Veteriner İhmali Sonucu Ölen Kedim..

Deryaa2003

Herkese merhaba lütfen sorumu okuyup cevaplarsanız çok sevinirim benim için önemli bir soru. 3 haftalık yavru kedi bakıyordum. 1 hafta boyunca bebek gibi baktim her şeyimiz düzgün iyiydi. Kakasinda kanlı mukus farkettim endişelendim. Internetten araştırdığımda iç parazit sebep olduğu yazıyordu. Bende bulunduğum ilçeden veteriner araştırdım bir tane seçtim yorumları hoşuma gitti ve gitmeden önce telefonda aradım. Durumu olduğu anlattın kedimin 3 haftalık olduğunu belirttim. Iç parazit olduğunu bunun için hap verdiklerini söyledi. Bende gidip onlardan canivern 175 mg hap aldim. Yüzyüze konuşurken de sorular sordum her sorum kedimin yavru olduğunu belirten sorulardi. Yutabilir mi dedi Hayir dedim. Sütüne karıştır ver dedi. Eve geldim sütüne karıştırmadım normal eritip icirdim. 1 saat icinde hayvanda köpüklü kustu. Intten araştırdım haptan sonra kusan kedi ile ilgili çok yazı okudum paraziti çıkarmak için kusarmış sanirim biri öyle yazmıştı bir yazı da. Zaten saat geçmişti veteriner kapanmıştı arayamadim o yüzden. Intte bu hapların kedilerin kilosuna gore verildiğini okudum. Kedi bakan arkadaşım var ona sordum oda çok şaşırdı. Kendisi 175 i 2 aylık yavrusuna bölüp veriyormuş. Ki benim ki 3 haftalık. Haptan sonra iştahsızlık başladı uyku hali oluştu. Geceye doğru zaten bir anda öldü. Veterinerin yorumlarına dile getirdim şikayetimi pazar günü olduğu için arayamadim kapalı. Beni bugün aradılar ve aldığım hapı sordular. Ve yalanladı bizde öyle bir hap yokki siz başka yerden almış olabilirsiniz dedi. Defalarca ya ben sizden aldim dememe rağmen. Sonra hesap hareketlerine bakın lütfen dedim. Sizde bakıp beni tekrar aradi öyle bir satış yapmamışız dedi. Bide ben hesap hareketlerinden aticam dedim ve girdim bizzat aldığım yerin ismi yazıyor attim ss olarak görüldü attı. Defalarca siz başka yerden almış olabilirsiniz dedi. Ben zaten üzgünüm 2 gündür bide benu salak yerine koyup öyle demesi zoruma gitti. Bana telefonda "belki paraziti çok ise onlar bağırsağına dolmuş olabilir

23 CEVAP

KimJeongguk

Hapı çeyrek olarak vermeniz gerekirdi bunu size veterinerin söylemesi gerekiyordu. Büyük ihtimal yüksek doz aldığı için öldü. Bence bu durumun peşinden koşun ve şikayet edin her yere birde kabullenmemişler yaptıklarını hadsizler. Çok üzüldüm çok üzgünüm bebek için başınız sağolsun.

blue_hpood

lütfen şehir, ilçe, klinik ismini de paylaşın ki buradan okuyan kimsenin yolu düşmesin

Cakeyta

Bu klinigi cok acil bir sekilde akliniza gelen her yere sikayet edin. Caniverm zaten en kuvvetli ic parazit ilaclarindan birisi, kaldi ki 3 haftalik kediyi oldurmesi isten bile degil. Ben 3 yasindaki kedilerime bile yarisini veriyorum. Bu ihmalkarligi agzim acik okudum. Soyledigim gibi bu klinigi her yere sikayet etmelisiniz. Hatta ismini da yazin goren duyan kimse gitmesin buraya

cileklikedi

Bende kızımı veteriner hatası yüzünden kaybettim işkence çekerek acı içinde gitti 12 gün boyunca onu kurtarmak için mücadele ettim ama maalesef savaşacak gücü kalmamış. Vetoyu şikayet etmek için avukatla görüştüm, veteriner hekimler odasına şikayetçi oldum, cimere yazdım ama hiç bir cevap gelmedi. Avukatın söylediğine göre evcil dostlarımız MAL olarak kabul ediliyormuş. Dava açıp uğraşsak bile 2-3 yıl sonra mal kaybı sayılıp cinsine göre bi ücret verilirmiş. Maddiyatta kimsenin gözü yok zaten ama bu kadar da değersizleştirmeleri çok zoruma gidiyor. 20 gün oldu ne tarımdan ne odadan ses çıktı. O kliniği yerle bir etmemek için sabır ediyorum belki biri Kızımın katiline hesap sorar diye

Sezgek

Bence veri şikayet edin ilçe tarıma yani böyle sorumsuzluk olur mu ya n kötü sizden yavruyu getirmenizi görmesi gerektiğini söylemesi gerekirdi bu nasıl rahatlık insan sağlığında bir hasta yanlış dozdan ölse biz yapmadım diyebilir miyiz hayvan canı bu kadar mı değersiz bu kadar mı sorumsuz olunur ben şikayet etmenizden yanayım

blue_hpood

asla bu işin peşini bırakmayın, gidip veteriner hekimler odasına şikâyette bulunun ve oradan o hapı aldığınızı kanıtlayan fişi sakın kaybetmeyin. ben çok veteriner gördüm, çok insanla iletişimde bulundum. size yemin ederim, bu bir sektör ve bu işin içerisinde olan insanların %90’ı bu işi para için yapan adi insanlar. imkânınız dâhilinde bu işin üzerine gidin. göz göre göre bir canın yitmesine izin veriyorlar. tek düşündükleri para. bulunduğunuz şehirdeki hayvan dernekleriyle iletişime geçip durumu anlatın, instagramdan büyük kitle toplarsınız. peşini bırakmayın ve ismini de ifşa edin ki insanlar hataya düşüp gitmesin. o ölen can da umurlarında değil emin olun, bu yüzden işin peşini bırakmayın. yüzleri bile kızarmıyor.

Sezgek

Aslıhan hanım me yaşadığınızı bilmiyorum eğer doktor hatalı ise keşke peşine düşseymişsiniz bahsettiğiniz davaların içeriği önemli mesela kendi alanımdan örnek vereyim kanser teşhisi koymak çok kolay bir şeymiş gibi düşünülüyor hemen patolog bakmıyor aaa bu şu tip kanser diyebiliyor sanılıyor ama öyle değil o kadar zor vakalar o kadar ara vakalar var ki günlerce uğraşıp karar veremiyorsunuz ve mesela benim hocam da yaptı hata ama nasıl bir hata sitolojiden direkt skuamöz hücreli karsinoma tanısı verdi ki hasta hemen tedaviye başlasın bir daha ameliyat ile örnek alınmasın diye kendini garantiye almak isteyen hekim bu tarz vakalara ileri tetkik önerir ama hocam gerçekten işinde top noktada anılan hocalardandır çok kişinin erken tanısını koyup hayatını kurtarmıştır ve elini taşın altına sokup karar verdi hasta tedaviye cvp vermeyince biyopsi yapıldı adeno karsinon olduğu görüldü çünkü iki tipin kemoterapisi farklı oluyor burda hocayı dava etseniz de evet kazanamazsınız çünkü bu yazılabilecek hatalardan ama mesela hocam kanser olmadığı halde hastaya kanser dese ya da kanser olduğu halde bu hasta temiz dese ve ölümüne sebep olsa açılan davada binlerce lira tazminat öder hatta hekimliği elden gider dolayısıyla dosya incelemiş olabilirsiniz ama hatanın ne derece olduğu çok farklılık gösterir dediğim olay Avrupa da Amerika’da da olsa aynı sonuçlanır bütün örneklerini gördük biliyoruz

veterinerin ismini neden paylaşmıyorsunuz? dozlama hatası olsun ya da olmasın, bu ilacı size biz satmadık diye yalan söylemişler resmen. Söyleyin de gitmeyelim.

Cennet29

Ben 1 hapı kocaman kedime 4 e bölüp sadece bir parçasını veriyorum asla riske atmam. Herkes kullanırken dikkat etsin hayvan iç parazitten ölmez ama yüksek dozdan ölür.

Ahudr

Ondan sonra veteriner hekimler ortaya dusuyor eylemler yapiyor bizi dövüyorlar diye iste kanunen hakeden veterinere hak ettigi ceza verilmezse böyle oluyor.Ulkemiz de en ucuz şey Can Maalesef.

NurAnnLynn

çok geçmiş olsun başınız sağ olsun kesinlikle haklısınız bir de pişkin pişkin hatalarını kabul etmemişler maalesef böyle sözde klinik ama aslında sadece para tuzağı merhametten yoksun yerlerde var ismini paylaşım şikayet edelim gören de gitmesin oraya tekrardan çok başınız sağ olsun

aslihan_e

Kakasında kanlı mukus olması gençlik hastalığını gösteriyor olabilir ve özellikle bebekler semptomlar ortaya çıktığında çok hızlı ölebiliyorlar. Denildiği gibi parazit haplarının 6-7 haftalık olunca verilebildiği doğru değil. Eğer daha küçük yavrularda parazit varsa da kullanılabilirler yoksa yavrunun hayatı tehlikeye girebilir. Yine yarısını verdiğini söyleyen arkadaş sanırım 700 mg olanı kullanıyor çünkü 700 mg'ın yarısı 2-5 kg için önerilir. Bu ilaç 175 mg ve veterinerin dediği doğru, 3 haftalıktan itibaren 500 gr kedi için 1 tablet önerilir. Ha ben yine tek sefer yerine daha düşük dozlar vermeyi tercih ederim hayvanı birden sarsmasın diye ama açıkçası ölümün ilaç nedenli olduğundan emin değilim. Daha önce Gençlik Hastalığı'ndan aniden ölen yavrular gördüğüm için bu ihtimali de aklınızda bulundurmanızı tavsiye ederim. İlacın prospektüsünde bu dozlama önerildiği için şikayet etseniz bile veteriner hatalı bulunmayacaktır. Size "Al 700 mg, 2 tablet yuttur" dese bile veterineri haksız bulmaz onlar. İnsan sağlığında bile aynı şeyi yapıyorlar ve davaları incelediğinizde doktorların bazı hataları yapabileceği belirtilmiş. Öyle bir durumda bile "Ben kedinin 3 yaşında olduğunu sandım, 3 haftalık olduğunu anlamamışım" der sıyrılır bir şekilde yani. Başınız sağolsun.

aslihan_e

Tabi ki, zaten doktorlar hastayı görmeden ilaç yazamıyor ki ama iç parazit ilacı almak için hayvanın kliniğe getirilme zorunluluğu yok benim bildiğim. Sadece insan sağlığında bile ülkemizde "Olur böyle hatalar" şeklinde yaklaşıldığı için hayvanların haklarının yeterince korunacağını düşünmüyorum. Kendim de bir şekilde doktorların kurbanı oldum ama olayı paylaşmak istemiyorum. Benzer birçok dava dosyası okuduğumda davacıların kaybettiğini gördüm. Zaten burada veteriner hatası yok, veteriner yanlış bir doz önermemiş.

Cakeyta

Sevgili Aslihan, haklisin ic parazit almak icin kedileri klinige goturmeye gerek yok fakat soruyu soran kullanici kedisinin diskisinda kan oldugunu vs veteriner hekime aktarmis anladigim kadariyla. Yani direkt gidip bana ic parazit hapi verin dememis. Veteriner hekim ilac vermeden once yavruyu gormek isteseydi, belki dediginiz gibi genclik hastaligi cikacakti, baska bir sorun var ise erken mudahale ile kurtulabilirdi, eger ilac yuzunden olduyse de bunun da onune gecilmis olurdu. 500gr bir kediden bahsediyoruz. Ben nereden bakarsam bakayim veteriner hekimde suc buluyorum, hassas davraniyor da olabiliriz ama bana buyuk bir ihmal ornegi olarak gorunuyor bu olay

Mmtklndr

Cileklikedi başınız sağ olsun 😥 acınızı anlayabiliyorum devlet onları mal olarak kabul etsede onlar bizim evlatlarımızdır. cezalar caydırıcı olmadığı sürece daha çok canlar yanacak. Rabbim yapılan haksızlıkların cezasını versin