Yavru Kedi Göz İltihabı Yardımcı Olabilir Misiniz ??

Aycanur17

Merhabalar, ben dün akşam saatlerinde çocuk parkımızın oralarda yavru bir kedi buldum. Yaklaşık 2 aylık kadar, aşırı zayıftı ve sağ gözünde sanırım bir darbeye bağlı olarak almış olduğu iltihaplanması mevcuttu. Veterinerlerin kapanma saatlerinde hemen açık bulduğum bir tanesine götürdüm, kediye baktı inceledi herhangi vücudunda bir şey yoktu. Göz içinse bir merhem sürdü ve bir fısfıs sıktı. Bende geçici yuva oldum yavrucağa, veterinerden de o göz merhemini aldım. Geceden beri yapmaya devam ediyorum. Şimdi esas sorunum şu ki ; ben bu bebeğe geçici yuva oldum dedim, çünkü benimde 2 tane kedim var evde biri 3 yaşında diğeri 1 yaşında. Onlardan ayrı bir odada duruyor tabi ki enfeksiyona karşı.

  • Gözü için başka ne yapabilirim acaba?

  • Şuana kadar hiçbir yere tuvaletini yapmadı, kaç defa ona özel kum kutusu ve temiz kum koydum, ama yapmadı. Bunun için ne yapabilirim?

  • Ve 3 kedi için durumum da pek yok doğrusu kolay değil aşılar - kumlar - hepsi ayrı ayrı mama yiyor mesela, sahiplendirmek için çevremdeki insanlarla da konuşuyorum. Tamamen iyileşip biraz da kendisini kilosunu toparlayana kadar benimle kalacak. Ancak olurda sahiplenmek isteyen çıkmazsa, ben ne yapabilirim çok kararsız kalıyorum. 🥺 Dünden beri çok iyi mama yedi suyunu içti ve bende alışmaya başladım gibi, ama kendi kızlarım da hissediyorlar odada onun olduğunu ve pek ayrılamıyorlar odanın önünden fark ediyorum. Bana hem gözü için hemde bu durumlarım için bir fikir bişi önerir misiniz rica etsem 🥺 Saçma gelebilir belki ama ben olan durumumu anlattım size 😥
    (bulduğum bebeğin ilk hali ve şuanki durumunu da resim olarak eklemek istedim 🥺)

4 CEVAP

tengrist

ben normalde tobrased kullanıyorum hayat kurtaran bir damla gerçekten ama veteriner bir merhem verdiyse onunla devam etmek daha iyi olur. kendimde yıllarca lens kullanmış ve sürekli kirpik,göz enfeksiyonları ile uğraşmış biri olarak söyleyebilirimki göz enfeksiyonunda en hızlı ve en iyi sonuç veren yöntemlerden biri kesinlikle sıcak (yakmayacak kadar) çay pansumı

Sevimcolak

Anlattıklarınız saçma gelmedi aksine takdire şayan buldum kendi adıma 👏👏 Gözü icin çay gerçekten çok etkili sıcak olmamasına dikkat edin arkadaşımın dediği gibi.Resimde bile cok zayif görünüyor belli ki kötü şartlarda yaşamış bu zamana kadar.Sizinde dediğiniz gibi kendini toparlayıp kilo alana kadar bakabilirseniz yuva bulamama ihtimalinde dışarda güvenli bir yere bırakırsanız dışarıya da uyum sağlar diye düşünüyorum.Umarim sizin gibi iyi ve güzel bakan insanların olduğu sıcak bir yuva bulursunuz🙏🙏🙏

Aycanur17

Teşekkür ederim yardımlarınız için 😇 Hem veterinerden aldığım göz damlası hemde özellikle ılık şekilde çay pansumanını uyguladım ve çok hızlı şekilde düzeldi gözü, kendisini de toparladı çok şükür. Evdeki kedilerim biraz sıkıntı yaratıyor yavru geldiğinden beri, normalde kalması yönündeydim ama kendi kızlarım bana aksi davranıyor ve sahiplendirme için uğraşıyorum ama sanırım olmayacak gibi bakalım 🥺

blue_hpood

gözü için fikrim yok maalesef, bu damlayı yetersiz görürseniz başka bir hekime danışabilirsiniz, bence biraz süre tanıyın. onun dışında ise tamamen aynı durumdayız. benimde bir kedim var, öğrenciyim. bir buçuk hafta sokakta bağıran yavru bir kedi buldum, oradaki kadından öğrendim, kızı için annesinden ayırıp bahçeye atmışlar, kızı çok istemişmiş. kıyamadım, eve getirdim, ne besleyebiliyorlar ne bakabiliyorlar. yaş mama ve süt tozuyla besliyorum bir buçuk haftadır, hayvan kendini toparladığında geri getireceğimi söyledim fakat hiç istemiyorum. güzel bir yuvası olsun istiyorum fakat bu işin içinde birisi olarak biliyorum ki tekir sahiplenilme olasılığı çok düşük. binlerce kedi var.. diğer yandan maddi manevi iki kediye bakmam mümkün değil, bakabilecek olsam zaten engelli bir can sahiplenmek istiyordum ama maalesef. şimdi instagram, facebook üzerinden ulaşabildiğim herkese ulaşıp ilan açtırmayı düşünüyorum ama umudum yok. kendine yetene kadar evde kalsın diyerek aldım ama bu yavru bir buçuk aylık falan. sokakta kendine yetebilmesi için en az 4 aylık olması lazım. o süreden sonra da sokakta kalmasını hiç istemiyorum.. ben de bir odada bakmaya, kedimle temas ettirmemeye çalışıyorum fakat zorlanıyorum. üstelik toparlasın diye kaliteli beslemeye çalışırken kendi harçlığımdan harcıyorum. kısacası aynı durumdayız..
bir sene önce kötü bir olay yaşadım, ondan sonra kedi almayacağımı söylemiştim ama dayanamıyorum işte.. beyinsiz dolu ortalık, siz yine sokakta kendi başına bulmuşsunuz. ben karşımda 30 yaşına gelmiş ama konuşmayı, düşünmeyi beceremeyen bir kadına bir aylık bir kedinin sütle bahçede yapayalnız ve korumasız bakılamayacağını izah etmekle uğraştım iki saat. şu hayvanların insanlardan çektiği nedir ya..