Koşun Koşun: Tasma Konusunu Tartışıyoruz

Pamres

Merhaba arkadaşlar, bu soru altında, herkesin çokça merak ettiği kedilere boyun tasması takılmalı mı? Takılmamalı mı? Sorusunu tartışıyoruz. Tasma takılmamasını savunanlar var ve bunlar endişelerinde haklılar hak veriyorum. Tasmanın bir yerlere takılması veya patisinin sıkışması olasılığı benim de aklıma geliyor. Ancak son zamanlarda internette bir çok kayıp kedi ilanı görüyorum ve beni bu korkutuyor. Bu nedenle kedi isminin ve GSM numaramın yazdığı bir tasma takmak istiyorum. Kedim üç aylık ve ilk takınca değişik hareketler yaptı sonra alıştı ama bu sefer de çok kaşıntı yapti o bölgeyi. Bende karar veremedim acaba takmamalı mıyım? Bu sefer de kaybolma ihtimali beni korkutuyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizleri dinliyorum ☺️

9 CEVAP

blue_hpood

evin içerisinde nasıl kaybolabilir? camlarınızda ve balkonunuzda file olmalı, bu kaybolmasından ziyade can güvenliği için önemli. ben de kendi kedim için gps sistemli bir tasma alacağım fakat dışarıda takmak için. içeride takmak için hiçbir sebep yok, tasma bir ekipmandır. evde takılmasını doğru bulmuyorum. sürekli tasma takılması boyun bölgesindeki tüyleri tahrip ediyor, şekli bozuluyor, bu da kürkün içerisinde hava akışını bozup cildin hava almasını engelliyor. birçok kedili evde zaten tasma takılmamalı, birinin dişine veya çenesine takılabilir. kendi kendine çıkan tasmalar da var, hatta bende de var ama takmıyorum, gereksiz. özellikle zilli, ses çıkaran tasmaları tavsiye etmiyorum. ne kadar doğasına uygun yaşatabilirsem o kadar iyi diyorum.

irmtnc3

Zilsiz ve safty click olarak geçen yani takılma durumlarında açılan boğulma önleyici üzerinde isimlik olan(tercihimde sallanmayan tasmaya işlenmiş ya da düz demir benim kullandığım) tasmalar sürekli üzerinde durmalı Evet evimiz onlar için güvenli file vs var ama özellikle deprem gibi durumlarda iletişim bilgileri olan tasmalar bence çok çok önemli Instagram=> lopoblog

HaydutveNazli

Evde bir yere takilsa basina birsey gelse kahrolurum o yuzden takmiyorum. sevdigi zilli bir topla evde kolayca bulabiliyorum kedilerimi

Pamres

Bu arada, küçük zillerin zararlı olduğunu düşündüğüm için tasmadaki zili çıkardım.

potisko

Benim kedim arada sırada apartmanın içinde dolaşmaya çıkıyor diğer apartman sakinleri de sevdiği için. Kapı kapı dolaşıyo günde 1-2 saat falan. Böyle zamanlarda ne olur ne olmaz diye tasmasını takıyorum ama evdeyken camlarımda file olduğu için ben de evde takmama taraftarıyım açıkçası. Aslında başlarda küçüklükten alıştırdım tasma takmaya üzerinde isim ve telefon numaralı bir tasma yaptırdım bu safety click olanlardan ama bir kaç kere kendini temizlerken dili tasmanın altına sıkıştı ve kilit her seferinde açılmadı ben de baya korktum. Bu yüzden artık tasmanın her türlüsü bana güvensiz geliyor açıkçası. Ama kediden kediye de farklılık göstereceğini düşünüyorum. Sadece lütfen eğer tasma takacaksınız çok uzun bir süre gözlemleyin derim ben. Kendini temizlerken ya da kaşırken tasmaya takılıyor mu, tasma bu durumda açılıyor mu gibi gibi.

byzkpln

1 buçuk yaşındaki kedime hiç takmadım. Bende karşı olanlardanım. Fakat şimdi bebek bir yavru var evimizde. Saklanıyor bir yerlerde uyuyor veya tırmana tırmana gardolap üzerine köşesine bir yerlere giriyor. Öyle yerlerde uyuyor ki sıkışıp kalsa haberimiz olmıcak birde sesi çıkmıyor miyavlama huyu hiç yok. Bundan dolayı zilli bir tasma almak zorunda kaldım. Şuan en azından nerede olduğunu zilden duyuyoruz. Veya aniden ayağımıza atlıyor koyu renk olduğu için bellide olmuyordu. Zil sesinden yakınlardaysa ona göre dikkat ederek yürüyoruz. Tasmayı bol kullanın birde güvenlik kilidi olanlara tercih edin. Atıyorum bir yere takıldı ve gidemediğim zamanlarda tasmanın kilidi kendi açılıyor

ben sadece vet ziyaretlerinde takıyorum kaçacak bir tip değil ama taşıma çantası da kaliteli değil onu da yolculuk vs yapacaksak bin yılda bir ya da kliniğe gidiyorsak güzelce bağlıyorum birbirine kırılma açılma düşme riskine karşı. ve evet asıl önemli olan pencere balkon fileleri. evden kaçmaya meyilli değilse kapılar açılırken ev içinde çok gerekli gelmiyor bana

irmtnc3

Zilsiz ve safty click olarak geçen yani takılma durumlarında açılan boğulma önleyici üzerinde isimlik olan(tercihimde sallanmayan tasmaya işlenmiş ya da düz demir benim kullandığım) tasmalar sürekli üzerinde durmalı Evet evimiz onlar için güvenli file vs var ama özellikle deprem gibi durumlarda iletişim bilgileri olan tasmalar bence çok çok önemli Instagram=> lopoblog

okumadım tavsiye eden var mı bilemiyorum şu ana dek fakat atolyepot sayfasına bakın mutlaka ig de. pamuklu kumaşlardan tasmaları safety click üzerine isim numara ne isterseniz işliyor çok fazla renk ve model seçeneği var.