Kedilerinizin Dişlerini Fırçalıyor Musunuz?

riuhole

Gördüğüm kadarıyla köpekler kadar olmasa da kedilerin de dişleri fırçalanıyormuş. Ben köpeğimin dişlerini çok nadir (ayda 3-4kez) fırçalıyorum ve kedimi de henüz yeni sahiplendim sayılır. Çok hırçın ve alışma süresini henüz atlatamadık ama dişlerini fırçalamalı mıyım sizce? Fırçalamam gerekiyorsa bunu ne kadar aralıkla yapmalıyım ve hiç alışkın olmayan kediye diş fırçalama durumunu nasıl alıştırabilirim?

2 CEVAP

ursaminor

Fırçayı olumlamanız lazım kafasında.
Diş fırçalama konusunda isteksiz olan kediler için (yani hepsi :D) ben şu sıralamayı öneriyorum.

Siz kendi dişlerinizi fırçalarken kedinizin sizi seyretmesine izin verin.
Başlarda kediyi kendi fırçasına alıştırın. Fırçayı koklatın, oynatın ve fırça ne zaman ortaya çıksa minik bir parça ödül maması verin. Fırçanın ağza girmesini sağlamanın yolu fırçaya ilk başta kedi diş macunu değil, kedi maltı/vitamin macunu sürmektir. Birkaç kez maltla/vitaminle ağza giren fırça ileride diş macunuyla çok daha rahat girer. ilk başlarda ön dişlerden başlayın. sonraki günlerde yavaşça arka dişlere geçin. Biraz sabırlı olmanız gerekebilir bu konuda. (Kedilerde her konuda olduğu gibi :)
Ne kadar küçükken fırçalamaya başlarsanız o kadar kolay alışır.

riuhole

Çok teşekkür ederim, minnettarım:)