Cins Kedi Yanına Sokak Kedisi Getirmek? Riskleri Var Mı?

Montage

Merhabalar; İki iran kedimiz var, apartman bahçesinde 2 aylık civarı yavru kedi var, sahiplenmek istiyorum ama hastalık riskinden korkuyorum veterinerime götürdüm bahçedeki kediyi, ama doktorda fip gibi hastalıklarının yaygın olduğunu, hassas cins kedilerin yanına sokak kedisi getirip riske atmanızı tavsiye etmem dedi, cins kedi yanına sokak kedisi sahiplenen var mı sizce ne yapmalıyım sürekli aklım kedide..

(şuanda annesinin doğurup terk ettiği yavru kedi, onu da yaşatmaya çalışıyorum ama süt emmiyor çok hareketsiz, olmadı bu kedi kalırdı diye düşünüyordum, yaşarsa umarım)

Bu tarz şeyler yaparak evdeki kedileri riske mi atıyorum sizce? Teşekkürler..

9 CEVAP

huqi

Annesinin bakmadığı kediyi süt tozu ve küçük bir şırıngayla besleyin lütfen ayrıca sıcak su torbası yapmalısınız.

Bunu bilemeyiz veteriner hekimde bilemez "sokaktaki her kedi hastadır" demek çok yanlış. Hatta sokak şartlarında yaşadıkları için bağışıklıkları çok daha yüksek oluyor ayrıca üzgünüm ama sorunlu olan kedilerde cins kediler oluyor, hastalığa daha çok yatkın oluyor. Annesiz bebeği sahiplenmenizi çok isterim ama yazdıklarınız beni çelişkide bıraktı en ufak bir sorunda sokak kedisinden vazgeçecekmişsiniz gibi geldi o yüzden iyice düşünüp sahiplenin sonra eve alıştırıp sokakta yapamıyorlar.
Veterineriniz cidden saçmalamış yani.
Ayrıca lütfen lütfen sokak kedilerini kısırlaştırın ya, neler yaşıyor şu hayvanlar. Onlara yapabileceğimiz en büyük iyilik budur

Fistik23

Kediyi sahiplenir sahiplenmez zaten hemen diğer kedilerin arasına koyamazsınız ayrı ayrı yerlerde bakacaksınız büyük kedileriniz yavru kedilere zarar verebilir o süreçte de aşılarını yaptıracaksanız sokakta ki her kedi hasta diye bir şey yok sokakta yaşayan kedinin bağışıklığı evdeki kedilerinizden daha yüksek olur bide vetrinerinizi değiştirin hasta olup olmadığını testler yaparak ve gözle görülür bir şey varsa muayenede anlaması gerek

sitedizayn

cins kedi yada sokak kedisi farketmez kedi kedidir, cins kediler genellikle para kazanmak için üretilir. sokaktaki yavruyu bir süre evdeki kediden ayrı bir yerde bakmanızda fayda var. aldığınız yavru çok küçükmüş anne sütüne ihtiyaç var ama anne emzirmiyorsa iyi bir bakımla hayata tutunabilir. iyi şanslar

KimJeongguk

Volipet youtube kanalını izleyin. Ali bey sokaktan bulduğu yavrucağı Brititsh kedisinin yanına arkadaş olarak sahiplendi uzun zaman önce. Onun British kediside çok hassas bir kedidir her zaman bağışıklığı düşük ve seçici bir kedidir buna rağmen sahiplendi ikiside birlikte büyüyüp kardeş gibi oldular. Veterinerinizin söylediği tamamen palavra. Sadece o kediyi 2 hafta kadar farklı odada tutup bütün tedavi ve tetkiklerini yaptırın. Bunları yaptırdıktan sonra hiçbir risk olmaz olamaz.

HaydutveNazli

Yeni dogmus kedi sonucta enfekte oldugunu sanmiyorum biraz buyuyunce asilarini yaptirirsinuz insallah saglikla buyur

stellabennett

yani kedi hasta olabilir de olmayabilir de ama şöyle bir durum var aynısı başka sahiplendiğiniz cinsi sizinki gibi olan kedide de olabilir gerekli olan her şeyine baktırmanız ve evdeki kedinizin yanına koymadan önce belirli bir süre geçmesi gerekiyor o kısmı veteriner daha iyi bilir umarım bu süreç hem sizin için hem de kediler için çok iyi geçer

Benim bı Tekir kedim bir de siyam kedi var Tekir olanı sonradan aldık onuda annesi terk etmişti bulduğumuz gibi veterinere gittik iç dıs paraziti yapildı bı hafta aynı kuma yapmadılar ama dahasonradan hastalık gibi bı problem yaşamadik biz

Montage

Yeni doğan yavruya zorla da olsa sütü içirdim, 2 saatte bir besliyorum, çabalar sonuç verdi toparladı, hareketleri arttı kendi meme aramaya başladı.. :)

Sahiplenmek istediğimiz yavru kediye gelince; 2 aylık sanırım, 1 KG olup aşıları vurulana kadar karantinada kalsın dediler. İnsan peşinde koştuğu için bu kedinin dışarı atılmış olabileceği söylendi. Şuan pire sorunu yüzünden banyoda, sıcak yer ayarladık, sabah da odaya geçecek.

Çok teşekkür ederim hepinize..

Montage

Fotoğrafı ilk mesajda ekledim altında su torbası var, süt tozu ve biberon aldım deniyorum emmiyor biberonu bende silikon damlalıkla damlatıyorum ağzına refleks olarak yutuyor ama çok hareketsiz, kaka çiş de yaptırdım..
Anne kedi doğumu yaptıktan 5 saat sonra yavruyu inip alabildim, anne kedi bahçeyi terkedince kontrol ettim, yaklaşmak istemedim öncesi, (insanlardan kaçan bir kedi) 2 yavru vardı biri ölü doğmuştu, anne kedi bahçeden giderken karnı şişti diğer yavruları da bir yere bırakmış, çünkü bahçeye geri döndü duruyor burada, kesinlikle annelik duygusu yok kedide genç olduğundan filan sanırım...
Teşekkürler ilginiz için.