Eve Almak İçin Çok Mu Geç?

kedicibirey

Merhaba. Ben yıllardır sokak kedileri besliyorum. Yani besliyordum. Son iki hafta önce bıraktım. Kedi sayım da zaten çok azaldı. Erkek yetişkin oldular oğullarım. Şimdi tek kızım var, bu kızım çok eski, sekiz yılı aşkındır benimle. Kaç kez doğum yapmıştır belki. Şimdi de yavruları vardır kesin. Fakat ben bu kızımı eve alsam, sahiplensem, aşılarını falan yaptırsam artık çok mu geç?

Bu kızım en eski kızım, nice kediler geldi geçti, ama şu an tek bu kızım kaldı. Dediğim gibi diğeri dört oğlan. Ve de artık yetişkinler. Ki artık geziyorlar, gidiyorlar. Komşular da bakıyor onlara zaten. Avlansınlar da, ortalık çok müsait burada. Şehir gibi değil. İşte o kızım artık en az sekiz yaşında, ki bence en az on yaşında o.

Sizce o kızımı eve alayım mı? Onu gördükçe duygulanıyorum, eski kedilerim geliyor hep aklıma, tek o kaldı. Beraber ne kediler geçti elimizden. Ama eve alsam ölünce de çok üzülürüm. Ve de alışamayabilir. Sokak kedisi haliyle.

6 CEVAP

Cakeyta

Bence oyle alisamaz diye dusunmeyin. Kedi zaten sizi taniyor, zamanla evinizi de tanir. Yasli bir kediyi evinize alip son yillarini mutlu, rahat ve stressiz yasamasina vesile olmak cok guzel bir sey

Catsusam

Bebekliğini bildiğiniz bir kedi ne güzel. Alın evinize bundan sonraki ömrünü sizinle mutlu geçirsin. Alışamaz diye düşünmeyin. Ve artık doğum yapmasın kısırlaştırın.

HisaNur

Tabikide alabilirsiniz hiçbirşey icin gec değil

Emirrckr

Bencede alın,
Zaten sokak şartları için yaşlı bir kedi.
Hani bir genç kediye kıyasla aşırı derecede dışarı çıkma meraklısı olmaz.
Hele birde kısırlaştırırsanız ömrünün kalan yıllarını sizinle birlikte evde rahat rahat geçirir en azından.
Kısırlaştırın diyorum çünkü o şart.
Kediler yaşlılığına,sağlığına falan bakmaz yani bunu kontrol edemezler,hormonları aktif olduğu sürece her türlü kızgınlığa girerler.
Dolayısıyla kızgınlığa girdiğinde maalesef ki evde tutamayabilirsiniz,çiftleşmek için kaçabilir..

Emirrckr

Önce eve alışsın diye şöyle yapabilirsiniz,
Bu konuda deneyimliyiz biz.
Birkaç gün ya da hafta her gün belli bir süreliğine eve alın.
Zaten o ilk geldiğinde bi evi turlar,keşfeder.
Hele yaz sıcağında evler daha serin olduğu için yatar uyur bile.
Tabiki bu kadar hızlı alışırsa tekrar salmaya gerek yok ama diyelim ki bir süre sonra kapıya yöneldi çıkmak istedi o zaman çıkarın.
Bunu her gün tekrarlayın zamanla ev ortamına iyiden iyiye alışır.
Belli zamandan sonra temelli alırsınız belki ilk günler yine sizden evden çıkmayı talep eder ama bu defa mamayla,ilgiyle vs.oyalayarak kapının önünden uzaklaştırın,çıkmasına izin vermeyin.
Elbet alışacaktır.

Seulaplt

Yaşlı kediler çok uysal çok tatlılar aslında, yaşlı olduğu için evdeki rahatlığı görünce öyle bir güzel alışırki pamuk gibi gezer ortalıkta :)