Çok Acil! Kedimi Akrep Soktu!

ozlemyasavul

Merhaba arkadaşlar, bu akşam kedimi halının üzerinde bir akreple oynarken gördük. Bir ara ağzında bir şey sarkıyordu sanırım ağzına almış. Akrep bulduğumuzda kımıldamıyordu. Görür görmez hemen veterinere götürdük oğlumuzu. Göz bebekleri büyümüş, burnu şiş ve ağızdan biraz salya aktı. Veteriner kan testi ve bazı tetkikler yaptı. Kan değerlerinde değişim olduğu için akrebin sokmuş olma ihtimalinin fazla olduğunu söyledi. Serumlar verdi. En az 5 gün gözetim altında kalması gerektiğini ve ilk 3 günün çok kritik olduğunu her şeye hazırlıklı olmamız gerektiğini söyledi. Şu an çok korkuyorum. Oksijen odasında tutuluyor biraz daha iyi olduğunu söyledi veterinerimiz. Başka bir veteriner arkadaş akrep sokmasının bu kadar ciddi olmadığını belirtti. Ücret olarak da çok abartılı buldu. Bu akşam serum ve kan testi için 4000₺ ödedik. Diğer her gün için de 1500₺ bir ödememiz olacak. Oğlumuzun canı sağolsun o önemli değil ama veteriner daha önce hiç akrep sokması vakasıyla karşılaşmamış, başına daha önce böyle bir şey gelen veya bilgi sahibi olan var mı?

12 CEVAP

ozlemyasavul

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim🙏🏻 Ares'in durumu düne göre daha iyi. Veterinerimiz de iyiye gittiğini ama 72 saati doldurmadan net bir şey söyleyemeyeceğini belirtti. Göz bebekleri hala büyük ama salya akması ve burundaki şişme yok. Düne göre hareketli. Düzelecek ve yuvasına dönecek inşallah🙏🏻

Sezgek

Üzgünüm ama veteriner arkadaşınız akrep sokmasının bu derece ciddi olmayacağını söyleyerek sizi yanıltmış evet sokan akrep zehirli olmayabilir ama kediniz alerjik tepkime verebilir ki ilk vetiniz kan değerlerine bakarak gözetim altına almış yavrunuzu anaflaktik şok geçirmiş olma ihtimali yüksek bence doğru olanı yapmışsınız kontrol altında tutarak alerji olayı insanlarda olduğu gibidir hayvanlar için de bir hayvan hiç tepkime göstermezken diğer hayvan aşırı tepki verebilir dolayısıyla sadece akrep değil her türlü böcek sokması bir risktir umarım en kısa süre de iyileşir geçmiş olsun fiyat konusuna gelecek olursak inanın hiç bri yorum yapamayacağım herbir de ilçe de o kadar farklı rakamlar dönüyor ki vetler için olur fiyat nedir ben de bilmiyorum artık

ozlemyasavul

@stellabennett bu akşam evine döndü şükür🙏🏻 günlerdir oksijen kutusunda kaldığı için biraz içine kapanmış vaziyette ama kısa sürede eski haline döneceğini düşünüyorum. Kötü günleri atlattık, merak edip sorduğunuz için teşekkür ederiz :)

yaaamur

merhaba çok üzüldüm böyle bir olay yaşamanıza🙏🏻 şuan durumu nasıl?

ozlemyasavul

Durumu şu an stabil. 3 gün boyunca risk devam ediyormuş. Oksijen odasında bekletiyorlar :(

Sevimcolak

Çok üzüldüm bende inşallah sağlığına kavuşur 🙏🙏🙏 akrep sokması tehlikelidir zehir çok çabuk kana karışır ve kan değerlerini değiştirir ilk veterineriniz bu konuda haklı bence.Lütfen durumuyla ilgili müsait olduğunuzda bizi de bilgilendirin iyi haberlerinizi bekliyoruz.

stellabennett

gerçekten okurken çok kötü hissettim kendimi çok geçmiş olsun umarım bir an önce iyileşir ❤️ bu konuda pek bir fikrim yok açıkçası ama birçok veterinere danışsanız daha iyi olur diye düşünüyorum bir de akrep evinize nasıl girdi 🥺

ozlemyasavul

@stellabennett oturduğumuz bina bahçeli geçen yaz da 1 kere balkonda rastlamıştık ama devamı gelmemişti. Sanıyorum pencereden ya da balkon kapısından bir anlık girdi.

Cennet29

Çok üzüldüm umarım sağlığına kavuşur. Veteriner ücreti aşırı pahalı geldi bana her ne yaparsa yapsınlar o fiyat ne öyle. Bence tedavi bittikten sonra veterinerinizi de değiştirin araştırıp

stellabennett

merhaba kedinizin durumunu merak ettim nasıl acaba şu an

blue_hpood

bu süreçten sonra balkon ve pencerelere mutlaka sineklik ve file yaptırın, riski azaltmış olursunuz. ben de çok iyi bilirim, rizede de çok olur, çok karşılaştım. geçmiş olsun..

byzkpln

Böyle özel ve sıra dışı olaylarda normal bir veterinere değil acil veteriner fakültesine veya hayvan hastanesine götürmek daha iyi olur. Oranın doktorları yaban hayvanları kemirgen, sürüngen gibi hayvan çeşitliliğinde uzman hekimler oluyor. Muhabbet kuşum hastalandığın da oraya götürmüştüm ve 20 dakika kanatlılara bakan uzman doktoru beklemiştik. Semt veterinerler genelde kedi ve köpek alanında uzmanlaşmış insanlar oluyor. Bence bu konuda çok şanslıymışsınız ki doğru müdahale yapılmış. Bu tarz durumlarda bilgisi olmayıp yada yanlış müdahale ile bir çok canlının ölümüne neden olan çok hekim var 🙏🏻 Buda bilgilendirici bir yorum olsun. Sıradışı bir durum yaşadığınız da lütfen veteriner hastanelerine gidin. Tedavi ve tedbir olarak hem daha çok imkana sahipler hemde daha çok bilgi sahibiler. Çok geçmiş Arese 🙏🏻 Umarım en kısa zamanda sağlığına kavuşur yavrucak