Sahiplendim Kedi Heryere Çiş Yapıyor Kısırlaştırmam Çözüm Mü

KeLeBeKciK

Arkadasımın 4 yaşındaki kısır olmayan erkek kedisini sahiplendim ama pişman oldum heryere çiş yapıyor bu yüzden arkadaşım kurtulmak istiyordu bende sahiplenir kısırlaştırırım diye dusundumü veterinerle konuştum yaşı var bir kaç tahlil şart dedi sordum bidaha çiş yapmayı birakicak mi evet dedi anlaştım veterinerle ama başka arkadaşımdan boşuna kısırlaştırma alışkanlık edinmiş huy edinmiş sen anca onu cisflestirmen lazım kısır kedilerde çiş yapmaya devam eder dedi annesinin kedisinde bunu yaşamışlar , yardımcı olur musunuz tecrübesi olan böyle bir durum yaşayan var mı çok zor durumdayım

4 CEVAP

Emirrckr

Öncelikle 4 yıldır kısır olmayan bir kedi de evet bu davranış alışkanlık kazanmış olabilir.
Ancak kısırlaştıktan sonra bu davranış giderek azalmaya başlar.
Bir anda kesilmesi de olası ama en kötü senaryoya hazırlarsanız birkaç hafta ya da birkaç ay daha seyrelerek sürebilir.
Kısırlaştırmak tek çözümdür.
Çiftleştirmek ise asla çözüm değildir.
Erkek kediler tek bir dişiyle kalmazlar,biriyle çiftleşir başka bir dişi arayışına geçer.
Yine o tanışma sürecinde dahil ciddi anlamda koku bırakır.
Kısacası kesinlikle çiftleştirmek gibi yollara bulaşmayın.
Dediğim gibi bir an önce kısırlaştırın eğer şansınız yaver giderse anında da bu davranışı bırakabilir :)
Ama bırakmasa dahi zamanla sıklığı azalarak sona erer,merak etmeyin.

blue_hpood

siz o çok bilen arkadaşınıza söyleyin, bu kedi ömrünün sonuna kadar çiftleşse de evi her yerine işemeye devam edecek, bunu öğrensin öncelikle. gelgelelim diğer konuya: evinizde, camlarınızda güvenlik yoksa hemen önlem alın. yoksa dişi kedilerin kokusundan dolayı daha fazla kaçma isteği ve agresif davranışlar gösterecek, açık bulduğu an kaçma davranışlarında bulunacaktır. diğer bir konu stres. kısırlaştırmadığınız veya çiftleştirmediğiniz taktirde evde durup dışarıdan diğer dişi kedilerin kokularını alacak, bu da gereksiz bir stres. çiftleştirseniz yine bitmeyecek çünkü erkek kediler dişi kediler gibi kızgınlık dönemi yaşamazlar, olgunlaştıktan sonra daima çiftleşmeye hazırdırlar. ayrıca çiftleşeceği dişi kedinin tüm testleri yapılmış olsa bile hastalık kapma riski var, her ikisi için de riskli. benim tavsiyem kısa sürede kısırlaştırın, önce kandaki hormon seviyesi azalsın, hayvan rahatlasın. güvenlik önlemlerinizi mutlaka alın bu süreçte. camlara balkonlara file taktırın. diğer bir konu evi köşe bucak temizlemeniz gerekli. detaylı bir temizlik. duvarları bile silmeniz lazım. mümkünse yatak koltuk yıkatın, duvarları silin. evde koku kalmasın ki kokuyu alıp davranışı sürdürmesin. erkek kediler kolay kısırlaştırılır, yarası kolay iyileşir. gün içerisinde yine gerekli aktiviteyi tamamlamasını sağlayın ve kısır mamaya geçiş yapın. bu davranışın kalıcı olup olmadığını bu şekilde görebilirsiniz. siz de buna göre bir yol düşünürsünüz.

Catsusam

Koku olan yerlere karbonat sürün. Hemen geçmez ama 4 5 aya geçiyor kokusu. Arkadaşların dediği gibi kısırlaştırma şart. Vazgeçmeyin düzelecektir.

KeLeBeKciK

Çok teşekkür ederim hepinize verdiniz detaylı bilgiler için biran önce kısırlaştıricam inşallah düzelir sağlıklı uzun bir ömür beraber yaşarız bu kötü huyunu bırakır inanın çok zor ktuk sandalye haki kapı önleri perdeler nerdeyse çiş yapmadı yer kalmadı ☹️