Kedime Astim Bronsit Ve Bircok Tani Konuldu

Pabloshopen

Merhabalar kedimin nefes almakta zorlugu var alt cenesi yapisal olarak disarida dolayisiyla disler disarida burun delikleri kucuk zar zor nefes aliyor gozlerindeki sari akintiya hic bir sekilde tedavi edemiyoruz neden zorluk yasadigimi anlatayim en iyi veterinerleri arastirip goturuyorum biri astim bronsit diyor ilac veriyor cocugun goz akintisi basladi eski sahibine sordum 8 ayliktan sonra solunumda sıkıntı olustu dedi onu biraktik biri burun ameliyati olmasi lazim diyor pablonun babasininda burun delikleri ve yapisi ayni fakat onda hic bir problem yok ameliyatta zaten cocuk nefes guclugu cekiyor masada kalabilir dediler vazgectik baskasi allerjik bir durum diyor butun evdeki halilari kaldirdim hergun iki kere yer siliyorum sirkeli suyla cocuk bir turlu toparlanamiyor cok uyusuk 3 ay dir benimle bir kez oyun oynatamadim suyunu iciyor mamasini yiyor yatiyor bu durum beni cok uzuyor kendisi beyaz gozlerini hergun 3 kez suyla siliyorum cunku kristalin allerji yapti daha beter etti goz damlalari ise yaramadi ne yapacagimi sasirdim

4 CEVAP

blue_hpood

durumun ne olduğunu bilemiyorum fakat kumlardan aşırı toz kalktığı için rahatlatmak adına pelet kum önerebilirim. topaklanan peleti normal kumuyla karıştırıp geçiş yapabilirsiniz. kısmi oranda ciğerlerini rahatlatacaktır. bir de evi içeriside çamaşır kurutmamaya çalışın. maalesef başka bir bilgim yok, geçmiş olsun..

huqi

Benim kedim de astım. Tozlu kum gerçekten mahvediyor, pelet kum'a geçmeye çalıştık astım olan kedim kullandı ama diğer kedim asla yapmadığı için vazgeçtik. (Pelet kum her kedi kullanmaz) şu an natural bastet tozsuz kum kullanıyoruz, topaklaması pek iyi değil fakat en azından tozutmuyor kedim nadir öksürüyor.
Tozlu kumda sürekli öksürüyordu

byzkpln

Merhaba cins kedilerde ne yazık ki böyle bir durum söz konusu. Burun deliklerinin küçük olması tüm sorunların nedeni gibi duruyor. Ciğerlere az hava geliyor ve buda solunum sıkıntısı geçmesinden tutunda hcm haftalığına kadar neden oluyor. 4 ay önce kaybettiğim kedim içinde burun deliklerini büyütme ameliyatı önerilmişti. Bunu bi aklınızda tutalım. Şimdi evde yapacağınız yaşam kalitesini yükseltmenize yardımcı olacak bir kaç bilgi vereyim. Evde çamaşır kurutuyorsanız buna son vermelisiniz yada kedinizin ulaşamıyacağı bir odaya koyun. Çamaşırlarınıza yumuşatıcı kullanmak gibi kedinizin astım ve bronşit tedavisini zorlaştıran nedenlerden biri, onun olduğu odada parfüm deodorant ve yine evinizde oda kokusu kullanmamalısınız. Sigara kullanılıyorsa yakına yaklaşmamalı. Bize hoş gelen kokular ne yazık ki kedilerimize eziyet oluyor. Bizden daha hızlı solunum yapıyorlar. Göz akıntısının sarı olmasından biride tozlu kum kullanımıdır. Burun deliklerinin küçük olması ve tozlu kum sinüslere dolduğunu ve akıntının sarı, kahverengi olmasına bağlıdır. Yine cins kedilerde gözpınarları çukur olduğunu için göz akıntısı mutlaka olacaktır. Bunuda günlük cystalin benzeri spreyi pamuk yardımı ile günlük temizleyin. Bizim veterinerimiz o zamanlar bi damla yazmıştı eczaneden almıştık sarı akıntı için. Bulabilirsem adını burayada yazarım. Son olarak evi günlük havalandırmayı kedinize bol bol oksijen almasını sağlamaya unutmayın. Geçmiş olsun 💕

byzkpln

Birde kedinizin kalbine ultrason ile bakıldı mı ? Kalp kasında büyüme var mı ? Bunlar çok önemli detaylar. Büyüyen kalp kası aort damarına baskı yapar buda kanın vücutta dolaşımını azaltır. Kalbin pompalaması sekteye uğrar ve ciğerlere daha az hava ulaşır buda ciğerlerde sıvı birikimine (ödem) neden olur. Kediler solunum sıkıntısı çeker karından solunum yapmaya başlar. Çabuk yorulur keyifsizlenir ilgi duymamaya başlar. Bu şekilde geçen acı dolu 4 ayım oldu. Kan testleri ultrason ile kalp muanesi bakılıp bakılmaması çok önemli