1 Aylık Kedilere Nasıl Ve Ne Sıklıkla Mama Verebilirim?

Kedim dogum yaptı ve şimdi yavruları 1 aylık oldu süt ile doymuyorlar annelerin manasında yemeye çalışıyorlar. Yavrulara nasıl ve kaç ögün mama verebilirim?

Bir yerde görmüştüm mamayı ılık su ile ıslatıp yumuşayınca yavrulara veriyorlardı.

5 CEVAP

Emirrckr

Hem kendi tecrübem hem de burda şu an bile bu sorunu yaşayan arkadaşlar yüzünden direkt kuru mamayla başlatmanızı tavsiye ederim,
Kitten bir kuru mama olsun.
Bırakın az da yeseler en azından yemeye çalışsınlar.
Islatıp vermekte ilk aşama da mantıklı ama alışınca sürekli ıslak isteyebiliyorlar.
Birde ıslatılmış kuru mamada anında bakteri üretimi başlıyor yarım saat içerisinde tüketilmeli asla tabakta kalmamalı.
Yaş mamayla karıştırıp vermek gerçekten çok doyurucu ve lezzetli ama devamında sadece kuru mamaya alıştırmak çok zor oluyor.
Anca ilk gün %50 kuru mama %50 yaş mama,
İkinci gün %75 kuru mama %25 yaş mama şeklinde kuru mama oranını giderek arttırabilirsiniz.
Fakat dediğim gibi kuru mama yemekte çok zorluk çekmiyorsalar direkt kuru mama verin.

CalicoMia

Gerek yok aslında 4 haftadan sonra yavru mamasını kırmaya başlıyorlar direkt mama verilebilir yada yaş mama ile karıştırılabilir

mehtapkaplan

Royal canin kitten kuru yavru kedi mamasını bir kaseye koyun istediği kadar yer. Yavru olduğu için ölçülü verilmez diye biliyorum.. Bizde ölçüsüz vermiştik mamasını

aytunccc123

Burdaki arkadaslari dinleyin valla ben hata yaptım yaş mamayla baslattim 2 aylık oldular hala kuru mamayi sade yemiyorlar içinde illa yaş mama olsun istiyorlar ve artık akillarida erdiği için resmen yaş mama için yalvariyorlar ufakken önlerine ne koysak yiyordular sakın yaş mamayla başlatmak gibi bi hataya düşmeyin kuru mama verin direkt çünkü farkli bi lezzet gibi görüp en başta daha seviyorlar kırıp kırıp yerler tabiki yavru kediler için bi mama olsun ufak taneli yani

blue_hpood

kaliteli yaş mama en iyisi. alabiliyorsanız royal canin veya n&d yavru yaş mama alıp verin.
yukarıdaki arkadaşın söylediğini de akılcı bulmuyorum. 1 aylık yavrular için yaş mamayla başlamanız gerekir, en sağlıklısı bu. mümkünse bir ömür yaş mamayla besleyin derdim ama maalesef türkiye şartları. 3 aylık civarı olduklarında sabah kuru akşam yaş mama şeklinde kuru mamaya geçiş yapabilirsiniz. yemedikleri her öğünde önlerinden kaldırıp tekrar kuru mama koyun. bağırmalarına da aldırış etmeyin, zaten 3-4 aya kadar anne sütü içiyorlar.