler misiniz diyin yani ben bazen gerçekten bu vetleri anlamıyorum ya konu hayvan sağlığı olunca atıp tutmak çok kolay oluyor heralde bir kere doku örneği alıp patolojiye göndermeden nasıl %100 kanser olduğu kanısına varmış onu da merak ettim

Lalis

Gerekirse dişlerin çekilmesi sorunu çözecekse beklemeden çektirin yiyemedikten sonra o dişlerle ne faydası var dişin zararı var dişleri çekilip sokak şartlarında yaşayan kediler var sizinki ev kedisi sizin yardımınızla gerekirse mamayı siringayla verme püre gibi yapma vs şansı var yoksa o iltihap dişlerden yayılarak kalpte böbrekte bir sürü soruna yol açar zayıflaması tüy dökmesi ağzındaki acıdan yiyemediginden zaten.Birde şu gittiği yere kadar diyen veterinerlere itibar etmeyin mucadelenizi bırakmayın onlar kimi zaman uğraşmamak için tedavisi imkansız gibi görünen ismi korkutucu olan kanser tümör fib gibi bir hastalık atıyor ortaya kac kedim için bunu uyutalım barinaga birakin yaşamaz bu fib dediler de şu an hepsi de maşallah büyüdüler sagliklilar

ugurcil

Geçmiş olsun. Burun'dan tüm organlara giden sinirler vardır ve dişler de buna dahildir. Sterimar Baby Deniz Suyunu burun deliklerine sıkın 3 gün, baktınız iyileşme oluyor gibi 2 gün daha devam edin. Birşey kaybetmezsiniz. Proteini yüksek mamaşarsan, tavuk ve kırmız et içeren gıdalar, yoğurt, kefir, süt ya da şeker içeren mamalar vermeyin.

Sezgek

Ağız kanseri ne demek ki yani ağzı kanseri diye bir şey olmaz ağız da bir çok kanser çeşidi olabilir tükürük bezi tümörlerinden tutun da lenf kökenli yada cilt kökenli bir çok kanser var ama ağız kanseri diye bir şey yok kaldı ki eğer kanser olsaydı iki yıl gibi bir sürede inanılmaz ilerler hatta ölümle sonuçlanabilirdi bile bence ağız kanseri diyen vete çok güvenmeyin keza hiç bir hekim böyle bir tabir kullanmaz diye düşünüyorum farklı bir vete daha danışın bende sorunun kronik bir diş eti rahatsızlığı olduğunu düşünüyorum en kötü senaryo tüm dişlerim çekilmesi olacaktır bence diye düşünüyorum ama dediğim gibi diş konusunda deneyimli bir ver daha iyi bilgi verecektir tekrar o ağız kanseri diyen vete giderseniz patolog bir yakınım söyledi ağız kanseri diye bir şey yokmuş hangi tip kanser olduğunu daha detaylı söyler misiniz diyin yani ben bazen gerçekten bu vetleri anlamıyorum ya konu hayvan sağlığı olunca atıp tutmak çok kolay oluyor heralde bir kere doku örneği alıp patolojiye göndermeden nasıl %100 kanser olduğu kanısına varmış onu da merak ettim

Sezgek

Bu arada sözlerim şu nokta da yanlış anlaşılmasın kesinlikle kanser değildir demiyorum kanserin tipik ülsere görüntüsü varsa kanser olduğunu düşünmüş olabilir ama yine de patolojiye gitmeden buna karar vermek ya da herhangi bir tedavi uygulamamak bana doğru gelmiyor bence

Lalis

Benimde bazen çok moralimi bozuyor bazı veterinerler siz moralinizi yüksek tutun ki kediniz de daha iyi olsun hissediyorlar çünkü her şeyi onlar🐈
ugurcil in de dediği gibi en yukardan burundan başlamak gerekir burnunu temiz tutmak ağız ve diş sağlığına yardim eder. Depo Medrol dışardan verilen sentetik bir kortizon ilacıdır. Dozu azaltılarak kesilir kafamıza göre birakamayız da böbrekte küçülme meydana gelmemesi için.Veteriner ilerde böbrekleri kortizon üretemez diyor da peki böbrek sağlığıyla ilgili bir mamaya geçmenizi söyledi mi? Çünkü simdiden böbrek sağlığını da korumak gerekecek ki kortizol üretmeye devam etsin ilerde diye.Kidney care ve renal mamalar var onları da bir sorun derim.Umarım çok çok sağlıklı güzel günleriniz olur kedinizle💜

MinnaNur

Amin inşallah iki kedim için de yardımcı oldunuz moral verdiniz teşekkür ediyorum pazartesi bu kedimi de götüreceğim bir kontrol ettireceğim inşallah hayırlı haberlerini alırım 🙏

MinnaNur

Kortizon ilacı kullandığı için 1.5 2 yıla yakın artık başka tedavi uygulanamazmış gittiği yere kadar diyorlar böbrek yetmezliğine yol açabilirmiş yavrumun günleri sayılı korkusu içine girdim çok zayıfladı tüy döküyor ağız kokusu ve ağız içinde iyileşmeyen yaraları var

MinnaNur

Çok teşekkür ediyorum yüreğime su serptiniz dünden beri korku huzursuzluk içindeydim tekrar bir götürüp kontrol ettirmek istiyorum gerekirse çekilsin eğer sağlığına kavuşacaksa çok olumsuz konuşuyor tanıdığım iki veteriner de. O kadar da sevecen bir oğlan ki çok üzücü kötü senaryoları düşünmek. Mamasını yine yiyor ama ağız kokusu kilo kaybı ve tüy dökülmesi yaşıyor ağzının içindeki kızarıklıklar hiç geçmiyor artık böbrekleri kendi üretemez kortizonu diyorlar o yüzden depomedrole devam edilir fakat bir süre sonra o da etki etmez deniyor

Lalis

İnşallah 💜💜

MinnaNur

*2 3 ay ağrıyı kokuyu kesiyor tekrar ediyor

MinnaNur

Depomedrol kullanan var mı