Kedim Hamile Çıktı

Merhabalar. Sokaktan sahiplendiğim kedim Reyhan, sokaktan aldığım gün aslında hamileymiş. Birkaç gün önce 5 tane nur topu gibi yavru dünyaya getirdi :). Hayatımda ilk defa kedi sahiplendiğim için bilgim yok. Beni nasıl bir süreç bekliyor? Ne yapmam lazım? Kaç aylıkken sahiplendirme yapılıyor? Sahiplendirmeden önce neler yapmam gerekir kedilere? Bu konuda bilgiye ve tavsiyeye ihtiyacım var. Yardımcı olursanız çok sevinirim

3 CEVAP

Cakeyta

Oncelikle saglikla buyumelerini diliyorum. Yavrular 2 ay anne sutu almali. 4 haftadan sonra anne kedinin kuru mamasini yemeye calismaya baslayacaklardir eger kuru mamaya baslatmak isterseniz 6.haftadan sonra mamayi islatarak vermeyi deneyebilirsiniz. Yanlis bilmiyorsam 2. ayda ilk asilari yapilmaya baslanmali. Yavrulari da bu surecten sonra artik sahiplendirmeye baslayabilirsiniz fakat bu konuda cok dikkatli olmanizi oneririm. Devir maalesef gercekten kotu ve yavrulari emanet etmeden once sahiplenecek kisiyi iyi arastirmalisiniz. Umarim butun yavrular icin guzel yuvalar bulabilirsiniz

Emirrckr

Öncelikle hiç endişelenmeyin ve ilk dört hafta bakımlarını tamamıyla anneye bırakın,
Sizde bu süreçte anneyle üst düzeyde ilgilenin.
Yeri gelecek sıkılabilir bol bol ilgi gösterin ve mümkünse kaliteli bir Kitten mamayla besleyin.
Ekstra olarak evde tavuk ya da ciğer haşlayıp verebilirsiniz.
Kaliteli beslenmesi çok önemli çünkü hamileliliğin çoğunu sokakta geçirmiş,sokaktaki beslenmesi çok yetersiz kalmıştır muhtemelen..
Bütçeniz yetiyorsa Gimcat'in veya Royal Canin'in bebek kedi süt tozları var onlardan alıp anneye hazırlayarak verebilirsiniz,sütünü arttırır.
Dediğim gibi ilk 4 hafta anneyle ilgileneceksiniz.
4.haftadan itibaren tabiki anneye ilgiyi kesmiyoruz ama yavrulara karşı ilgi ve ihtiyaçta artmaya başlayacak.
Öncelikle kaliteli bir yaş mama da olur veya kullandığınız Kitten mamayla yaş mamayı karıştırıp vererek ilk katı gıdaya geçiş süreçlerini başlatabilirsiniz.
Tahminen 31-32.günlerde olabilir.
Hemen bu ilk mama yemelerinin ardından yakınlarına kum da koymalısınız çünkü anında çiş ve kakalarını anne yardımı olmadan kuma yapmaya başlayacaklar.
Üstleri biraz batabilir,anneleri temizleyecek merak etmeyin.
Ayrıca ev içine de çiş kaçırmalar vs.yaşanabilir bunlara hazırlıklı olup göz yumun derim :))
Zaten bu çiş-kaka kaçırmaları sadece ilk birkaç gün tuvalet eğitimi sürecinde yaşanır ardından hemen kavrıyorlar ve son derece titiz davranıyorlar.
5-6.haftadan itibaren verdiğiniz kuru mama miktarını arttırmaya başlayın.
Anne sütünün yanı sıra artık gelişimleri için bir mamaya da ihtiyaçları olacak çünkü.
Yaş mama bu aşamadan sonra tamamen sizin tercihiniz.
Ben kaliteli olduktan sonra ara ara verilmesi taraftarıyım.
6.haftadan itibaren ilk iç-dış parazitleri yapılabilir zaten veterineriniz gerekli takvimi oluşturur.
Sahiplendirme içinse mutlaka en az 8 haftalık olmalarını bekleyin çünkü anne sütü gerçekten en büyük besin ve bağışıklık sistemleri için çok önemli.
Belki ufak yaramazlıklar olacak ev dağılacak ama katlanın lütfen :))
Zaten hepsinin birbiriyle oynaması,koşturması,evin cıvıl cıvıl oluşu ayrı bir keyif veriyor.
8.haftadan itibaren yavaş yavaş yeni yuvalarına göndermeye başlayabilirsiniz.
Ancak sahiplendirirken yavruları bir anda vermeyin,aralarında birkaç gün olsun.
Anne kedi yavrular aniden giderse depresyona girebilir+yeniden kızgınlığa girebilir..

Çok teşekkür ederim bilgilendirdiğiniz için :))