Kedimin Ruh Hali Niye Böyle Değişken?

aytunccc123

Apartmanin alt katinda doğum yapan ve yavruları 50 günlük olan anne kedimiz geçen günlerde kizginliga girmişti ve kaçtı iki gün gelmedi ardından bi sabah beş erkekle geri döndü ve kapıyı açık bulunca içeri daldi ve aldım
O dönemde ve kaçmadan önce yavrularını hiç onemsemiyordu şimdi ise uzerlerine titriyor dışarı ciktiginda kaç metre ötede erkek kedi varsa bile kovaliyor yavrularına bi anda çok düşkün oldu miyavlasalar bile yanlarına koşuyor ve çok tetik davranıyor tabiki bu halini kat kat tercih ederim ama anladığım kadarıyla kizginliktan çıktı büyük ihtimal gebelikte oluşmadı çünkü ciftlestigini vs.gormedim o gün de zaten her ne kadar kizginlikta olsa bile reddediyordu ciftlesmeyi sanırım kur asamasindaydi
Şimdi kızgınlık bittiğine göre kısırlaştırma yapılabilir diye düşünüyorum ama bu defa da yavrulardan ayırmak zor olacak hiç kizginliga girmeyeceği garanti olsa hadi yavrular büyüsün diye bekleyeyim ama mümkün değil birde sepete girdiği an çok agresifleşiyor acaba o ameliyat günü öncesi sakinleştirici falan verebilir miyim?Cidden aşırı hırçınlaşıyor hele veterinerde baş etmek çok daha zor oluyor

4 CEVAP

Emirrckr

Sakinleştirici bende önermiyorum,
Açıkçası bu durumlarda biraz soğukkanlı olmak gerekiyor.
Sizin tek yapmanız gereken onu bir şekilde taşıma sepetine sokabilmek.
Kliniğe de rahatça götürürsünüz zaten ve tecrübeli hekimlere emanet edersiniz,yapacak bir şey yok maalesef.
Gittiğinizde veya öncesinde de olur;veteriner hekime saldırgan ve hırçınlaşabilen bir kedi olduğunu belirtin.
Onlarda gerekli tedbir ve önlemleri alırlar,merak etmeyin.
Çok fazla sayıda can geliyor onlara,dolayısıyla sakinine de agresifine de alışkınlar :)

Sevimcolak

Ameliyattan önceki akşam yeme içmeyi kesin demişti bizim veterinerimiz size de soyleyecektir o yüzden sakinlestirici vs. hiçbir şey verilmiyor yoksa ameliyat sıkıntıya girer

Emirrckr

Ruh hali ise tamamen kısır olmamasından kaynaklı.
Hormonları tavan yapıyor ve her şeyi kenara bırakıp çiftleşme arzusuna giriyor.
Kızgınlık döneminde dolayısıyla aklına yavrularından ziyade erkek kediler geliyor.
Şu an neyseki çiftleşmeden kurtarmışsınız,belli ki kızgınlıktan da çıkmış,özüne dönmüş.
Emin olun kısırlaştıktan sonra da aynı şekilde şefkatle yaklaşmaya devam edecektir yavrularına :)

Emirrckr

1-2 hafta sonra yeniden kızgınlığa girer maalesef,bu döngü hep böyle devam eder.
O yüzden bu 1 hafta içerisinde bir veteriner hekimle görüşün ve tarih belirleyin derim.