Eve 2. Kedi İstiyorum

Coconutbey

Kedim kısır erkek uysal bir kedi aslında ama apartmana kedi girmişti kokusuna tıslıyor ama ona bir arkadaş almak istiyorum. Almaya da korkuyorum anlasırlar mı diye endişe ediyorum. 12 aylık 1 yaşına yeni girdi :) yeni bir kedi sahiplenirsem yavru mu olmalı yoksa yaşına yakın bir kedi mi olmalı? Tecrübeliler yazarsa sevinirim teşekkürler

14 CEVAP

Emirrckr

Bence yavru olmalı.
İlk zamanlar belki büyük olan kediniz üstünlüğünü kabul ettirmek için pati atmaya çalışabilir,tıslayabilir ama gün geçtikçe çok güzel anlaşacaklar.
Yavru kediler daha hareketli ve oyuncu oldukları için dikkatlerini çekiyor ve beraber oynamaya başlıyorlar zamanla.
Sadece yavru kedinin cinsiyeti konusunda emin değilim.

Cakeyta

Bence de yavru olmali ama bence disi bir yavru kedi olmali. Bir yerde okuduguma gore birden cok kedili evlerde kedilerin cinsiyetleri esit sayida olmaliymis, ornegin 2 erkek 2 disi kedi seklinde. tabii bu olumcul bir gereklilik degil fakat daha saglikli oluyormus kediler icin. Ne kadar dogrudur bilinmez ama bana mantikli gelmisti. Kediniz hâlâ genc, bence yeni bir kediye alismak cok sancili bir surec olmayacaktir sizin icin. Bence tereddut etmeyin, benim de 2 kedim var biri disi biri erkek ve her gun sarilip uyuyorlar, zamanla sizin kedileriniz de oyle olur eminin

simbakedi

bence asıl olay ikinci kedi. benim kedim de hicbir kediyi kabul etmiyor ama sokağımızda tek gözü olmayan bir kedim var, eve getirdim birkaç kere ve benim kedim agresifleşmedi çünkü tek gözü olmayan kedim o kadar iyi huylu ki. bildiğiniz oyuncak kedi gibi ne ısırmayı biliyor ne tıslamayı full kendini sevdirmeye çalışıyor. annemi ikna edemediğim icin ben onu eve alamadım :(

aytunccc123

Karşı cins olsun bizzat tecrubeliyim 1 yasindaki abla kedimiz kardeslerinden erkek olanla sürekli oynarken dişi yavruya çok zor ısındı simdide dişi yavru ona tisliyor hep bu yüzden pek anlasamiyorlar ama erkek yavru ablasiyla baya oynuyor

aytunccc123

Bizim ablalari kardeslerini 1.gunden beri surekli gordu kutudan hep baktı ilk yürüme günlerinde yeri geldi hirladi yeri geldi patiledi ama dikkat ettim hiç tırnak çıkarmadan yaptı bunları gün geçtikçe anneleri bile hiç takmadı o tıslamalari çünkü zarar vermeyecegini anladı yavrular kıpır kıpır oldu ve onlarla oynuyor şuan dişi yavru oynamak istese onunlada oynayacak hiç sikinti yok
Biz sadece hirladigi zaman vurdugu zaman hep sesli sekilde uyardik uyarinca yapmayi bırakıyordu

Emirrckr

Bende @Cakeyta ya katılıyorum bu konuda.
Yani dişi bir yavru olursa daha iyi olabilir.
Erkek yavru olursa ileride ikisi dahi kısır bile olsa hakimiyet anlaşmazlıkları çıkabilir aralarında.
Birde alışma süreci de zor olabilir biraz.
Çünkü yine kısır bile olsa büyük kediniz,eve yeni gelen erkeği rakip olarak görebilir sonuçta içgüdülerine yerleşmiş bir şey bu.
Dişi bir yavru olursa alışma sürecini da hızlandırırsınız.

Coconutbey

Peki odaları ayırarak mı alıştırmam lazım yoksa direk getirip bırakmalı mıyım odaya😀 kimileri 3-5 gün ayrı yatırıyormuş kimisi de serbest bırakıyormuş hemen alışsın diye

Emirrckr

Aslında birbirlerini görebilecekleri ama zarar veremeyecekleri bir ortam en iyisi.
Mesela aralarında bir kafes veya cam engeli olacak.
Ama böyle bir şey tasarlamakta maliyetli olabilir.
Hani kapalı balkonunuz varsa o da olur sonuçta havalar artık ısındı.
Bu yöntemin haricinde şöyle yapanlar da var,
Yine yavruyu önce özel odasına alıştıracaksınız.
Sonra bir-iki günün ardından her iki kedinizin de yattığı örtüleri değiş-tokuş yapacaksınız.
Böylelikle koku aşinalığı sağlanmış olacak.
Büyük kedinizden ziyade kendi kontrolünüzde yavrunun odasının kapısını açarak evi keşfetmesine izin verin.
Zaten o ara mutlaka karşılaşacaklar.
İkiside ters reaksiyon verebilir çok normal bir anda alışmalarını beklemek anlamsız zaten.
Yavrunun bir zararı olmaz ama büyük kediniz saldırmaya kalkarsa şşt diyerek uyarın.
Uysal dediğiniz için öyle çok agresifleşeceğini sanmıyorum :)
İlk günler atışmalar olur ama ortak alanda ne kadar çok oyun oynatırsanız o kadar çabuk alışırlar.
Fakat yavrunun korkmaması ve strese girmemesi adına bu ilk tanışma ve adaptasyon sürecinde mutlaka özel odası olsun.

Emirrckr

Direkt getirip bırakmakta bir yandan mantıklı olabilir ama büyük kedinizin tavrı çok önemli burda.
Ufak pati atmalar,koklamalar,hırlamalar varsa dilerseniz ayırmayın.
Sadece siz evde yokken ilk günler yavruyu farklı odaya alırsınız.
Fakat büyük kediniz agresifleşir,bağıra çağıra saldırır,döverse mutlaka ayırmak lazım ikisi içinde çok stresli olur yavru üzerinde travma bile yaratabilir.

Coconutbey

Evim de büyük değil ki ya ayrı odaya nasıl koyucam onu düşünüyorum şuan 😀

aytunccc123

Ayirmaya gerek yok vurdugu zaman hirladigi zaman sesli bi şekilde uyarın hep biz böyle yaptık birde herhangi birine korumaci davranmayin mesela yavruyu kucaginiza alıp götürmeyin asla o da yerde olsun sizde gozetimde olunn tabi saldirirsa ayiracaksiniz ama onun disinda birbirlerini ne kadar gorurseler o kadar iyi bolca oyun oynatin birde mama kapları yakın ama ayrı olsun

aytunccc123

Ayrı tutarsaniz birbirlerini gormezlerse alisamiyorlar sonucta illa bi araya getireceksiniz alışmak için bu sart

Dann

Bugün artık bir hafta oldu ikinci yavruyu alalı, yol kenarında zayıf ve hasta halde miyavlarken karşımıza çıktı. Evdeki kedimiz ile anlaşamazlar diye baya korktuk , şimdi birlikte oynamaya da başladılar. Bundan sonra da sorun çıkmaz herhalde. Birlikte oynamaları çok keyifli:)

Coconutbey

Ayy çok güzel yaa ben de düşünüyorum bakalım hala karar aşamasındayım☺️