Yarı İçerde Yarı Dışarda Erkek Kedi Kisirlastirilmali Mı?

aytunccc123

Arkadaşlar apartmanin alt katinda baktığımız annemizin bebekleri 2 aylık oldular iki yavrusunu sahiplendirdik dişi yavrusuna da sahip bulduk fakat hem tümü gitmesin diye hem de son dogumundan bi hatıra olarak erkek yavruyu burda bakmayı planliyorum
Fakat aklıma takilan konular var mesela kısırlaştırmak?
Şimdi yarı zamanlı bodrumda yarı zamanlı dışarda olacak kisirlastirmazsam bodruma koku bırakır ve kokuya sebep olur bu sefer şikayet gelecek kisirlastirirsam da sokakta kısır erkek kediler genelde idrar yollarından hastalık çekiyor diye duydum çok kararsız kaldım gerçekten
Bu erkek kedi kısırlaştırma konusu hakkında bilgiye ihtiyacım var birde tabi ekstra kısır olmazsa sürekli erkeklerle kavga edecek ve belki dişi peşinde koşmaktan buraya bile ugramayacak o yüzden bi yandanda acaba sahiplendirsem mi diyorum?
Önerilere ihtiyacım var

9 CEVAP

Emirrckr

İdrar yolu hastalıkları kısırlaştırılmazsa da meydana geliyor.
Veya kısırlaştırılıp evde olan kedilerde de.
Bu yüzden tek çare kısır mama kullanılmalı hatta belli yaştan sonra üriner mamaya da geçiş yapılabilir veteriner tavsiyeleri doğrultusunda.
Eğer bütçem bunları karşılar derseniz de bu sarı oğlana da bakıp büyütmeye devam edebilirsiniz :)
Fakat mutlaka vakti geldiğinde kısırlaştırın,şimdiden bunu kararlaştırın kendinizce.
Yoksa hayatı sokaklarda ziyan olur.

aytunccc123

Kisirlastirma konusunda öneriler için teşekkürler oğlumun sagligi için en doğru zamanda kisirlastiracagim umarım bizim yanimizda mutlu bi hayatı olur ve kaybolup gitmez

blue_hpood

çok daha erken kısırlaştırma yapabilirsiniz. yabancı kaynaklara mutlaka göz atın, bu tarihi erkene çekip hiç çiftleşmeden riske girmeden halledebilirsiniz.

gece18

İçerdesi dışardası yok hemen kısırlaştırın.

sonyak

Öncelikle kediler kısırlaştırılmazlarsa evde veya sokakta sağlık ile ilgili problem yaşıyorlar. Dışarıda baktığım erkek kedim bu yüzden ciddi anlamda enfeksiyon kapmıştı. Belediye kısırlaştırdı ve enfeksiyonu ortadan kalktı. Yani dışarıdaki kedilerde bu durumdan muzdarip. Dışarı çıktığında enfeksiyon kapma olasılığı artıyor. Kızgınlıkta da kediler birbirlerine zarar verme eğiliminde oluyorlar. Dışarı çıktığında yanınıza yaralı bir halde gelme olasılığı yüksek. Henüz zaten oldukça küçük genelde 10 -12 aylık arası olduğunda kısırlaştırmanızı öneriyor veterinerler. Büyüdüğünde daha sağlıklı ve uzun bir ömür için kısırlaştırmalısınız.

Emirrckr

Erkek ya da dişi farketmez her kedinin sağlıklı bir ömür için kısırlaştırılması gerekiyor.
Ki sizinki sokakta olacak,kısırlaştırmadığınız takdirde zamanla tamamen sokakla bağdaşacak,içeri gelmeyecek gelse de çıkmak isteyecek.
Tüm amaçları dişi kedileri elde etmek oluyor çünkü.
Gerekirse aç kalıyorlar,kavgalara karışıyorlar hepsi dişi kediler için.
Bu süreçte hem yaralar alacak,hem enfeksiyon kapacak hem de günden güne zayıflayacak.
Sokakla ilişiğiniz olduğu için aşina olmanız lazım,sokaktaki hangi erkek kedi bakımlı?Hangisinin yüzü tertemiz?
Hepsi yara bere içinde.
Böyle bir hayatı onlarda haketmiyorlar kesinlikle.
Kimileri doğanın kanunu vs.der ama siz kedinizi kısırlaştırdınız diye kedi nesli tükenecek değil sonuçta.
Kısırlaştırmak en doğru karardır vakti geldiğinde.
Sadece dişilerden farklı olarak biraz daha geç yapılıyor diye biliyorum,yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi 10-12 aylık civarı.
Yine de veterinerinize danışırsınız zamanı gelince.

Sezgek

Kısırlaştırıp sahiplenin bence hem sizin dünyanız hem miniğin dünyası güzelleşsin erkek kedilerle boğuşmaktan çok dayanmaz yoksa

aytunccc123

Inanin sahiplenmeyi bende çok isterdim hatta direkt büyük kizimi eve alıp yavrulariyla birlikte hepsine bakmak en büyük hayalim ama ailem maalesef istemiyor artık israr da etmiyorum en azından bütçe ayirmama müsaade ediyorlar bende bu kedileri en iyi sekilde beslemeye çalışıyorum
Artık gelecekte ayrı eve çıkınca veya yuva kurunca mutlaka bir kedi sahiplenmek en büyük hayallerimden biri

gece18

İçerdesi dışardası yok hemen kısırlaştırın.