Hamile Kedi 64. Gününde Hala Doğurmadı

Nermintaskin012

2 Yıldır gerek dışarıda gerek evin bodrumunda baktığım bir kızım var. Genelde kızgınlık zamanlarında Bodrum'da tutardım onu ama bu sefer yakalayamadığım için çiftleşmiş. Takibini yaptığıma göre bugün 64. Günü doğurmadı ama sağlığında olumsuz bir durum gözlemlemedim. En geç ne zaman doğurur?

10 CEVAP

Nermintaskin012

Üst

Emirrckr

Merhabalar,gerçekten 64.günüyse doğumu yakındır.
Bazı kediler kolay bazı kediler zor doğum yapıyorlar.
Zor doğumda 2-3 gün önceden sancıları başlayan kediler oluyor.
Sizinki anladığım kadarıyla rahat geçiyor umarım da böyle devam eder ve sağlıkla dünyaya gelir bebişler :)
Bu gece ya da yarın doğumunun başlaması olası.
66-67.gün son raddedir hatta eğer bu günlerde de gerçekleşmezse bir veteriner hekime götürmek şart,sezaryen gerekebilir maalesef.
Ama içinizi rahat tutun şimdilik bugün ya da yarın diyebiliyoruz.
Doğum yaklaştığında iştahı azalır,stresli görünebilir,acı acı miyavlamalar artar.
Sürekli yan pozisyonda yatar ama sık sık yer değiştirerek yapar bunu.
Birde bağırsaklarını boşaltır tamamen.
Son olarakta doğum yapacağı yere yerleşir hatta öncesinde de iki gün önceden doğum yapacağı yeri ziyaret edip bir süre orda yatabiliyorlar,yeterince güveniyorsa sizi bile çağırabilir :)

Nermintaskin012

Dısarıdaki kediye saldırdı şimdi de yanımda yatıyor sürekli gözümün içine bakıyor

Emirrckr

Saldırması da içgüdüsel,demek ki annelik hormonları salgılanmaya başlamış,
Yavrularını korumaya çalışıyor.
Herhangi bir yuva vs.hazırladınız mı veya bodrumda mı doğum yapacak?

Nermintaskin012

Bodrumda yuvası var ama onun içine girmiyor onun yerine eski bir koltukta yatıyor. Titremeye başladı bu gece doğum yapar sanırım

stellabennett

biraz zaman sonra hala doğurmuyorsa bir veterinere götürün bence bazı kediler kendi başına doğuramıyor bazı sorunlardan dolayı ve sezaryen yapmak zorunda kalabiliyorlar ama umarım sizinkinde öyle bir şeye ihtiyaç kalmaz

Nermintaskin012

Umarım sağlıkla doğurur, köylük arazide yaşıyorum en yakın veteriner bile neredeyse 2 saatlik mesafede. Sabahtan beri iştahı kesildi, uyku halinde ve kasılmaları var

Emirrckr

Doğuma az kalmış demek ki,
Sabaha bebeklerle uyanabilirsiniz şimdiden umarım sağlıkla geçer.
Sokak kedileri biraz daha tecrübeli oluyorlar ama anladığım kadarıyla bu yaşına kadar her kızgınlığında koruyabildiniz,ilk doğumu olacak galiba?

Nermintaskin012

Evet ilk doğumu oldu ve karnı da pek şişmemişti. Sebebini anlamış oldum bugün. Bir bebişimiz oldu sadece. Ters gelmesine rağmen anne de bebekte maşallah sağlıklılar. Anne mama yediği için tahminimce doğumu da sonlanmış oldu

Emirrckr

Maşallah,sağlıkla büyüsün tek yavru çok nadirdir ama mümkündür :)
En azından ilk doğumunda pek zorlanmamış olacak.
Hala yavru varsa karnında elinize bir yumru,sertlik gelir kontrol edebilirsiniz.