Kedim Bir Anda Tıslayarak Saldırıyor

Duyguork
Duyguork

250 Puan

Kedim ile her şey normaldi. Bir sabah apartmana kediler girmiş ve yüksek seslerle kavga ediyorlardı. Kedim de bu sesleri duydu. Kapı önüne gidip dinlemeye ve koklamaya başladı. Tedirgin oldu. Ben tam evden çıkacakken bir yanıma geldi bir anda bağırarak tıslayarak bana saldırmaya başladı. Kaçsam da kovalayarak peşimden geldi. Bir sürü yerim yaralandı. Akşam eve gittiğimde normal bir şekilde eve girdim ama siniri geçmemiştir diye temas etmedim. Bir süre sonra bir anda yine bana saldırdı. Bunu birkaç saat sonra yine yaptı. Eşime hiç bir şey yapmıyor, oyun oynuyor onunla göbeğini sevdiriyor. Ama ben yanından geçerken bir anda beni takip ediyor ve tıslayarak bana geliyor ben de odaya kapatıyorum kendimi. Başına böyle bir şey gelen var mı? Veteriner bitkisel bir sakinleştirici verdi ama 1 gündür kullanıyorum henüz etkisini gözlemleyemedim. Kendi kedimden korkuyorum yaklaşamıyorum

12 CEVAP

KimJeongguk
KimJeongguk

121661

Bazen böyle psikolojik sıkıntılar olabiliyor ileri yaşta. Aynı durumu babamın arkadaşıda yaşıyor kedileri 11 yaşında dişi tekir 5dk sevdirip sonra bütün ev halkına canavar gibi saldırıyormuş durduk yere kedi odada kapalı kalıyor çoğunlukla dışarı atsak atamıyoruz evlat gibi sahiplendirsek kimse sahiplenmez diyor adam. Çok zor bir durum. Umarım sizinki geçer de bu durumları yaşamazsınız.

blue_hpood
blue_hpood

125483

KimJeongguk kedinin bir odada kapalı kalması başlı başına agresiflik sebebi. önce bütün camlar ve balkonlar fileyle kapatılmalı, balkon vakit geçirebileceği şekilde düzenlenmeli, mümkünse hamak ve yatak bulunmalı. gün içerisinde enerjisini atmasını sağlamalılar. bunun dışında yukarılara tırmanmayı seven bir kediyse duvara monte edilen, bütün duvarın bir oyun alanı hâline getirebileceği kedi mobilyaları var. bütün bunların yanında kediye karşı hiç kimsenin korku ve kaygıyla yaklaşmaması gerekli. odaya kapatarak olmaz..

KimJeongguk
KimJeongguk

121661

@blue_hpood


Maalesef adam anlatınca durumun vahimliğini anladım ben. Kedi önceden böyle değilmiş ama son 3 yıldır bu şekildeymiş evdekilere düşman kesilmiş yanına yaklaştırmıyormuş. Ayrıca kedi 4 yıldır falan tedavi gördüğü için ilaçlı mama kullanıyormuş ve ayda 2500₺ mamaya veriyoruz diyor. E bunun kumu da var veteriner kontrol masrafıda. Adam yaşlı kadın yaşlı bir tek adam çalışıyor ve maalesef bu şartlardayken dediğiniz şeylere bütçe ayırabileceklerini sanmıyorum. Milleti resmen paramparça ediyormuş. Genelde akşamları biraz sakinleşiyormuş o zaman çıkartıyorlarmış geziyormuş vakit geçiriyormuş kimse zaten korkudan dokunamıyor, yaklaşamıyormuş kediye resmen terör estiriyormuş. Allah kimseye böyle bir durum yaşatmasın çok zor yani.

KimJeongguk
KimJeongguk

121661

@blue_hpood
Maalesef adamı 1 kez gördüm ben oda aktara girdiğizde karşılaşmıştık babamla sohbet açılınca bunları anlatmıştı. Üzerinden bayağı da zaman geçti 1 sene civarı olmuştur yani.

Duyguork
Duyguork

250

Bu arada kedim 6 yaşında dişi ve kısır. Daha önce bana böyle bir saldırı yapmamıştı.

Catsusam
Catsusam

2781

Sizi o kavga ile eşleştirmiş sanırım. Bir süre sonra geçer diye düşünüyorum.

diğer kedilerin kokusunu almışsa hırçınlaşmış olabilir ama size karşı yapıyor bu şok tuhaf

blue_hpood
blue_hpood

125483

öncelikle kedinize korkarak yaklaşmayı bırakmanız lazım, tedirgin davranışlarınız onda agresiflik uyandırıyor. gün içerisinde oyun oynatmaya çalışın, eşinizden ziyade siz oynatın, sevdiği şeylerle yaklaşıp iletişim kurun, oyuncak olur, malt olur, yaş mama olur, et haşlama olur. enerjisini atmasını sağlayın, bütün bunları yaparken korkunuzu bir kenara bırakmanız lazım çünkü siz nasıl yaklaşırsanız öyle bir tepkiyle karşılaşacaksınız. benim belalı kedim programına da mutlaka göz atın derim.

blue_hpood
blue_hpood

125483

KimJeongguk hayvan sürekli bir odada kapalı kaldığı ve korkuyla yaklaşıldığı, enerjisini atamadığı için bu durumda.. maddi durum yetersizliği bu yüzden kedi bakmaya engel, insan her türlü şeyle karşılaşabiliyor kedisi olunca. çok üzüldüm fakat başka türlü de düzeleceğini sanmıyorum. en azından balık ağı alıp bir balkona monte ettirebilirlerse hayvan büyük oranda sakinleşecektir. hırdavatçıda satılıyor genelde, fiyatı da uygun, kaliteli.

blue_hpood
blue_hpood

125483

bir de hayvanı evin içinde salmalarını ve korkuyla yaklaşmamalarını önerebilirseniz önerin. yazık hayvana..

Fistik23
Fistik23

3251

Kediyle yeniden tanışman lazım yeniden bağ kurman ödül maması vermen onla oyun oynamam o sesleri senin çıkardığını sandı galiba

LimonBey
LimonBey

233

İçgüdüsel bir şey olduğunu düşünüyorum Bir hafta içinde düzelme olur diğer kediler koku bırakmış olabilir. Hemen veterinere götürmeyin gözlemleyin bitkisel olsa bile ek gıda vermeye gerek yok

Soruya cevap yazabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Üye Ol Giriş Yap

  • 220 Görüntüleme
  • 12 Cevap
  • 1 Pati

SORUNUZ MU VAR?

Uzmanlardan ve diğer üyelerden faydalı cevaplar almak için:

Yeni Soru Sor
HAYTAP & PETLEBI
BARINAKLARA BAĞIŞ
BUGÜNE KADAR 67994 KG MAMA BAĞIŞLANDI

BENZER SORULAR