Kedim Ve Bir Kaç Sorunu

helloworld

Merhaba herkese,kedim ile ilgili bi kaç sorum olacaktı,biz depremden dolayı müstakil ve Bahçeli bi eve taşındık ve kedimi de bi kaç kere bahçeye çıkardım ama o işleri abartıp çok çıkmaya başladı duvarların dışında çıkmıyor bizim bahçede kalıyor ama yine de korkuyorum,geçenler de de bi dişi kedi ile koklaşırken gördüm ve o kedi hep evin önüne geliyor bizimki de yanına gitmek istiyor,sadece bi kere yan yana geldiler hastalık kapar diye bi daha getirmedim yan yana,1,5 yalında erkek ve kısır bi kedi neden dişi sokak kedisiyle oynar,koklaşır ki
onun dışında bi sorun daha var biz pelet kum kullanıyoruz,kedim son 2,5-3 haftadır,tuvaleti temiz olmasına rağmen çişini tuvaletine kakasını ise tuvaletinin karşısındaki masanın altına yapıyor çamaşır suyuyla sildim,ödül mamasıyla tuvalete soktum ama işe yaramadı bu neden olur ve nasıl geçer

3 CEVAP

blue_hpood

öncelikle koklaşması gayet normal, kısır bile olsa koku yoluyla tanışıyorlar. dışarıdaki bir kediyle temasta bulunması hastalık kapmasına sebep olabilir, evet. hava yoluyla, tükürük ve kaka yoluyla pek çok hastalık bulaşabilir. benim size tavsiyem kedinizi bahçeye salmayın. çıkmak istediğinde kapıyı açıp çıkmasına izin veriyorsunuz galiba. bunun yerine göğüs tasması edinin ve kısa süreli denemeden sonra göğüs tasmasına alıştırıp kutusuna koyun ve kutusuyla dışarı çıkarın, kapağını da siz açın, gitme vakti geldiğinde yine siz alıp kutuya koyup eve getirin. doğrudan kapıdan girilip çıkılabildiğini öğrendiğinde işiniz zor. bir de fırsatınız varsa camlara güvenlik taktırın, kendi istediği gibi girip çıkamamalı. bunun dışında kumuna alışana kadar bir süre bentonitle karıştırın, azaltarak tekrar geçiş yaparsınız. bu arada topaklanan peket kullandığınızı varsayarak söyledim, yoksa bentonitle karıştırmak zor olur.

helloworld

cevap için teşekkürler öncelikle,balkon kapılarından çıkıldığını öğrendi çok nadir ben alıp çıkarıyorum,istediği zaman çıkamıyor ama bazen kapı havalandırmak için açık kalsa bile kaçıyor,Pelet kuma başlayalı 8-9 ay oldu yeni alışma süreci yok ortada ondan dolayı sordum

blue_hpood

siz dediğim gibi kapıdan çıkarmayın, kutuyla çıkarın. kapılarda zaten güvenlik olması lazım, kaçtığında bir daha geri gelmeyebilir, hastalık kapabilir, köpek saldırısına uğrayabilir. acilen önlem alın derim. pelet kumla ilgili de, dışarıdaki toprağa kakasını yaptıysa pelette huzursuz olmuş olabilir, tekrar bentonitle deneme yapabilirsiniz. kakasını yaparken zorlanıyorsa mutlaka veterinere bir danışın, kabız olabilir.