Yavru Kedi Annesinden Ne Zaman Ayrılabilir?

Patikos

Merhabalar. Bahçemize bir kedi yavrulamış. Bir taneydi yavrusu, onu da sahiplendirdik. Kuru mama yemeye, kuma tuvaletini yapmaya başladı. Bir kere annesinden yavruyu saklayıp ayırmayı denedik ama anne çok ağladı, kıyamadık. Bunun için uygun zaman nedir? İnternette hep ay hesabı anlatılmış ancak tam ne kadarlık yavru bilemiyoruz.

6 CEVAP

Emirrckr

Tuvaletini kuma yapmaya yeni mi başladı?
Eğer öyleyse tahminen 30-35.günlerindedir.
Bence imkanlar el veriyorsa yani kaybolma,kaçma tehlikesi yoksa en az 50-60 gün anne sütü almalı.
İlerde bağışıklığı için çok önemli.
Tabiki ek gıda olarak mama yiyecek ama anne sütü de kesinlikle şart.
Dediğim gibi 50-60.günler biraz zıpır,hareketli dönemlerdir kaybolmayacağına eminseniz biraz daha annesiyle kalsın.
Yok kaybolur,kaçar diyorsanız da 40.günden sonra sahiplendirebilirsiniz.(yani en az bir hafta sonra ama asıl olması gereken üç hafta sonradır.)

Emirrckr

Anne kedi maalesef her halükarda arayabilir.
60 gün bile onların gözünde küçük.
Kızgınlığa girmedikleri sürece 3-4 aylık olana kadar korumacı ve sorumlu bir şekilde bakmaya devam ediyorlar çünkü.
Yavru gittikten sonra annenin depresyona girip tekrar kızgınlığa girmemesi adına henüz yavrusu yanındayken kısırlaştırsanız iyi olur.
Yoksa yavrusu gittikten sonra ilk iki gün yasını tutar,ağlar,arar ve ardından çiftleşir yeniden hamile kalır.
Doğada süreç böyle işliyor maalesef.

Emirrckr

Ek gıdaya geçince anneyi emmeleri azalıyor,bazen anne kediler de uzaklaştırmaya başlıyor yavaş yavaş.
Yavru kediniz tahminimce 4 ya da 5 haftalık civarı.
5 haftalık olması daha muhtemel hatta.
Anne kediyi kısırlaştırabilirsiniz,herhangi bir zararı olmaz yavru için.

blue_hpood

anne kedi genelde bu süreyi kendi belirliyor, yavruları uzaklaştırmaya başlıyor. yavru ne kadar emerse o kadar iyi. bu süreçte sosyalleşmesi de olumlu bir şey. genelde 3-5 aylıkken anne kedi uzaklaştırmaya ve artık emzirmemeye başlar.
bu arada anne emzirmeyi bitirmeden kısırlaştırma yapılamaz diye biliyorum.

Patikos

Teşekkür ederim cevabınız için.
Bir hafta kadar oldu kuma tuvaletini yapmaya başlayalı. Anneyi pek emmiyor gibi ama sürekli yanında değiliz tabii. Bir de ayrı uyumaya da başladılar. Hiç birlikte uyuduklarını görmüyorum. Göz renkleri de değişmeye başladı. Bilmiyorum bu kaç aylık olduğunu belirleyen bir durum mu ama.

Patikos

Biz de kısırlaştırmayı düşünüyoruz ama yavru gitmeden yapamadık, anestezi sütüne geçer mi, yavru hala emiyor mudur tam bilemediğimiz için. Ama sanki anne tekrar kızgınlığ giriyor gibi, erkek kediler dolanıyor sürekli etrafında.