İkinci Kedi

Dilek93

Merhaba 3 yıldız benimle yaşayan dişi kısır tekir bir kedim var, kedim kendine dokunulmasını ve sevilmeyi pek sevmez. Canı isteyince uyurken falan sevdirir gece ben uyurken üstüme çıkar beraber uyuruz onun haricinde sevdirmez kaçar. Yabancılardan misafirlerden hiç hoşlanmıyo koltuk altına saklanır hemen. Kedimin huyları genel olarak böyle. İki ay önce sokakta terkedilmiş 2 tane yavru buldum çok küçüktü belki bir haftalıklardı bende aldım eve sütle falan besledim evimin bir odasını onlara kapattım, şuan 2 aylıklar sağlıkları yerinde kuru mamaya geçtiler. Ben bu yavruları sahiplenmek istiyorum artık salmak istemiyorum sokağa fakat benim kedim hiç kimseyi istemiyo evde, iki ay geçmesine rağmen alışamadı bazen kapıları açıp yüzleştiriyorum ama tıslıyo üstlerine koşuyo tırnak atmaya çalışıyo engelliyorum. Ben bunları nasıl alıştırabilirim birbirlerine, sahiplenmemem daha mı doğru olur çok kararsız kaldım çünkü hiç tüy dökmeyen kedim çok fazla tüy dökmeye başladı stres yapıyo sanırım. Bi tavsiyeniz var mı sonradan ikinci bir kedi sahiplenenler özellikle ?

5 CEVAP

Emirrckr

O zaman yavrular açısından problem olmaması güzel :))
Umarım kediniz de alışır kısa zamanda.
Evde birden fazla kedi kesinlikle çok daha keyifli :)

Dilek93

Yardımcı olacak var mı

Emirrckr

Stres yaşıyordur maalesef,
Bu kadar ayrı odalarda tutmasaydınız keşke.
Küçük olsalar daha kolay iletişim kurulabilirdi şu an yavrular da tıslıyordur ona muhtemelen.
Açıkçası şans verilebilir biraz daha bekleyin birde özellikle evdeyken üç kediyi de aynı ortamda tutmaya,oynatmaya çalışın.
Birbirlerini ne kadar görürlerse,kokularına ne kadar alışırlarsa o kadar iyidir.
Birde böyle deneyin bakalım ama hala şiddetli bir şekilde saldırmaya devam ederse,hiç bir ilerleme olmazsa mecburen sahiplendireceksiniz.
Her iki taraf için de kötü olur.
Kendi kedinizin stresten bağışıklığı düşebilir,depresyona girebilir.
Yavrular da sürekli şiddete maruz kalırlarsa travma oluşabilir ya da ileride ürkek,her şeyden çekinen bir karaktere bürünebilirler.

Emirrckr

Kediniz saldırdığında tatlı bir dille uyarın fakat asla kovalamayın.
Yavrulara karşı tolerans gösterirseniz kıskançlık gösterip alışma evresini daha da geriletebilirsiniz.
Mesela yavruları kucağınıza ya da elinize alıp ona götürmeyin,
Yavrular da yerde olsun,kendi kediniz de yerde olsun.
İlk aşama da tıslayacaktır ama tırmık çıkarıp pati atmadığı sürece fazla karışamamaya bakın.
Bu tıslamaların bir diğer sebebi de,evde hakimiyetin sadece ona ait olduğunu kanıtlama çabalarıdır.
Yavrular bunu ister istemez kabullenecekler.
Anne ve kendi yavrusu arasında bile olan bir durum bu.

Dilek93

Yavruların umrunda değil gezip duruyolar bizim kediyi takmıyolar hiç tıslayan sadece benim kedi 😅
Dediğiniz gibi yapayım birde