Brithish Kısa Tüylü 6 Aylık Beyaz Erkek Kedim 3-4 Gündür İshal

Reyhankyy

Kedim 3-4 gündür ishal fakat arada ishali düzeliyor sonra tekrardan ishal. Dışkısında kan yok kedim çok hareketli çok iyi iştahı fakat ishal, resmen ıslak mendil ile evi tavaf ettim. Aklımda 3 etken var birisi 1- kuru maması bitince sipariş verdim fakat kargodan geç gelince bende açık mama halini yakındaki petshopdan aldım.
2- maltını çekmecemde saklıyordum baktım ki biraz ekşi maya gibi kokmaya başlamış acaba bozuldu mu? Hemen buzdolabına koydum.
3- havalar sıcaklamaya başlayınca kedim bu hafta banyonun önünde, yerde parkede, kömürlükte uyuyor ama yine de onun uyuduğu yerlere paspas koydum. Soğuk mu aldı ? Diye düşünüyorum.

Kedim kısa tüylü özelliğinde olsada çokça gür ve az dökülen kalın beyaz tüyleri var. Asla veterinerlik değil çünkü çok hareketli iştahı yerinde fakat şu ishali beni çok üzüyor ve yoruyor:( be yapacağım bilmiyorum bilen varsa lütfen yazabilir mi? Şimdi mideye iyi geliyor diye pirinç lapası yaptım ve biraz da haşlanmış patates verdim. Açık mamayı da yeni aldığım kapalı maması ile değiştirdim. ( maması royal canin kitten, evdekiler asla kendi yediği yemeği vermez , yaş mamada hep buzdolabında olur bozulmasın diye. Ayrıca bu ay hem dişlerini düşürdü hemde yeni kalıcı dişleri çıktı, suyunu her gün değiştiririm hatta günde 2 kere değiştiririm, tuvaletini de günlük temizlerim, mama kaplarını da haftalık yıkamaya özel gösteririm) bilmiyorum daha ne yapayım? Her şeyi elimden geldiğince yapıyorum şu ishal beni deli ediyor, ishali de böyle aşırı sulu değil normal dışkısının biraz daha sulusu ve açık kahverengi çok ağır kokulu …. Sağlıkçı olarak aklıma sadece probiyotik almak geliyor o da olmaz ise veterinere götüreceğim… nerde hata yapıyorum ? Çok uzun yazdım inşallah okuyup cevap veren birileri olur

11 CEVAP

tengrist

petshoptan aldığınız mamanın orijinal olmaması ve ya aroma-içerik farkı sebebiyle ani mama değişiminin ishal yaptığını düşündüm. geçmiş olsun

Cennet29

Malt ekşi koktuysa hemen atın. Yenisini aldığınızda da dolapta saklayın oda bozulmasın. Yaz aylarında serin kuru yerde muhafaza etmek gerekir. Petshoptan açık mama almanızı da önermem sahtelikten dolayı. Tavuk gögsü yağsız tuzsuz haşlayıp verebilirsiniz bi iki gün. Düzenelene kdr yaş mama vermeyin oda yumuşak kaka yapıyo. Bir an önce düzelmesi için Veterinerden probiyotik toz alıp destekleyebilirsiniz bu durumu

Reyhankyy

Cennet29 Cevabınız için çok teşekkür ederim. Bu sabah yaş mama vermiştim. İyi ki söylediniz , bir süre vermemek en iyisi. Maltı ise tam 3 tane almıştım , çürük kokanı attım diğerlerini buzdolabına koydum daha az kokuyorlar yani çok çürük gibi değil diğerleri. Yine de yeni bir tane alayım vermeyeyim. Çok teşekkürler 🙏🏻

Cennet29

Malesef o Malt hatasını bende yapmıştım kapağın kenarları falan küflenmişti tedirgin oldum içindekide bozuldu mu diye ve attm. Yani hasta falan olmasınlar risk almayalım en güzeli

Cennet29

Yaş mamayı da haftada 2 kere verebilirsiniz bu arada veterinerler bu şekilde öneriyor. Birde diş bakımına başlamadıysanız başlayın ilerde cok sıkıntı oluyor

Pamres

Bir çözüm önerim yok ancak çok üzüldüğüm için bir geçmiş olsun demek istedim. Umarım en kısa sürede iyileşir sevimli dostumuz ☺️ her ihtimale karşı bir veterinere kontrol ettirseniz iyi olabilir bence

Reyhankyy

Cennet29 Yaş mamayı haftada 2 kere verin bana da dedi veteriner. Aslında öyle yapıyordum ama bu ay tüm süt dişleri düşünce püre şeklindeki yaş mamaları çok verdim. Tabi şuan kuru mama yiyebiliyor. Kendim dişim yüzünden çok zorluklar çektim diş takıntım var 😁 kedimin ön üst dişleri sadece düşmedi onlarda düşünce bende sizin dediğiniz gibi dişlerini fırçalamayı düşünüyorum. Parmak diş fırçası ile anca yaparım biraz yaşına göre fazla güçlü 😁 çok teşekkür ederim . İlk defa soru sordum vallahi biraz yabancıyım bu işlere , ilgiliniz için çok teşekkür ederim tekrardan

Reyhankyy

Pamres , iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim 🙏🏻 İnanın düşünüp yazmanız bile çok hoş. Veterine iyileşmez ise götüreceğim. Maalesef Bursa’nın gemlik ilçesinde yaşıyorum burda sadece 2 veteriner var ve birisi para hastası ben de bu yüzden bazı veterinerlere güvenme konusunda zorlanıyorum. Veterinerler istiyor ki her aşı ve mama için sadece ona gideyim. Tuhaflar en son lösemi aşısına 500 tl verdim . Oraya girince bin tl yanımda olmalı.Sağlık öğrencisiyim bazı şeylerin içeriğine bakarak internetten bulursam alıyorum. Kısırlaştırma bile eğer koku bırakmak ise yapmayı düşünmüyorum. Keşke paramı değilde cidden kedimin sağlığını düşünen veterinerlere denk gelseydim… yine de öok teşekkür ederim inşallah kesilir ishali vallahi babam bile paşa gibi bakıyor onun üçin yaşıyoruz 😁😁😁

Pamres

Reyhankyy, dediğiniz gibi bu devirde kaliteli veteriner bulmak zor. Aşılar ve tedaviler çok pahalı. Keşke daha uygun olsa. İnşallah en kısa sürede toparlanır

Reyhankyy

tengrist , açık mama aldığım yer çok havasızdı içeride yoğun koku vardı hatta eve geldim açık mama asla normal royal canın gibi kokmuyordu ağır bir akvaryum balığı kokusu vardı. Aslında orjinal gibi görünüyordu ama belki nemli ortamda mı durduğundan ya da bayatladığından dolayı olabilir mi diye çokça ben de düşündüm. Attım zaten sokak hayvanlarına da zarar verir diye direkt olarak bertaraf ettim.Keşke hiç almasaydım bana da ders oldu yani ishalinin nedeni bu olmasa bile asla açık mama almayacağım daha erkenden mama siparişi vermeliydim. Geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkür ederim 🙏🏻

Reyhankyy

tengrist , açık mama aldığım yer çok havasızdı içeride yoğun koku vardı hatta eve geldim açık mama asla normal royal canın gibi kokmuyordu ağır bir akvaryum balığı kokusu vardı. Aslında orjinal gibi görünüyordu ama belki nemli ortamda mı durduğundan ya da bayatladığından dolayı olabilir mi diye çokça ben de düşündüm. Attım zaten sokak hayvanlarına da zarar verir diye direkt olarak bertaraf ettim.Keşke hiç almasaydım bana da ders oldu yani ishalinin nedeni bu olmasa bile asla açık mama almayacağım daha erkenden mama siparişi vermeliydim. Geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkür ederim 🙏🏻